×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
6 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Külföld

Ankara határozottan támogatja az ENSZ-jelentés javaslatait

2019.06.19 - 19:15
Megosztás:
Ankara határozottan támogatja az ENSZ-jelentés javaslatait

Törökország határozottan támogatja a Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásának ügyében szerdán nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentés azon javaslatait, amelyek a gyilkosság felgöngyölítését és a felelősök felelősségre vonását célozzák - írta tömören Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerdán a Twitter-fiókján.

A gyilkosság kivizsgálásával megbízott ENSZ-jelentéstevő, Agnes Callamard szerdán arról számolt be, hogy hitelt érdemlő bizonyítékok szükségessé teszik Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös szerepének kivizsgálását. "Az igazság kiderítése nem ér véget azzal, hogy megtaláljuk azt, aki a ravaszt meghúzta" - szögezte le Callamard.

Szaúd-Arábia korábban határozottan elutasított minden olyan feltételezést, miszerint Mohamed bin Szalmánnak bármilyen köze lett volna a rijádi vezetést élesen bíráló újságíró halálához. Ezt némileg megkérdőjelezve Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban többször is hangot adott annak a meggyőződésének, hogy a gyilkosságra a szaúdi kormányzat legmagasabb köreiből érkezett a parancs, és szorgalmazta a kitervelők elszámoltatását rangjuktól függetlenül.

A jelentéstevő szerdán azt is javasolta, hogy a vádlottak perét Szaúd-Arábián és Törökországon kívül, nemzetközi bíróságon folytassák le. A sivatagi királyságban január óta tizenegy ember pere zajlik az ügyben, közülük ötre az ügyész halálbüntetést kért.

Dzsamál Hasogdzsit, aki 2017 óta az Egyesült Államokban élt, 2018. október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán, ahová a török

menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokért ment. Rijád a gyilkosságot először tagadta, később azonban - annak ellenére, hogy nyilvánosságra került hangfelvételek bizonyították a gyilkosság tényét - azt állította, hogy az újságíró dulakodásban vesztette életét. Hasogdzsi holtteste a mai napig nem került elő.

Hatice Cengiz, a szaúdi újságíró török jegyese, a szerdai ENSZ-jelentésre reagálva Twitter-fiókján "üdvözlendő fejleménynek" nevezte, hogy Callamard a szaúdi trónörökös szerepének kivizsgálását sürgette. Hozzátette: itt az ideje, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa is lépjen az ügyben.