×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Avasiak és portugálok testvérkapcsolata

2016.09.28 - 13:35
Megosztás:
Avasiak és portugálok testvérkapcsolata

Földrajzilag több száz kilométerre van egymástól az Avas fővárosa, Avasfelsőfalu és a Portugália közepén található, bájos középkori kisváros, Alter do Chao, viszont közel 500, nagyon szoros szál köti őket össze. Kedden aláírták a testvérvárosi szerződést.

Testvérvárosi szerződést írt alá kedden Avasfelsőfalu és Alter do Chao — maga a hír nem különösebben számít(ana) rendkívülinek, s talán csak az húzná föl kissé csodálkozva a szemöldökét, aki megkeresi Portugália térképén a Lisszabontól 180 km-re lévő, alig 4000 lélekszámú települést. Ugyan mi közös lehet az Avas „fővárosa” és a bájosan szép középkori portugál kisváros között? Az a majd' 500 avasi, aki már hosszú évek óta, bő évtizede ott él és dolgozik, s közösségüket oly nagy szeretettel tekintik maguk közül valónak, hogy például az iskolában román nyelvet tanítanak a portugál gyermekeknek és rendszeresen szerveznek hagyományőrző bemutatókat is. „2016 elején kerültem kapcsolatba és ismertem meg Alter do Chao polgármesterét, Joviano Martins Vitorinót egy innen elszármazott, ottani tanárnőnek köszönhetően, majd februárban el is látogattam ebbe a különlegesen szép kisvárosba, ahol nagy örömmel tapasztaltam, mennyire befogadták és önmagukhoz tartozónak érzik a román közösséget — mást ne mondjak, minden évben avasi fesztivált szerveznek, melyen jelen van a kisváros apraja-nagyja.

Nagyon sok közös vonás van a két település között, s ezek közül a három legfontosabb: a fejlődni akarás, a hagyományok őrzése és a turizmus fellendítése” — fogalmazott tegnap Aurelia Fedorca, Avasfelsőfalu polgármestere, aki szeretettel köszöntötte a portugál küldöttséget az Avas fővárosában. Hiszen mint mondta: „Kis ország vagyunk a nagy országban, s 'fővárosunk', Avasfelsőfalu közelebb van az európai fővárosokhoz, mint Bukaresthez, és ebben a rövid három napban igyekszünk minél több látnivalót megmutatni vendégeinknek, s majd hazainduláskor ellátogatunk még velük az erdődi várhoz, a szatmárnémeti székesegyházba, valamint a Károlyi-kastélyba is.” Nos, látnivalókban valóban nem volt hiány: a szaploncai vidám temetőtől kezdve a Szabadtéri Múzeumon át a lunaforrási üdülőövezetig sok helyen megfordultak a vendégek, és Avasfelsőfalu utcáit járva megállapíthatták: pénzük — hiszen az ott megkeresett eurókat az avasiak hazahozzák — „nem vész kárba”, szebbnél szebb házak, paloták épülnek belőlük. A küldöttséggel érkezett Alter do Chao plébánosa is, aki az utóbbi évtizedben az ottani román közösség lelki vezetőjévé is vált, s most különös elismeréssel szemlélte Avasfelsőfalu vallási sokszínűségét is, meglepett csodálkozással tapasztalva: ebben a kisvárosban nemcsak ortodox, de bizony római katolikus, görögkatolikus és református templomok is vannak.

Szabó Kinga Mária