×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az anyanyelv írásbeli is megvolt

2016.08.24 - 08:00
Megosztás:
Az anyanyelv írásbeli is megvolt

Már az anyanyelv írásbelin is túl vannak a romániai pótérettségizők. Szatmár megyében közel félszázan írásbeliztek magyarból és németből kedden délelőtt. Szeptember elején lesz eredmény.

Kedden reggel anyanyelvből bizonyítottak a romániai pótérettségizők. Szatmár megyében magyar nyelv- és irodalomból az 51 beiratkozott vizsgázó közül 45-en jelentek meg a vizsgaközpontokban, míg német nyelvből egy fiatal írásbelizett.

Ahogyan az előző írásbeli vizsgán, úgy anyanyelvből is külön tételsort kellett kidolgozniuk az érettségizőknek. A humán szakos végzősök első tételében Petőfi Sándor „Minek nevezzelek?” című költeménye alapján kellett különböző kérdésekre válaszoln, a második tételben egy addig ismeretlen Illyés Gyula szövegrészlet alapján kellett három feladatot kidolgozni, valamint a fiatalok külföldi tanulmányútjairól írtak érvelő szöveget a maturandusok 10–15 mondatban.

A harmadik tételben értekezést vártak az érettségizőktől körülbelül két oldal terjedelemben a következő címmel: „A történetalakítás sajátosságai egy 20. századi novellában”. Ebben a tételben Móricz Zsigmond „Tragédia”, „Barbárok”, Krúdy Gyula „A hídon”, Tamási Áron „Kivirágzott kecskeszarvak” vagy Kosztolányi Dezső „A kulcs” — esetleg más olvasott epikus művet kellett alapul venniük az érettségizőknek.

A reál szakosok első feladatában József Attila „A fán a levelek...” című versét kellett elemezni megadott szempontok alapján, a második tételben egy internetes szöveget kellett értelmezniük, valamint 10–15 mondatban az előítéletről alkotott véleményüket kellett leírniuk. A harmadik és egyben utolsó tételben kétoldalas értekezést vártak a diákoktól „Jelképesség a

drámai költeményben” címmel, például Vörösmarty Mihály „Csongor és Tünde”, Madách Imre „Az ember tragédiája” vagy bármely más olvasott drámai költemény alapján.

Szerdán, augusztus 24-én a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, 26-án pedig a választott tantárgyból kell még vizsgázniuk. Az első eredményeket augusztus 29-én függesztik ki, a végleges eredményeket pedig szeptember elsején teszik közzé. Az a vizsgázó lesz sikeres, aki minden megmérettetésen részt vett, ezeken legkevesebb 5-ös jegyet kapott, viszont az átlaga eléri a 6-ost.

 

 

Bumbuluţ Krisztina