×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Ausztráliában kezdődik az idény

2016.03.18 - 16:52
Megosztás:
Ausztráliában kezdődik az idény

Évtizedes hagyományokkal rendelkező helyszínen kezdődik idén is a Forma–1-es világbajnokság 2016-os idénye, amelynek egyik fő kérdése, hogy sikerül-e letaszítani a trónról a Mercedest, vagy a német gyártó a harmadik évében is dominál a mezőnyben?

Hagyományos helyszínen, Melbourne-ben kezdődik meg a Forma–1-es világbajnokság idénye, amely sok újítással, a tavalyhoz képest több csapattal és új helyszínekre várja a közönséget és a száguldó cirkusz kedvelőit.

Az Ausztrál Nagydíj egyébként még a Forma–1-nél is régebbi múltra tekinthet vissza, hiszen az első versenyt, amely ezt a nevet kapta, 1928-ban rendezték. A világbajnokság részévé azonban csak 1985-ben vált annak ellenére, hogy az F1 sztárjai a korábbi évtizedek során is évről évre megmérkőztek a helyi pilótákkal az egyik legnépszerűbb bajnokságon kívüli versenyen. 85-től viszont kihagyhatatlan a versenynaptárból. 1995-ig az adelaide-i utcai pályán rendezték a futamokat, majd a verseny húsz évvel ezelőtt átköltözött a melbourne-i Albert Parkba, amely azóta is minden évben vendégül látja a mezőnyt. Míg Adelaide-ben rendre a szezon utolsó futamát rendezték meg, Melbourne a versenynaptár elejére került, 2006 és 2010 kivételével mindig az idénynyitónak adott otthont.

Érdekes ugyanakkor, hogy Adelaide-ban csak kétszer dőlt el a világbajnoki cím sorsa. Az 1994-es bajnoki döntő Michael Schumacher és Damon Hill nagy port kavart ütközése és a német első vb-címe miatt maradt emlékezetes, de az 1986-os verseny talán még nagyobb izgalmakat tartogatott. Az utolsó futam előtt még hárman voltak esélyesek a végső győzelemre: Nigel Mansell (Williams) 6 ponttal vezetett a címvédő Alain Prost (McLaren) előtt, aki csak 1 ponttal előzte meg Nelson Piquet-t (Williams). A verseny egyikük számára sem kezdődött jól: Mansell a pole-ból rögtön a 4. helyre esett vissza, később Piquet megpördült, majd Prost defektet kapott. 18 körrel a leintés előtt azonban ők álltak az élen Piquet, Prost, Mansell sorrendben, amikor a vb-éllovas brit balhátsó gumija látványosan felrobbant az egyenesben. A Williams hasonló hibától tartva kihívta Piquet-t is kereket cserélni, így Prost nyerte a versenyt és a bajnokságot.

Ki éri utol a Mercedest?

De lássuk, hogy mit tartogat számunkra a 2016-os idény. Az év nagy kérdése, hogy legyőzhető-e a Mercedes vagy tovább tart a német gyári istálló dominanciája. A Mercedes az elmúlt két évben könnyedén bezsebelték az egyéni és konstruktőri világbajnoki címeket, 2014-ben csak a Red Bull, 2015-ben pedig a Ferrari tudott rajtuk kívül három-három futamot nyerni. Az egyre többet kritizált Forma-1-nek szüksége lenne egy izgalmas, fordulatos idényre, de az előszezoni tesztek alapján még mindig a Mercedes tűnik a legerősebbnek. Halvány reménysugárt jelenthet, hogy a barcelonai gyakorláson használt négy gumikeverékből három abroncson a Ferrari bizonyult a leggyorsabbnak. Ebből viszont messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, mert a Mercedes nem a köridőkre, hanem a megbízhatóságra helyezte a hangsúlyt, és több mint 6000 kilométert teljesített a 8 nap alatt. Ugyanakkor a Ferrari sem tétlenkedett, és a jelek szerint valóban közelebb kerültek a Mercedeshez. Kérdés, hogy sikerült-e annyira felzárkózniuk, hogy a világbajnoki küzdelembe is bele tudjanak szólni. Melbourne-ben közelebb kerülhetünk a válaszhoz, bár az idénynyitón hagyományosan gyakoriak a csalóka eredmények.

A Forma-1 „veterán” drukkereit talán az a kérdés is foglalkoztatja, hogy az egykori „világverő” McLarennek sikerült-e fejlődni. A fennállása egyik legrosszabb és legkínosabb idényét zárta 2015-ben, miután csupán a Manort tudták megelőzni a bajnokságban, és a tabella 9. helyén végeztek. A gyenge és megbízhatatlan Honda motorral küszködő istálló tavaly rendkívül optimistán vágott neki az idénynek, az elmúlt hetekben viszont sokkal óvatosabban nyilatkoztak az idei esélyeikről. A tesztek eredményei egyértelmű javulást mutatnak, de mivel nagyon mélyről kell visszakapaszkodniuk, nem valószínű, hogy ki tudnak törni a középmezőnyből. Az idei teszteken mindenesetre átlagosan csaknem háromszor annyi kilométert tettek meg naponta, mint tavaly ilyenkor.

„A tesztidőszak egyszerűen hihetetlen volt, a legjobb, amire vissza tudok emlékezni a karrierem során. Az autónkat még a tavalyinál is jobbnak érzem, a teljesítményünk és a megbízhatóságunk is javult, ami sokatmondó” — nyilatkozta a Mercedes címvédő brit pilótája, Lewis Hamilton. Csapattársa, a német Nico Rosberg szerint azonban idén jobban kell tartaniuk a Ferraritól. „Tudjuk, hogy a Ferrari ott van a nyomunkban, és talán néhány másik csapat is felzárkózik hozzánk, ezért folyamatosan hajtanunk kell. Nekünk is jót tesz, ha van kivel versenyeznünk, de egy ilyen csapattal a hátam mögött hiszek benne, hogy magunk mögött tudjuk tartani a többieket. Remélem, már az idény első versenyein bezsebelek néhány győzelmet” — mondta a tavalyi ezüstérmes.

„Nyilvánvalóan az volt a célunk, hogy minél közelebb kerüljünk a Mercedeshez, hiszen tavaly túl nagy volt köztünk a szakadék. Tavaly is sokat fejlődtünk, az idén pedig az új autónknak köszönhetően arra is lehet esélyünk, hogy utolérjük őket. Szerintem faragtunk a hátrányunkból, de egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy mennyit” — nyilatkozta a Ferrari német versenyzője, Sebastian Vettel, aki a második évét kezdi a maranellói csapatnál.

Újoncok, visszatérők

Továbbá lássuk, hogy mit produkál majd az újonc, a mezőny 11. csapata, a Haas. Az amerikai Gene Haas új F1-es istállója a Ferrarival áll szoros technikai együttműködésben. Az F1-ben legutóbb debütáló istállók szereplését tekintve a mostani helyzet is kevés okot adhat a bizakodásra: 2010-ben a HRT és Caterham debütált, de azóta megszűntek, a Manor pedig nem tud elmozdulni a mezőny végéről. Haas ennek ellenére optimista, és már az első évében szeretne minél több pontot gyűjteni. Tény, hogy az amerikai istálló felkészültebbnek tűnik, mint az előbb említett csapatok, és az első teszthéten is meglepően jól szerepeltek, de a gyakorlás második hetében számtalan műszaki hiba nehezítette a dolgukat, különösen a turbóval és a brake-by-wire fékrendszerrel gyűlt meg a bajuk.

Visszatért ugyanakkor a Renault gyári csapata, amely a téli szünetben felvásárolta a Lotus csapat részvényeit. Miután tavaly sok bírálta érte a francia motorgyártót – elsősorban a Red Bull Racinggel zajlott a vita az idény során –, a Renault úgy döntött, hogy 2009 után ismét beszállt a versenyben autóépítőként is. „Egyelőre nagyon nehéz megállapítani, hol állunk az erősorrendben. A saját munkánkra és a fejlesztendő területeinkre kell koncentrálnunk ahelyett, hogy a többi csapathoz hasonlítsuk magunkat. Az egész mezőnnyel fel kell vennünk a harcot, hiszen mindenkinek ugyanaz a célja: gyorsabbak akarunk lenni, mint a körülöttünk lévők” — nyilatkozta Fréderic Vasseur versenyigazgató. A Renault egyébként 1977-ben jelen van a száguldó cirkuszban. Konstruktőrként 2005-ben és 2006-ban az egyéni és a csapatvilágbajnoki címet is megszerezték Fernando Alonsóval.

Szabálymódosítások

A módosítások tekintetében mindenképpen az időmérő edzés újítása lehet az, ami érdekessé tehetné a versenyhétvége szombati napját. Mint arról mi is beszámoltunk, a Nemzetközi Automobil-szövetség hosszas huzavona után hozta nyilvánosságra az F1 2016-os Sportszabályzatának végleges verzióját, amely a megváltozott időmérő edzés új szabályait is tartalmazza. A kvalifikáció az idén is három szakaszból áll majd, de az egyes etapok végén egyesével, másfél percenként esnek ki a leglassabb versenyzők. Az új rendszerrel hangsúlyozottan nem az időmérőt, hanem a futamokat szeretnék izgalmasabbá tenni, mert a bonyolult rendszerben az élcsapatok is könnyebben hibázhatnak, és a rajtrács végén vagy közepén találhatják magukat. A változások ellen azonban több pilóta is felszólalt, Fernando Alonso szerint például teljesen felesleges volt megbolygatni a nézők számára eddig legalább érthető időmérős szabályokat.

Módosítottak a gumiszabályokon is: ennek értelmében a Pirelli minden hétvégére három abroncstípust jelöl ki az ötféle, száraz pályára való gumi közül, majd a versenyre kiválaszt két kötelezően használandó szettet, a szombati kvalifikáció harmadik szakaszára pedig egy harmadikat. A csapatok dönthetik el, hogy a megmaradt tíz szettet milyen elosztásban rendelik meg a Pirellitől, sőt az egyes versenyzők gumiválasztása az istállón belül is eltérhet. Az Ausztrál Nagydíjra a szuperlágy, a lágy és a közepes keverékekből lehetett válogatni. A Q3-ban minden versenyzőnek kötelező lesz felhasználnia egy szuperlágy szettet, a versenyen pedig egy-egy szettet a másik két keverékből. A csapatok többségénél megegyezik a két pilóta gumiválasztása, de a Mercedesnél, a Saubernél és a Haasnál találunk kisebb eltéréseket. A Mercedes Hamiltonnak és Rosbergnek is 6 szett szuperlágy gumit rendelt, de a brit mindössze 1 szett közepes keveréket választott a 6 szett lágy gumi mellé. Rosbergnek 2 szett közepes keverék áll a rendelkezésére a hétvége folyamán, ezért csapattársával ellentétben az edzéseken is kipróbálhatja a keményebb gumit.

Röviden

Csapatváltás: Romain Grosjean (francia) a Lotus F1 Team-től a Haas F1 Team-hez igazolt.

Újonc pilóták: Jolyon Palmer (brit): Renault F1 Team; Pascal Wehrlein (német): Manor Racing; Rio Haryanto (indonéziai): Manor Racing.

Visszatérő pilóták: Esteban Gutiérrez (mexikói): Haas F1 Team; Kevin Magnussen (dán Renault F1 Team.

Távozó pilóták: Pastor Maldonado (venezuelai): Lotus F1 Team; Alexander Rossi (egyesül államokbeli): Manor Marussia, Will Stevens (brit): Manor Marussia; Roberto Merhi (spanyol): Manor Marussia.

Debütáló csapat: Haas F1 Team (egyesült államokbeli).

Visszatérő csapat: Renault F1 Team (francia).

Megszűnt csapat: Lotus F1 Team (brit; a Renault F1 felvásárolta és újraszervezte).