×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Alles Gute zum Geburtstag

2015.07.25 - 06:43
Megosztás:
Alles Gute zum Geburtstag

Ezen a hétvégén német nyelven köszöntjük a 30. születésnapját ünneplő Forma–1-es Magyar Nagydíjat, ugyanis az MTVA-nak köszönhetően a száguldó cirkusz Szatmár megyei rajongói csak a német nyelvű kommentárral követhetik otthon a televíziós élő közvetítéseket.

A Forma–1 zsinórban harmincadszor látogat el a Hungaroringre, arra a szűk, kanyargós pályára, amelyet a kevés előzési lehetőség ellenére is szeret a mezőny.

Azonban egyértelmű, hogy idén nehéz szívvel utazott el a Forma–1 mezőnye a hétvégi Magyar Nagydíjra, miután múlt szombaton megtudták, hogy versenyzőtársuk, a francia Jules Bianchi belehalt a tavalyi Japán Nagydíjon elszenvedett sérüléseibe. Az F1-es közösséget mélyen megrendítette a fiatal pilóta halála, és sokan közülük a keddi temetésre is elutaztak Nizzába. Egyetértenek abban, hogy a Hungaroringen a szokásosnál nehezebb lesz a versenyzésre koncentrálniuk, de Bianchi előtt tisztelegve igyekeznek majd kihozni magukból a maximumot. „Nagyon megrázó hetünk volt. Mi, versenyzők is elbúcsúztunk Jules-tól, aki rendkívül tehetséges pilóta és remek srác volt — nyilatkozta a Mercedes GP német pilótája, Nico Rosberg. – Valamennyien ugyanúgy fogunk érezni a hétvégén, de versenyeznünk kell, és mindent beleadunk majd Julesért, ahogy ezt ő is tenné.”

Következik a nagyvakáció

A pilóták egyébként is várták már, hogy visszaülhessenek az autóikba, hiszen az eredetileg a múlt hétvégére tervezett Német Nagydíj eltörlése miatt erre három hete nem volt lehetőségük. A Magyar Nagydíj után ráadásul a szokásos négyhetes nyári pihenő következik, és mindenki bízik benne, hogy sikerül egy jó szerepléssel zárnia a szezon első felét.

Magyarországra mindenki szívesen utazik, pedig amikor 1986-ban első alkalommal látogatott el a Hungaroringre a Forma–1, sokan kételkedtek benne, hogy a vasfüggöny mögött is lehet színvonalas versenyt rendezni. Az akkori mezőny tagjai ma már nevetve idézik fel az első futam előtti aggályaikat: egyesek attól tartottak, hogy nem lehet majd jó minőségű élelmiszerekhez jutni, mások a szállások kényelme miatt aggódtak. Hamar rájöttek azonban, hogy a félelmük alaptalan volt, és a magyar verseny gyorsan népszerűvé vált.

A jelenlegi pilóták közül is sokan állítják, hogy a Magyar Nagydíj az idény legjobb hétvégéi közé tartozik, bár elsősorban nem magáért a pályáért rajonganak. „Az egész paddockban nagyon népszerű ez a verseny. Általában meleg és napos idő van, a város pedig gyönyörű, rengeteg érdekes hely vár felfedezésre” — nyilatkozta a Force India német versenyzője, Nico Hülkenberg. „A hétvége ráadásul egy óriási bulival szokott zárulni, és mivel a Magyar Nagydíj után már a nyári szünet következik, egy kicsit elengedhetjük magunkat. Ez tényleg az egyik kedvenc hétvégém” — - tette hozzá Daniel Ricciardo, a Red Bull Racing ausztrál pilótája.

Mint arról beszámoltunk, idén jubilál a Magyar Nagydíj, hiszen a Budapest központjától körülbelül 25 kilométerre, Mogyoród mellett fekvő pályán az idén már a 30. Forma-1-es versenyre kerül sor, ezzel a Hungaroring a versenynaptár régebbi helyszínei közé tartozik.

Noha a pályát gyakran kritizálják az előzési lehetőségek hiánya és a lassúsága miatt, a versenyek gyakran bővelkednek emlékezetes pillanatokban. Az elmúlt tíz évben háromszor is előfordult, hogy az eső bolondította meg a futamot, de száraz pályán is történtek meglepő fordulatok: Felipe Massával és Nigel Mansellel is előfordult, hogy néhány körrel a leintés előtt kellett az élről feladniuk a versenyt, a brit 1989-ben pedig a 12. helyről indulva aratott váratlan győzelmet.

1997-ben Damon Hill óriási meglepetésgyőzelem felé haladt az idény nagy részében gyengélkedő Arrows-zal, de az autója megadta magát, és az utolsó körben kénytelen volt elengedni maga mellett Jacques Villeneuve Williamsét. A győzelem sorsa tavaly is az utolsó körökben dőlt el, Daniel Ricciardo – Fernando Alonso és Lewis Hamilton megelőzése után – nyerte meg az idény egyik legjobb versenyét.

Beállítások lassúra

A Magyar Nagydíjra teljesen át kell állítani a versenyautókat is, ugyanis a mogyoródi futamot megelőző három versenyt kifejezetten gyors helyszíneken rendezték. A Hungaroring viszont az egész versenynaptár egyik leglassabb pályája. Egy kört átlagosan 190 km/h sebességgel teljesítenek a versenyzők, és a gyors kanyarok helyett leginkább lassú és közepes tempójú fordulókat találunk. A magyar pályán egyenes szakaszból sincs sok — a leghosszabb a 908 méter hosszú célegyenes —, a gyakran egymásba fonódó kanyarok között kevés idő jut a pihenésre. A középső szektor a legkanyargósabb, itt alig fél perc alatt hét kanyart kell teljesíteni. Technikailag nagy kihívás elé állítja a versenyzőket a 4381 méter hosszú aszfaltcsík, és egy jól sikerült kör különös elégedettséggel tölti el őket. „Szeretem ezt a helyet. Ezen a pályán tényleg támadó stílusban kell vezetnünk, ha szeretnénk jó köridőt elérni. Mindenki lassú pályaként gondol a Hungaroringre, de a hátsó felén található kanyarok igazán élvezetesek, és nagy elszántságot igényelnek” — magyarázta a McLaren–Honda spanyol pilótája, Fernando Alonso.

„A szűk, kanyargós vonalvezetése miatt nagyon különleges pályáról van szó — mondta Hülkenberg. — A versenyeken gyakran bosszankodunk, mert alig van lehetőség az előzésre, de az időmérő igazán élvezetes kihívást nyújt. Nagyon agresszívan kell vezetnünk, és figyelnünk kell arra, hogy egyetlen hibát se kövessünk el. A kanyarok egymásba folynak, ezért fontos, hogy ne essünk ki a ritmusból.”

Az előzési lehetőségeken a két DRS–zóna javíthat — az első a célegyenesben, a másik közvetlenül utána, a 2-es kanyar előtt —, bár jelentősen ez sem könnyítette meg a pilóták dolgát az elmúlt években.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az időmérő után már biztosan nem változik a sorrend. Az elmúlt tíz évben mindössze három futamot nyertek meg a pole pozícióból indulva, mindegyik siker a brit Lewis Hamilton nevéhez fűződik.

A versenygépek beállításai hasonlítanak a Monacóban és Szingapúrban használtakhoz: az aerodinamikai hatékonyságnak és a végsebességnek itt nincs nagy szerepe, a mérnökök a maximális leszorító erő elérésére helyezik a hangsúlyt. Fontos, hogy az autók stabilitása jó legyen a féktávokon, és arra is figyelni kell, hogy a gyakori bukkanók ne tegyék tönkre a beállításokat. A lassú kanyarokban a lágy felfüggesztés–beállítások segítik a tapadást.

A Hungaroring aszfaltja nem kíméli a gumikat, amelyek a magas hőmérsékletek miatt is a szokásosnál hamarabb elhasználódnak. A Pirelli ezért idén is a lágy és a közepes gumikat hozta el Magyarországra, az áprilisi Bahreini Nagydíj óta először választották ezt a kombinációt.

„A Hungaroring szinte véget nem érő, technikás kanyarjai a versenyzők, az autók és a gumik számára is nagy kihívást jelentenek — mondta a Pirelli sportigazgatója, Paul Hembery. — A célegyenesen kívül nincs is olyan pontja a pályának, ahol pihenni lehetne. Azért választottuk a tavalyi évhez hasonlóan a közepes és a lágy gumikat, hogy egyensúlyt biztosítsunk a teljesítmény és a tartósság között. Ezek az abroncsok elég lágyak ahhoz, hogy megfelelő tapadást biztosítsanak minden kanyarban, ahhoz pedig elég kemények, hogy kibírják a hőséget.”

Meleg, záporok

A Magyar Nagydíjon gyakran emelkedik 30 fok fölé a hőmérséklet, az idei versenyhétvégére azonban a szokásosnál is nagyobb hőséget jósolnak. Szombaton akár 37 fokos meleg is lehet, vasárnapra azonban ennél némileg alacsonyabb, 29–30 fokos hőmérsékletre lehet számítani az előrejelzések alapján. Ugyanakkor a pályán zajló eseményeket izgalmassá teheti, hogy szombaton és vasárnap is kialakulhatnak rövidebb záporok, zivatarok.

Továbbá a stratégiai megoldásokat változatossá teheti, hogy a Hungaroring bokszutcája rövid, egy kiálláshoz mindössze 16 másodpercre van szükség. Az előző két évben a háromkiállásos taktika bizonyult nyerőnek, és könnyen lehet, hogy az első kerékcserékre 10 kört sem kell várnunk. A Safety Car pályára küldését ezen a pályán nem szokták belekalkulálni a stratégiákba — bár tavaly kétszer is szükség volt a biztonsági autóra, erre a statisztikák szerint mindössze 10 százalék az esély.

Németül

Mint arról beszámoltunk, a hétvégi Magyar Nagydíj televíziós közvetítéseit nem nézhetik anyanyelvükön a száguldó cirkusz Szatmár megyei rajongói, ugyanis a Médiaszolgáltatás–támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) nem tette lehetővé, hogy a határon túli magyarok is láthassák az újonnan indult M4 Sport csatornát. A Telekom előfizetők a Dolce Sporton román kommentárral nézhetik a hétvégi Forma–1-es eseményeket, a többség (elsősorban RDS&RCS előfizetők) azonban a német RTL Televizion csatornán követhetik a szombati és vasárnapi versenyt.

Forma–1-es világbajnokság, 10. versenyhétvége, Magyar Nagydíj, Hungaroring: szombat, időmérő edzés (15 óra, RTL Televizion, Dolce Sport, M4 Sport). Vasárnap, futam (15 óra, RTL Televizion, Dolce Sport, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

194

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

177

3

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

135

4

Valtteri Bottas

finn, Williams

77

5

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

76

6

Felipe Massa

brazil, Williams

74

7

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

36

8

Danyiil Kvjat

orosz, Red Bull Racing

27

9

Nico Hülkenberg

német, Force India

24

10

Romain Grosjean

francia, Lotus

17

11

Felipe Nasr

brazil, Sauber

16

12

Sergio Pérez

mexikói, Force India

15

13

Pastor Maldonado

venezuelai, Lotus

12

14

Max Verstappen

holland, Scuderia Toro Rosso

10

15

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

9

16

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

5

17

Jenson Button

brit, McLaren–Honda

4

18

Fernando Alonso

spanyol, McLaren–Honda

1

Csapatok

1

Mercedes GP

371

2

Scuderia Ferrari

211

3

Williams

151

4

Red Bull Racing

63

5

Force India

39

6

Lotus

29

7

Sauber

21

8

Scuderia Toro Rosso

19

9

McLaren–Honda

5

Fotó: MTI