×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Antall József történelmi szerepe

2013.12.10 - 11:18
Megosztás:
Antall József történelmi szerepe

A Szent István Kör és az Antall József Baráti Társaság Magyarország rendszerváltó miniszterelnökére emlékezett hétfőn a Szatmár–Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében.

 

Antall József, Magyarország rendszerváltó miniszterelnöke halálának huszadik évfordulója alkalmából a szatmárnémeti Szent István Kör és az Antall József Baráti Társaság megemlékezést tartott hétfőn a Szatmár–Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében. A rendszerváltás eseményeit és az azoknak keretet adó, meghatározó világtörténelmi folyamatokat Thoroczkay Sándor, a kör tiszteletbeli elnöke vázolta. Felsorolta azokat az eseményeket és okokat, amelyek kiváltották a keleti és a nyugati tömb kialakulását, valamint a negyvenhárom éven át tartó kétpólusú társadalmi rendszer működését, majd a keleti tömb összeomlását.

 

Személyiség, politikai szerep

 

Antall József miniszterelnök személyiségét és politikai szerepét Boór Béla nyugalmazott tanár, az Antall József Baráti Társaság elnöke elevenítette fel. A posztkommunista átalakulás és átrendeződés folyamatában a miniszterelnök tetteit mélyen gyökerező hazaszeretete és a nemzet iránti elkötelezettsége határozták meg. A következetes ragaszkodás e szilárd alapelvekhez Antall Józsefet a magyar történelem igazi nagy formátumú személyiségévé avatják. Boór Béla kitért azokra a támadásokra, amelyek Antall Józsefet érték, szomorú módon a jobb oldalról is. A rendszerváltás idején a nemzeti oldal jelentősebb képviselői már kiöregedtek, a fiatalok még nem voltak megérve a hatalomátvételre, emiatt a miniszterelnökre nagyon sok feladat hárult. A liberális oldalt Antall nem tudta kizárni a kormányalakításból, de ez a réteg — függetlenül attól, hogy mikor minek nevezi magát — ma is megnehezíti a nemzeti oldal dolgát. Antall József keresztény elkötelezettségű ember volt, nemcsak szavakkal, hanem életével, jellemével és személyiségével is igazolta ezt. 1948-ban tizenhat éves volt, amikor bizonyossá vált, hogy a kommunizmust nem lehet könnyen legyőzni, de évtizedeken át hitt abban, lesz változás. Mindig készült arra, hogy a szabadság visszaszerzése után hogyan fog hozzájárulni az új rendszer kialakításához. Miniszterelnöksége alatt számtalan kudarc érte, a balliberálisok igyekeztek mindenhol megakadályozni, hogy terveit megvalósítsa. Minden tettével Magyarország érdekeit szolgálta, lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnökeként. Kötött kompromisszumokat a cél érdekében, de nem alkudott meg sohasem.

Alois Mock (1987–1995 között osztrák külügyminiszter) 1996-ban így írt Antallról: „Fontos, hogy ne csak Antall József párthívei és elvbarátai, hanem Magyarország és Európa, de végtére is az egész világ politikailag meghatározó erői ne csak magától értetődően learassák Antall miniszterelnök munkásságának gyümölcseit, hanem ápolják és gondozzák is azt a vetést, amelyet országa jövőjéért, Közép–Európa jövőjéért és az államok közösségéért létrehozott.”

Az Antall József Baráti Társaság részt vesz a magyar Országgyűlésben megrendezésre kerülő Antall József megemlékezésen.

 

Elek György