×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
enyhe intenzitású zápor
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Az alkudozások eredménye még titkos

2012.08.29 - 09:08
Megosztás:
Az alkudozások eredménye még titkos

A politikai átrendeződést követően menetrendszerűen sor kerül a tanintézmények igazgatóinak cseréjére is, így történt ez most is, kevéssel az új tanév kezdete előtt. És ahogyan az ilyenkor lenni szokott, a döntést háttérben zajló politikai tárgyalások, alkuk előzik meg.

Szatmár megyében 138 tanintézmény van, melyből jelenleg 41-nek van magyar igazgatója és 25-nek magyar aligazgatója. Csehi Árpád, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Szatmár megyei szervezetének elnöke elmondta, megyei viszonylatban vegyes eredmények születtek az egyeztető tárgyalások során, hiszen egyrészt csökkent a magyar ajkú tanfelügyelők száma — Anderco Aida idegennyelv-oktatásért felelős szaktanfelügyelő már az elmúlt tanév folyamán távozott tisztségéből, ugyanakkor a 2012/2013-as tanévtől Gindele Imre, a decentralizálás alkalmazásáért felelős szaktanfelügyelő is távozik —, másrészt a legtöbb tanintézményben, ahol magyar nyelvű oktatás zajlik, sikerült magyar ajkú igazgatói vagy aligazgatói tisztséget kiharcolni. „Továbbra is van néhány szakiskola — Gheorghe Dragoş Gazdasági Iskolaközpont, Constantin Brâncuşi Iskolaközpont, Elisa Zamfirescu Műszaki Gimnázium — ahol nem sikerült magyar igazgatót vagy aligazgatót kinevezni. A Sárközújlaki Mezőgazdasági Líceumban az idei esztendőtől kezdődően első alkalommal indul magyar nyelvű oktatás, így ott még az idén nem lesz magyar igazgató vagy aligazgató, hiszen még nem alakult ki a tanári kar” — fogalmazott Csehi.

Szerettük volna megtudni, hogy megyeszerte hol történtek még személycserék, de a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség lapunk kérésére nem volt hajlandó kiadni az igazgatók és aligazgatók neveit tartalmazó listát, bár a megye tanintézményei számára már hét elején kiküldték a kinevezésekről szóló határozatot. Azt az ígéretet kaptuk, hogy szeptember elsejétől a lista hozzáférhetővé válik a tanfelügyelőség hivatalos honlapján.

Nagykárolyban tisztázott

A nagykárolyi helyzetről Kovács Jenő polgármestert kérdeztük, aki elmondta, hogy az itteni iskolaigazgatók majdnem mindegyikének valóban lejárt a mandátuma. Az új intézményvezetők úgynevezett „inspektori kinevezéssel” kerültek funkcióba, nem versenyvizsga révén. Ez ideiglenes, egy évre szól.

Az egyetlen igazgató, akinek érvényes szerződése van, Michovschi Adrian, a Iuliu Maniu Iskolaközpont vezetője, ő a helyén is maradt. Az aligazgató már új, Rusu Marius, ő amúgy városi tanácsos is az USL színeiben. Folytathatja munkáját Zsidó Sándor is az Elméleti Líceumban, és a Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpontban sem történtek változások. Új, magyar igazgatója lett azonban a Simion Bărnuțiu Iskolaközpontnak Gindele Imre személyében, az aligazgató pedig Nadăș Mircea lett.

Az általános iskolákban szintén történtek változások. A 3-as számúban az eddigi igazgató, Visnyai Csaba aligazgatóként folytatja, a vezető funkciót ezentúl Cioltan Sorin tölti be. A 2-es számú általános iskolában maradt Mocanu Alina, az aligazgató Bélteki Ferenc. Maradt a magyar aligazgató (Belényi Andrea) az 1-es iskolában, az intézményt azonban új ember vezetheti: Sălăjean Lenuța logopédus.

Kovács Jenő bevallása szerint két fontos szempontot vett figyelembe, mikor javaslatait megtette. Az egyik, hogy ne a politikai hovatartozás, hanem a szakmai kompetencia legyen a döntő. A másik, hogy a magyarság minden olyan intézményben képviselve legyen igazgató vagy aligazgató révén, ahol magyar tannyelvű osztályok is működnek — pontosan úgy, ahogyan azt a törvény kimondja. A polgármester, mint mondta, összességében meg van elégedve a végkifejlettel.

A hatályban lévő törvény szerint egyébként a tanintézmények vezetőjét egy vezetőtanács kellene kinevezze, hívta fel a figyelmet Kovács. Ebbe a tagokat a helyi tanács, a polgármester, a tanárok és a szülők javasolnák, az tanfelügyelőségnek tehát nem is lenne beleszólása. A törvény alkalmazását szabályozó metodológia kibocsátása azonban másfél éve késik, a törvényt így nem alkalmazzák.

„Ami most már fontos, hogy az iskolák rendben legyenek, a tanárok elkezdhessék rendben a munkát. A ránk eső részt, a javításokat, karbantartási munkákat elvégezzük, ez a soron következő feladat, erre kell koncentrálni” — nyilatkozta Nagykároly polgármestere.