×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az 1956–os eseményekre emlékeztek

2013.10.21 - 12:10
Megosztás:
Az 1956–os eseményekre emlékeztek

Október 20-án a szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében zajlott a Szatmári Híd Egyesület által szervezett 1956-os megemlékezés. Az egyesület tízéves fennállását is most ünnepelte.

 

A résztvevőket Krakkó Rudolf, a Szatmári Híd Egyesület elnöke köszöntötte, aki kifejtette, mennyire fontos az, hogy minél szélesebb körben megismertessük történelmünknek ezt a korszakát. A politikusoktól pedig azt kérte, hogy mindig úgy cselekedjenek és olyan döntéseket hozzanak, hogy eljön az igazság pillanata, amikor számolniuk kell tetteikért. Ezt követően Berki Ádám tanuló szavalta el Ady Endre A muszáj Herkules című versét, majd Vanek Béla budapesti szabadságharcos, volt elítélt beszélt az 1956-os forradalom és szabadságharc kirobbanásának okairól, annak leveréséről és következményeiről. Véleménye szerint a magyarság tragédiája Trianonnal kezdődött, Horthy és Bethlen kirángatta a csődből az országot, de jött a kommunizmus, a szovjet elnyomás, ami a magyar nép olyan méretű elégedetlenségéhez vezetett, hogy az akkori hatalom megbuktatását sikerült kivívnia. Mivel nem tudott szembe szállni az akkori világ egyik legnagyobb katonai hatalmával, a forradalom elbukott és újabb elnyomás következett.

 

Ünnepi műsor

 

A Bartók Béla Hagyományőrző Egyesület zenekarának előadása után Kereskényi Sándor irodalomtörténész beszélt arról, hogy milyen szerepet töltött be az irodalom az 1956-os forradalom és szabadságharc idején és az azt követő időszakban. Bertha Zoltán irodalomtörténészt idézte, aki így ír: „Biztosan állíthatjuk, hogy irodalmunk része volt annak a folyamatnak, ami visszaadta a magyarság becsületét”. Az irodalomnak a magyarság történetében mindig kitüntetett szerep jutott, az államszocialista kultúrpolitika is ki akarta használni az írókat, hangoztatva, hogy Magyarország kultúrnagyhatalom. Kereskényi szerint van jövője a magyar nemzetnek és lehet összmagyarságban gondolkodni. A továbbiakban Ary Dalma diák Faludy György 1956, te csillag című versét, Tóth–Páll Miklós színművész Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról és Bartalis János Isten kezében című versét, Rappert Gábor színművész Albert Camus A magyarok vére című írását és Szabó Lőrincz Különbéke című versét, Szatmári Elemér lelkipásztor Németh László Emelkedő nemzet című írását, valamint Márai Sándor Halotti beszéd és Alföldi Géza Üzenet című versét mondta el. A tízéves Szatmári Híd Egyesületet dr. Gyüre Csaba, a Magyar Országgyűlés alkotmányozó bizottságának alelnöke, Boór Béla, az Antall József Baráti Társaság elnöke és Török József, a Vetési Albert Kultúrkör elnöke köszöntötte. A megemlékezés a Himnusz eléneklésével ért véget.

 

Elek György