Auf Wiedersehen Deutschland

2018.06.28 - 02:08

Nem szakította meg a hagyományt a német labdarúgó-válogatott: az őt megelőző két címvédőhöz hasonlóan a nationalelf is búcsúzott a világbajnoki küzdelmektől, még a csoportkör után.

Akár meglepetésként is el lehetne könyvelni Németország búcsúzását a labdarúgó-világbajnokságról, de a csoportkörben nyújtott teljesítményt tekintve elmondhatjuk: a címvédő nem érdemelte meg, hogy az oroszországi kiíráson a legjobb tizenhat csapat között folytassa a szereplését.

Szerdán délután Dél-Korea ellen lépett pályára Joachim Löw szövetségi kapitány legénysége, a csoportkör utolsó, kazanyi találkozóján pedig az lett volna a feladat, hogy három pontot szerezzen. Ebben az esetben az sem számított volna, hogy a másik meccsen Svédország rászámolt az addigi éllovas Mexikóra. A nationalelf mezőnyfölényben futballozott ugyan, viszont semmilyen taktikát, sokkal inkább tanácstalanságot lehetett látni a játékban. Az ázsiai ellenfél kisebb hibákat vétett a bunkervédekezésben, de a németek így sem találták az utat Cso Hjun Vo kapuja felé. Elkeseredettebben támadtak, de görcsösen játszottak, többször pontatlanul passzoltak a németek.

A 87. percben Mats Hummels fejelhette volna be a továbbjutást jelentő német gólt, ám ajtó-ablak helyzetben, 6 méterről nem fejjel, hanem vállal találta el a labdát. A ráadás percekben pedig megunta a helyzetet Dél-Korea: Kim Jung Gvon közelről a kapuba talált. Az asszisztens lest jelzett, de a videórendszer most nagyon értékes segítségnek bizonyult, meg kiderült, hogy német lábról került a labda Kimhez, így Dél-Korea megszerezte a vezetést (1–0)! mindent egy lapra feltéve 11 emberrel támadott Németország, viszont a felfutó kapus, Manuel Neuer vesztett labdát a koreai térfélen, az előrevágott labdával Szon Hung Min rohant a kapuig – teljessé vált a szenzáció (2–0)!

A magyarok is voltak hősök

A történelemkönyvekbe visszalapozva további öt hasonló esetet találtunk, hogy a címvédő nem tudott a csoportkörből továbbjutni az egyenes kieséses szakaszban. Ez történt az utóbbi két kiíráson is: 2010-ben Olaszország utolsóként zárt csoportjában, 2 ponttal, 2014-ben pedig Spanyolország utazott haza ideje korán, az utolsó meccsen szerzett 3 ponttal, a széria harmadik helyéről. Nem sokkal előtte, 2002-ben Franciaország is címvédőként utazott a vb-re de 1 ponttal zárt az utolsó helyen. 1990-ben Argentínát szorították a kieső 3. pozícióba a románok, Gabi Balint egyenlítő találatával. 1970-ben Brazília kétszeres címvédőként, Pelével a csapatban, Magyarország mögött zárt a kieső 3. helyen.

Löw vállalja a felelősséget

Természetesen ez semmivel sem vigasztalja a németeket, de tény, hogy a nationalelf ezen a kiíráson többnyire ötlettelen „tili-toli” focit mutatott. Egyértelmű: ez minden idők leggyengébb német vb-szereplése, hiszen eddig 19 kiíráson vettek részt (ide beszámítottuk az NSZK szerepléseit is) – az első, 1930-as tornán nem indultak, az 1950-es brazíliai vb-ről pedig eltiltották őket –, de mindig eljutottak legalább a nyolcaddöntőig. Ráadásul az előző négy kiíráson dobogón zártak: 2014 aranyérem, 2010 és 2006 bronzérem, 2002 ezüstérem.

„Én vagyok az első, akinek kérdéseket kell feltennie magának. Hol ment félre minden? Mi volt a probléma? A kiesés az én felelősségem. Erre az egészre aludnom kell egyet, mert most nagyon csalódott és frusztrált vagyok. Nem érdemeltük meg, hogy továbbjussunk, így azt sem, hogy megvédjük a címünket” — idézi Joachim Löwöt a Bild.

Fiesta Mexikóban, jöhet Bikfalvi

Közben Jekatyerinburgban is zajlott a mexikói-svéd összecsapás. Tartva tőle, hogy Kazanyban érvényesül a vélt papírforma, mindkét csapat gondolhatta, hogy az itteni vesztes mehet haza. A nagy tét okozott egy kis túlpörgést a mexikói Jesús Gallardónál, aki 13 másodperc alatt begyűjtött egy sárga lapot – ez a világbajnokságok történetének legkorábban kiosztott lapja, rekord!

A svédek a félidő közepén kezezésért juthattak volna tizenegyeshez, ám a játékvezető videózást követően nem ítélt büntetőt. De a második félidő elején jött a megérdemelt vezetőtalálat: a skandinávok balhátvédje, Ludwig Augustinsson megszerezte első gólját válogatott színekben, miután egy kipattanó labdát 4 méterről a kapuba lőtt (0–1). Tíz perccel később Héctor Moreno becsúszásáért „videózás” nélkül ítélt 11-est az argentin játékvezető, Néstor Pitana, amit Andreas Granqvist értékesített (0–2). Zárás előtt negyed órával Edson Álvarez állította be a 0–3-as végeredményt, aki szerencsétlen mozdulattal saját maga mögé rúgta a labdát, amely a kezéről a kapuba pattant. Ez volt a hetedik öngól az oroszországi tornán, ennyi még egy vb-n sem esett korábban.

A hajrában a mexikóiak szurkolók sörös dobozok pályára dobásával ünnepelték a másik mérkőzésen esett első dél-koreai találatot, amely biztossá tette, hogy a svéd és a mexikói csapat is ott lesz a nyolcaddöntőben.

Ez volt az utolsó világbajnoki mérkőzés a Jekatyerinburg Arénában, amelyet a tornát követően 23 ezer fős befogadására csökkentik, és az FK Ural otthona lesz. A jekatyerinburgi csapatot erősíti a nagykárolyi 30 éves Bikfalvi Erik, aki a napokban hosszabbította meg a szerződését az FK Urallal, 2022-ig.

F-csoport, 3., utolsó forduló

Dél-Korea – Németország 2–0 (Kim 90+3. perc, Szon 90+5.)

Mexikó – Svédország 0–3 (Augustinsson 50. perc, Granqvist 62. – 11-esből, Álvarez 74. – öngól).