×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Átgondolatlan a baksis-adó

2015.04.27 - 10:15
Megosztás:
Átgondolatlan a baksis-adó

Nincs jó véleménnyel a borravaló-adóztatás rövidesen érvénybe lévő gyakorlatáról egy szatmári pénzügyi szakember, ez nem megoldás, csak további gondokat okozó kényszerintézkedés.

A román pénzügyminiszter is tudja, hogy problémákat fog okozni jelen formájában a május elsejétől életbe lépő, a borravalók megadóztatásáról szóló sürgősségi kormányrendelet, a minisztériumban mégsem beszélnek róla. Gergely Lajos szatmári pénzügyi főtanácsadó szerint sokkal hatékonyabb és fontosabb lett volna kifehéríteni a vendéglátóipari egységek bevételeit — az adóhivatalban leadott éves mérlegük alapján ugyanis ezek 99 százaléka veszteséges vagy nullszaldós —, mint egy újabb adónemmel tovább bonyolítani az amúgy sem egyszerű román adórendszert.

Lépésről lépésre nem gondolták végig, hogyan is néz majd ki az eddig zsebbe kapott baksisok pénztárgépbe vezetése, a készletkezelésbe ugyanúgy, mint a napi készpénz-nyilvántartásba is bekavar az új rendelkezés alkalmazása. Gergely szerint a borravalóként kapott összegre külön pénztári nyugta kiadása helyett jobb megoldás lenne, ha külön bevételi kódot kapna a borravaló, és ugyanarra a kasszabonra kerülne, mint amelyikre a fogyasztás.

Az új adónem ráadásul nem terjed ki minden egyes érintettre, mert vannak egyéb olyan szolgáltatások, amelyek nyújtói ugyanúgy borravalót kapnak, mint a pincérek, mégsem terjed ki rájuk a baksisból származó bevételek „lepapírozása” és az ezek utáni adó befizetése.

Milyen problémákat okoz?

A pénzügyminisztérium arra számít, hogy a borravaló megadóztatásával az idén 154 millió lej többletbevételhez jut, de ez nagyságrendekkel kevesebb annál, mint amennyi többletet hozott volna, ha kifehéríti a vendéglátóipart. A baksis adókötelezettsége idén május elsejétől életbe lép, a sürgősségi kormányrendeletbe foglaltak szerint a fogyasztás árán felüli bevételt külön tételként kell beütni a kasszagépbe.

Az új adónemmel kapcsolatban Gergely Lajost, a regionális pénzügyi igazgatóság Szatmárnémetiben dolgozó főtanácsadóját kérdeztük, aki szerint egyrészt több problémát okoz majd ennek alkalmazása, mint amennyi hasznot hoz, másrészt hátrányos megkülönböztetéshez is vezet. A gond az, mutatott rá Gergely, hogy a pénztárgépbe ütött borravaló a cég bevételeként jelentkezik, ami a könyvelési szabályok értelmében azt kellene hogy jelentse, hogy a cég készlete ennek arányában fogyatkozik. De mivel „borravaló” nem szerepel egyik vendéglő készletén sem, levonni sincs miből az értékét, így pénztári többlet keletkezik, ami szabálytalan. Tehát ha valaki egy tizenkét lejes napi menüért tizenöt lejt hagy az asztalon, a vendéglőnek lesz háromlejnyi olyan bevétele, amelyik nem érinti a készletét és nem fog tudni vele elszámolni. Ha tehát az adóhivatalok csalásellenes munkatársai készlet-ellenőrzést tartanak az illető vendéglőnél, a valós készlet nem fog egyezni a papíron szereplővel, így az üzemeltető azonnal bírságolható és akár a vendéglő harminc napra bezárásra is kényszeríthető.

És nem csak a pincérek azok, akik borravalót is kapnak, mutatott rá az új rendelkezés másik hátulütőjére Gergely, a fodrászok, a taxisok és a pizzafutárok is kapnak baksist, rájuk mégsem terjed ki az adókötelezettség. Taxisokra például ki sem lehetne ezt vetni, részletezte a főtanácsadó, mert a taxiórákon nincsenek számgombok. Mérőeszközeik fiskálisak ugyan, de csak a várakozást vagy a megtett távot képesek mérni, a taxis nem tudja beütni az összeg értékét, ha a viteldíjon felül is kapott az utastól pénzt.