×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Az 1978-as vb-döntő visszavágója

2014.07.09 - 16:31
Megosztás:
Az 1978-as vb-döntő visszavágója

Hollandia Brazíliában vághat vissza Argentína ellen az 1978-as Argentínai Labdarúgó-világbajnokság döntőjében elszenvedett vereségért. Az argentinok Ángel Di María nélkül lépnek pályára, a Real Madrid játékosa sérülés miatt marad le a vb hajrájáról.

Ma este játsszák a brazíliai labdarúgó-világbajnokság második elődöntőjét. Az eddigi vb-ken háromszor is a döntőbe jutó (1974 és 1978 után négy évvel ezelőtt Dél-Afrikában), ám mindhárom finálét elvesztő Hollandia a kétszeres világbajnok Argentínával (1978 – éppen a hollandokat győzték le, 1986) fog összecsapni a Sao Paolo-i arénában. A mérkőzést a török Cüneyt Cakir fogja vezetni

Messivel is szenvedve

Az argentinok elődöntőig vezető útja hasonló, mint Brazíliáé, leszámítva azt, hogy szenvedve is tudtak nyerni, akár a hosszabbítás utolsó perceiben is. Arra nem lehetnek büszkék, hogy a vb legrosszabb meccsei közül kettőt is ők produkáltak, Svájc és Belgium ellen, de ez aligha zavarja őket. Lionel Messi egyelőre sértetlen, viszont Ángel Di María, aki a csapatból egyedüliként képes volt felnőni a kapitány mellé, a negyeddöntőben megsérült, és Neymarhoz hasonlóan nem tudja végigjátszani a vébét. Ha ennek ellenére sikerül túljutniuk Hollandián és megnyerniük a tornát a Maracanában, akkor soha többet nem lesz kérdés, hova helyezzük Messit minden idők legjobbjai között.

Az ugyanis nem lehet kétséges, hogy Messinek már azért is sokat köszönhet Argentína, hogy a csapat idáig eljutott, és csodálkoznánk, ha az esetleges későbbi sikerekben nem lenne nagy szerepe. Nélküle meglehetősen középszerű ez a válogatott, a labdát ugyan sokat birtokolja, de szín nem sok van a játékában.

Itt a nagy lehetőség

A legjobb négy közé jutott csapatok közül eddig Hollandia mutatta a legmeggyőzőbb játékot. Erős nyitással ízekre szedte a címvédő spanyolokat, majd a rendes játékidőben megverte Chilét és Mexikót is – ne felejtsük el, hogy Brazíliának egyik sem sikerült.

A szép eredménysort alaposan elcsúfította a válogatott azzal, hogy a negyeddöntőben képtelen volt megverni Costa Ricát. Annak a mérkőzésnek az első egy órája kimondottan eseménytelenül, unalmasan telt, a második felében már sok volt a holland helyzet, de a nagyobbrészt szinte ismeretlen futballistákból álló közép-amerikai csapatnak nem tudtak gólt lőni a hollandok.

Már a legjobb nyolc között is csak egy csapat volt, amely háromvédős rendszerrel állt fel, így a négy között is unikumnak számít Van Gaal válogatottja. Eddig azonban nem találkozott olyan csapattal, amelynek kimondottan erős széljátéka lett volna, és ez még visszaüthet – igaz, ebből a szempontból nagy megkönnyebbülés lehet a hollandok számára, hogy pont a remek Di María nem játszhat ellenük.

A hollandok szupertehetséges generációja két vb-döntőt vesztett (1974, 1978), aztán az utódoknak 2010-ben sem sikerült a bravúr. A mostani csapattól senki sem várt még döntős szereplést sem, de ezúttal végre lemoshatná az örök vesztes címkéjét. Ráadásul egy olyan mérkőzésen, amelyen visszavághatnak az argentinoknak az 1978-as világbajnoki finálén elszenvedett vereségért.

Az elődöntőig vezető út:

Csoportmérkőzések: Hollandia – Spanyolország 5-1, Hollandia – Ausztrália 3-2, Hollandia – Chile 2-0. Nyolcaddöntő: Hollandia – Mexikó 2-1. Negyeddöntő: Hollandia – Costa Rica 0-0 (4-3 — tizenegyesekkel).

Csoportmérkőzések: Argentína – Bosznia-Hercegovina 2-1, Argentína – Irán 1-0, Argentína – Nigéria 3-2. Nyolcaddöntő: Argentína – Svájc 1-0 (hosszabbítás után). Negyeddöntő: Argentína – Belgium 1-0.