×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Az alagútépítés terve egy blöff

2016.08.26 - 08:00
Megosztás:
Az alagútépítés terve egy blöff

Nincsenek elragadtatva a szatmárnémeti Szamos-alagút ötletétől a szakemberek. Kivitelezési költségeit megsaccolni sem tudták, a fenntartási költségeket pedig igen magasra becsülik.

Építészek és utászmérnökök is elmondták véleményüket a még nem is létező harmadik híd helyettesítőjeként emlegetett Szamos alatti alagúttal kapcsolatban. Két részletet tekintve semmiben nem térnek el a vélemények. Az egyik az, hogy ha nincs pénz, akkor teljesen mindegy, hogy hidat, vagy alagutat lát jónak valaki megépíteni, mert anyagiak híján egyiket sem lehet, a másik pedig az, hogy utópisztikus elgondolás az alagútépítés. Sajnos egyik szakember sem tudott még nagyságrendekben sem beszélni arról, hogy mennyibe kerülhet egy alagút megépítése a folyó alatt, arról nincs információ, hogy föld alatti átkelőt létesíteni mennyivel lenne drágább, mint egy felszínit. Nem véletlen ugyanakkor az sem, hogy a városokban mindenütt hidak jelentik az elsődleges közúti átkelési lehetőséget egy-egy természeti akadályon, alagút nagyon ritkán szolgálja ki a közúti közlekedést, a világ bármelyik tájáról is legyen szó.

Egy hídéval ellentétben horribilis fenntartási költségei lennének egy alagútnak, nemcsak az üzembe helyezése lenne drága, de a fenntartásra is sokat kellene költeni napról napra, ellentétben egy híddal, amelyik elkészülte után évekig elvan többletkiadás nélkül. Egy alagút esetében nagynyomású légcserélő berendezéseket kell folyamatosan üzemben tartani, amelyek pótolják a hiányzó légmozgást és kiürítik a kipufogógázokat. Az ezeken keresztüláramló levegőt szűrni is kell, a szűrőket pedig rendszeresen cserélni, úgyhogy csak a légelszívó rendszer külön infrastruktúrát igényel. Folyamatosan monitorizált megfigyelő-rendszerre is szükség van és biztonsági másodrendszert is be kell építeni az elektronikus rendszerbe, mert ha áramkimaradás van és leáll a légelszívás, azonnal szén-monoxid mérgezést kapnak azok, akik épp az alagútban vannak.

A tisztább levegőt is az alagút érdemeként emlegetik a kezdeményezők, ám egy másik vélemény szerint pont annyival károsítja a környezetet az alagút-üzemeltetésre elhasznált áram előállítása, mint amennyivel több tiszta levegő jut a légtérbe a légszűrőknek köszönhetően. A városi levegőt nem a forgalom itt vagy ott történő átvezetésével, illetve levezetésével lehetne tisztábban tartani, hanem a forgalom városból történő kivezetésével, tehát az igazán környezetbarát megoldás a teljes szatmárnémeti körgyűrű és az ehhez tartozó két Szamos-híd megépítése lenne. Ha mégis épülne alagút, annak megépítési költségeit külön emelné, hogy a Szamos bal partján szinte a város egyik végétől a másikig óriási átmérőjű gyűjtőcsatornák vannak lefektetve, ezek nagyon megnehezítenék az alagútfúrást.

 

Princz Csaba