×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Az állatok se bírják a hőséget

2015.07.23 - 12:09
Megosztás:
Az állatok se bírják a hőséget

A kánikula nem csak az emberek, hanem az állatok szervezetét is megviseli. A gondatlanság pedig akár a pusztulásukhoz is vezethet — ezen a héten is megtörtént Szatmárnémetiben, hogy a forró napon, autóban „felejtettek” egy kutyát.

A napok óta tartó (és valószínűleg vasárnapig megmaradó) kánikulát nem csupán az emberek, hanem négylábú kedvenceink és haszonállataink is nagyon nehezen bírják. A négylábúak ellátására hőségben fokozottan kell figyelni: mindig legyen friss ivóvizük, ha szükséges, hűteni kell őket — hívja fel az állattartók figyelmét dr. György Balázs állatorvos.

A felelős gazdiknak szélsőséges időjárási viszonyok között figyelmesebben kell gondozniuk állataikat. A kedvencek előtt, legyen szó kutyáról, macskáról, vagy bármilyen más állatról, folyamatosan legyen víz, és amint felmelegszik, cseréljük friss, hűsítő folyadékra. A vizet lehetőleg árnyékos helyre tegyük ki számukra.

Etetni nem a legmelegebb időszakban kell az amúgy is többnyire étvágytalan állatokat. „A háziállatokat lehetőleg a hűvösebb, kora reggeli és esti órákban etessük meg, kerülve a zsíros, fűszeres ételeket. Nem kell megijedni a gazdiknak, ha a nagy melegben kevesebbet esznek, a kánikulában még az emberek nagy többségének sem esik jól az étel” — mondta a szakember.

Fontos, hogy a sétáltatás időzítéséhez a kutya szempontjait is figyelembe vegyük. Gondoljunk csak bele, hogy különösen városi környezetben milyen lehet kora délután a tűző napon mezítláb sétálni a forró aszfalton, ahol ráadásul az alsó légréteg szinte vibrál a hőségtől! Ha lehet, kora reggel vagy az esti órákban vigyük kedvencünket hosszabb sétára, a nagy hőségben pedig soha ne fussunk velük, hiszen nem bírják a hőséget, nagyon hamar felhevülnek. Éppen ezért napközben inkább hagyjuk őket pihenni, árnyékos helyre húzódni vagy az elsötétített szobában hűsölni.

A hőség elviselésében segíthet a kedvenc bundájának benedvesítése, úsztatása. Ha olyan helyen kirándulunk, nyaralunk velük, ahol sós vízben mártóznak meg, akkor az úsztatást követően mossuk le őket — tanácsolja dr. György Balázs.

Utazáskor, bevásárláskor arról se feledkezzünk meg, hogy a napon leparkolt autó belseje hamar felhevülhet, akár hatvan-hetven fokosra is. Ha állatunk is velünk utazik, még véletlenül se hagyjuk a leparkolt gépjárműben. Amennyiben muszáj megállni, hagyjuk az autóban működni a légkondicionálót, vagy árnyékos helyre parkoljunk, lehúzott ablakkal. Utazáskor pedig mindig vigyük magunkkal a kedvenc ivótálját és folyamatosan biztosítsunk számára friss vizet. „Arra, hogy a tűző napon az autóban hagyják a kedvenceket, ráadásul felhúzott ablakokkal, sajnos nem is egy példa volt már a megyében. Már rövid idő alatt végzetes lehet, ha egy felforrósodott autóban magára hagynak egy kutyát, ezen a héten is találkoztam ilyen esettel. Éppen ezért arra kérek mindenkit, ne hagyja a kocsiban kedvencét!” — figyelmeztet az állatorvos.

Ha a gazdik azt veszik észre, hogy az állat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, ez hőtorlódást vagy hőgutát is jelenthet, ilyenkor a gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet.

Ami pedig a haszonállatokat illeti, rájuk is fokozottabban oda kell figyelni a kánikulában. Amennyiben lehetőség van rá, a legeltetésüket időzítsük a reggeli és az esti órákra, ha viszont ez nem megoldható, olyan részre kell vinni őket, ahol árnyékot nyújtó fák is vannak. Az pedig már magától értetődő, hogy friss vízre nekik is óriási szükségük van, ezért ezt mindig biztosítsuk számukra.

A háziállatokért a gazdák a felelősek: egy kis odafigyeléssel elkerülhető, hogy az állatok szenvedjenek.

 

Bumbuluţ Krisztina