×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az anyanyelvi oktatás kihívásai

2012.11.13 - 19:45
Megosztás:
Az anyanyelvi oktatás kihívásai

A Nevelési, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség 2012. november 15—17. között konferenciát szervez Szatmárnémetiben a magyar nyelvű iskolák tanítói, valamint a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok számára.

Az oktatási konferencián tizenhat megye és Bukarest összesen hetvenöt pedagógusa vesz részt. A csütörtökön délután 3 órakor kezdődő nyitó ünnepségen, az Északi Színházban, a Nevelési, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium részéről beszédet mond Szőcs Domokos vezérigazgató és Nagy Éva kabinetigazgató, további szónokok: Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke, Romana Mariana főtanfelügyelő, Szász Piroska főtanfelügyelő–helyettes, Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének ideiglenes elnöke és Burus Siklódi Botond, a RMPSZ országos elnöke. 4 órától verses–zenés műsor következik. Gál Gyöngyi, a kisebbségi oktatásért felelős szaktanfelügyelő elmondta, hogy a konferenciára neves hazai és magyarországi előadókat hívtak meg, akik egy-egy terület szakértői, és „ha nem is mutatnak utat, de felteszik a kérdéseket”. Lehetőség lesz ezekről a kérdésekről közösen beszélni és megfogalmazni bizonyos szempontokat, elvárható igényeket az anyanyelven való oktatás területén.

Előadások

Az előadások délután 5 órakor kezdődnek az Északi Színházban, előadók: Fóris-Ferenczi Rita docens, dr., BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet: Oktatásfejlesztés múlt és jövő keresztmetszetében; Demény Piroska adjunktus, dr., BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet: Kompetencialapú tantervek az óvodai és elemi oktatásban. Pénteken 9 órától az Astoria Szálló konferenciatermében folytatódnak az előadások: Kádár Annamária dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Marosvásárhelyi Kihelyezett Tagozat: Mesepszichológia — az EQ fejlesztési lehetőségei mesék által; Szabó Thalmeiner Noémi dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat: A pedagógusi szakma aktuális kihívásai; Végh Balázs Béla dr., egyetemi adjunktus, BBTE, Pszichológia és Neveléstudományok Kar, Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat: Képversek a magyar gyermekirodalomban; Orbán Gyöngy dr., egyetemi tanár, BBTE, Bölcsésztudományi Kar, Magyar Irodalomtudományi Tanszék: Ígérve tanítani (Németh László példája); Kádár Edit dr., egyetemi adjunktus, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsésztudományi Kar, Magyar Nyelvi és Általános Nyelvészeti Tanszék: Nyelvi nevelés és/vagy nyelvtanítás?. Délután a Református Gimnázium dísztermében folytatódnak az előadások:Pethőné Nagy Csilla szakvezető tanár, érdemes tankönyvíró, Pécsi Tudományegyetem, Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola: „számtalan Szebbnél-szebb gondolat” — Egy remix-vers a Z generációra hangolva; Duró Zsuzsa dr., egyetemi oktató, Szegedi Tudományegyetem: Tehetségfejlesztés a nevelési-oktatási intézményekben. A tehetséges gyerekek felismerése, fejlesztésük lehetőségei, módszerei, eszközei; Kereskényi Sándor irodalomtörténész, a Szatmár Megyei Múzeum munkatársa: A kortárs irodalom helye az irodalomtanításban. Miért nehéz tanítani Esterházyt? A konferencia szombaton egy záródokumentum aláírásával ér ér véget.

Elek György