×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Anyanyelvi szaktábor Nagytarnán

2014.10.03 - 12:03
Megosztás:
Anyanyelvi szaktábor Nagytarnán

Anyanyelvi tematikus szaktábort rendezett szeptember végén a Szatmárnémeti Református Gimnázium nagyváradi, zilahi, valamint magyarországi, szentendrei testvériskolájával közösen.

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Balassi Intézet közreműködésével pályázatot hirdetett a határon túli magyar tanulók anyanyelvi képességeinek fejlesztésére tematikus anyanyelvi szaktáborok által. A Szatmárnémeti Református Gimnázium közössége sikeresen pályázott, így szeptember végén három testvériskolájával közösen — a Szentendrei Református Gimnáziummal, a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziummal és a zilahi Wesselényi Református Gimnáziummal — szervezte meg a szaktábort, melynek helyszínül a nagytarnai ökotábor szolgált.

A szatmári oktatási intézmény minden iskolából hat diákot és két kísérő tanárt fogadott, akikkel remek programokat szerveztek. A fiatalok „Versimpro” címmel megadott kulcsszavak felhasználásával verseket és rövid prózát alkottak, helyzetgyakorlatokat végeztek különféle kommunikációs helyzetekre és szerepekre, de a vitakultúrájukat is fejlesztették — „Disputa” címmel különböző témákban kellett érveket és ellenérveket felsorakoztatniuk.

A szakmai tevékenységek mellett azonban jutott idő az ismerkedésre, szórakozásra is, hiszen megszervezték az iskolák diákpresbitériumainak találkozóját, amelyen a tanulók tapasztalatot cserélhettek, megoszthatták egymással új ötleteiket, de a programok között szerepelt a bográcsfőzés és táncház is.

„A szaktábor célja az volt, hogy tudatosítsuk az anyanyelv létfontosságú szerepét, ápoljuk és fejlesszük anyanyelvi kultúránkat. Az anyanyelv az egyik legfontosabb összekötő kapocs a nemzettagok között, megőrzése, művelése alapvetően szükséges a személyiség kiteljesedéséhez, a társadalmi beilleszkedéshez” — magyarázta Vass Mária Terézia, a Református Gimnázium helyettes igazgatója. A programok során sikerült bővíteni a diákok szókincsét, felhívni a figyelmüket a tudatos és igényes nyelvhasználatra, egyúttal pedig erősítették a magyar fiatalok együvé tartozásának tudatát.

 

Bumbuluţ Krisztina