×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Alkotótábor a vadászházban

2015.07.05 - 10:23
Megosztás:
Alkotótábor a vadászházban

A csomaközi Lovasudvar Kft. támogatásával egyhetes nemzetközi alkotótábor zajlott a mezőfényi nagyerdei vadászházban. A tábor zárókiállítását vasárnap nyitják meg Csomaközön.

Idén első alkalommal szerveztek művészeti tábort a mezőfényi nagyerdőben lévő egykori vadászházban, a helyiek által Kastélynak nevezett épületben. A tábor egy magánkezdeményezés által jött létre a mezőfényi Polipol Bútorgyár mellett található Lovasudvar Kft., valamint Stefan Gnandt szervezése eredményeként. A Lovasudvar Kft. a lovastevékenységek népszerűsítése mellett a művészetek pártolásában is aktív szerepet vállal, ugyanakkor a környék egyediségét és sokoldalúságát is népszerűsíteni kívánja. A művészek szerint a helyszín ideálisnak bizonyult, hiszen mi más adhat nagyobb ihletet az alkotáshoz, mint a természet közelsége, a nyugalom és a jó társaság? A nagyerdő „szívében” lezajlott táborban a résztvevők az alkotás mellett kirándultak, jókat beszélgettek, és természetesen a tapasztalatcsere sem maradt el.

Stefan Gnandttól, a tábor szervezőjétől és egyben művészeti vezetőjétől megtudtuk, már tavaly ősszel felmerült a tábor szervezésének gondolata, amit idén tavasszal tettek is követtek. Fontos ugyanis jó előre meghívni a kiszemelt művészeket, hiszen az alkotók több ilyen rendezvényen is részt vesznek egy nyár folyamán. A Kastélyban négy országból — Románia, Lengyelország, Szlovákia, Németország — 8 művész vett részt az egyhetes nemzetközi alkotótáborban, melynek fő témái a lovak és az erdő voltak. A tábor végén minden művész részvételi oklevelet kap, ugyanakkor díjazzák is a tábor ideje alatt megszületett alkotások létrehozóit.

A tábor zárókiállításának megnyitója vasárnap délután két órakor lesz a Csomaközi Általános Iskola előcsarnokában, ahol kiosztják a Lovasudvar-díjat, valamint a Nívó-díjat, amit a művészek titkos szavazás útján ítélnek oda annak az alkotótársuknak, aki szerintük mind emberileg, mind szakmailag a legértékesebb tagja volt a tábornak. Minden művész két-két alkotást ajánl fel fizetség gyanánt a szervezőknek: egy-egy képet az iskolában hagynak, egy-egy alkotást pedig a Lovasudvar Kft. székhelyén függesztenek majd ki a kiállítást követően. A művészek táborban készült alkotásait a kiállítás után meg is lehet majd vásárolni. Amint azt Stefan Gnandttól megtudtuk, 30–35 képre számít a hét végéig — természetesen nincsenek szigorú elvárások, mindenki saját belátása szerint, saját tempójában dolgozik a tábor ideje alatt. Amint a kurátor elmondta, van egy házirend a táborban, és egy meghatározott napirend az étkezéseket illetően, de egyébként mindenki saját időbeosztása szerint tölti a napokat.

A táborlakók több ihletforrásból is meríthettek, ugyanis a Lovasudvar Kft. lovardájának meglátogatása, valamint az erdőben tett séták mind-mind alapjául szolgálhattak az alkotásoknak. Több táborlakó alaptagnak számít, hiszen egyesek közülük a Stefan Gnandt által évről évre környékünkön megszervezett táborokban akár négyszer-ötször is részt vettek már. A kurátor elmondta, vannak egészen fiatal művészek is, akikkel igazán kellemes együtt dolgozni, hiszen teljesen más meglátásaik vannak, mint az idősebbeknek, ők — állítása szerint — „sokkal ösztönösebbek, kevesebbet gondolkoznak”.

A tábor nagyon baráti, vidám hangulatban zajlott, hiszen a közös szórakozáson kívül egymás baráti véleményét is meghallgatták a művészek alkotásaikat illetően, így a szakmai tapasztalatcsere sem maradt el. Az alkotótáborban ezúttal kizárólag festők voltak jelen, akik olaj-vászon és akril-vászon technikával dolgoztak. A pénteki nap a kirándulás jegyében telt, melynek során a környék szakrális épített örökségének jeles darabjait tekintették meg: a berei, a csomaközi és a szaniszlói református templom után Nagykárolyba látogattak a táborozók, itt a római és a görögkatolikus templomokat, valamint a Károlyi-kastélyt nézték meg. Mezőfényen a helyi római katolikus templomot és a nemrég átadott községi galériát látogatták meg a kirándulók.

Stefan Gnandt szervezésében egyébként július 13. és 20. között rendezik meg második alkalommal azt az alkotótábort, melyet a Polipol Bútorgyár vendégházában tartanak a mezőfényi polgármesteri hivatal és a bútorgyár közös rendezvényeként. A tábor témája ezúttal a mezőfényi sváb néphagyomány lesz, a zárókiállításra pedig a Mezőfényi Sváb Tájházban kerül sor.