×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Jegyzet

Az a fránya hetes

2017.03.03 - 15:18
Megosztás:
Az a fránya hetes

Mottó: Jézus azt mondta Péternek, hogy „nemhogy még hétszer is, hanem még hetvenhétszer is” meg kell bocsátania a testvérének. Ezzel arra utalt, hogy mindig meg kell bocsátani…

Ha egy gyerekkel a hetes számról beszélgetsz, vagy a hét törpe jut eszébe, esetleg a hét napjai, a hétfejű sárkány a meséből. Egy hívő embernek az jöhet be, hogy a hetes egy „angyali szám”, a jó irányú életvitelt jelzi, bibliai szövegekben is gyakran jelenik meg, például Isten azt parancsolta a zsidóknak, hogy hét egymást követő napon kerüljék meg Jerikót, a hetedik napon pedig hétszer tegyék meg ezt, így aztán kürtjeik szavára leomlottak a vár falai. Így a hetes szám a teljesség jelét hordozza. Népmesékben is gyakran jelenik meg a hetes szám a szegényember gyerekeinél, székely legény ennyi göbre köti az átalvetőt, stb. Ha egy mesélő nagyon jól érzi magát, a hetedik menyországban jár.

Ezek után nehéz lesz kitalálni, hogy mitől lett nekem „fránya” a hetes szám…

Bizony furcsa kanyarral jutunk el mai témámhoz, mert nálam a hetes szám a napi átlaghőmérséklet.

Alig hull le egy kissebb-nagyobb mennyiségű hó, mindjárt elindul a — máskülönben törvényes — kutakodás a kerekeink megfelelősége irányába, egész évben nem is hajlonganak annyit az egyenruhások, mint a havas utakon dolgozva. Törvény mondja ki a kötelező téli vagy a négyévszakos gumikerék használatát.

A szakemberek, kémikusok, mérnökök megmérték, hogy a nyári gumikeverék 7 Celsius-fok alatt kezd megkeményedni — általában. Ezáltal leromlik a tapadása a száraz úton, a jegesen pedig nem használhatók. A télinek gyártott kaucsuk ilyenkor még bőven puha és az ehhez járó futófelület sokkal durvább, mélyebb, könnyebben hordja ki maga alól a latyakot-havat és jó az irányban tartása is. Azt, hogy a mai abroncsokban mennyi kaucsuk van és milyen a tapadása, leginkább a sport- és Forma-1-es kocsiknál mérik.

Tehát van két követelmény a téli gumik használatára: a kalendárium szerint és az időjárás szerint.

2010-től érvényes törvény szerint ősztől tavaszig — november 1-től március 31-ig — kötelező téli gumit szerelni a gépjárműveinkre, ha a napi középhőmérséklet 7 Celsius-fok alatt marad. Az időszak kezdete és vége pontosan meg van állapítva, a gumik oldalán megjelennek a standard jelek, amiket le lehet olvasni és így az egyenruhás is látja.

Azonban az 5/2011-es kormányhatározat szerint a téli gumik használata az út állapotának függvénye, így ha már októberben leesik a hó vagy jeges-csúszós lenne az útpálya, kötelezővé válik a téli gumi. Hogy utána még egy-két hónapig száraz lesz az idő, az nem a törvényhozó dolga. Mondjuk az is tény, hogy 7 foknál melegebb időben nagyon kopik a téli gumi. Az abroncsok jelzése is meghatározott, csak az M+S, M.S. vagy MS érvényes, ami ugye a sár+hó angol betűje. A négyévszakos gumik is csak akkor fogadtatnak el, ha ezeket a jelzéseket is tartalmazzák.

Ezek szerint az éppen használt gumiminőséget ellenőrizheti a rendőrség (nem a városi!), de ez abban az esetben igazán fontos, ha balesetet okozott a közlekedő jóember, ilyenkor az okozati megítélésben nagyot nyom a latba a téli vagy nyári abroncs. Sajnos a helyszínelők igen hamar belekapaszkodnak a gumiba, mint kiváltó ok. Normál esetben meg kell vizsgálni a napi középhőmérsékletet is — persze utólagosan, másnap — és eszerint lehet(ne) jogos végzést hozni.

A fentiek szerint tehát van akár több körülmény, amit figyelembe kell venni, külön-külön vagy együtt. Ebből aztán szép per(patvar) sülhet ki.

Így itt van egy jó lehetőség arra, hogy rávegyék a vizsgált sofőrt a többé-kevésbé jelentős csúszópénz kialkudására, vagy a jogi úton beperelt emberke vegye elő rokoni-ismeretségi körét és így fizesse le a hatóság jóravaló emberét-embereit. Van az a pénz, amitől akár 10 fokot is ugrik a hőmérséklet, hónapokig tartó pereskedés alatt…

Nyári vagy téli gumi, mindegy, ha valaki felelőtlenül használja a járművét. A legszebb, legszárazabb időben is a legcsúnyább balesetet elő lehet idézni, ha nem tartjuk be a törvényt, ha nem tanuljuk meg megzabolázni a — már sokszor feleslegesen nagy — motorerőt vagy az alkohol gőze vezeti a kezünket.

Mielőtt ilyen állapotban ülnénk a volánhoz, nem elég elszámolni akár hétig is, inkább mondjunk le a számmisztikáról és tegyünk le az autózásról.

Szerémy Péter