×
2024. 04 27.

Az Atlético Madrid győzött Bukarestben

2012.05.10 - 10:45

Az Atlético Madrid nyerte a labdarúgó Európa Liga 2011/12–es szezonját, mivel szerdán a bukaresti Naţional Arénában rendezett spanyol „házidöntőben” 3–0-ra legyőzte az Athletic Bilbao együttesét.

A madridiak az előző Európa Liga-szezon gólkirálya, a kolumbiai Radamel Falcao révén kétgólos előnyre tettek szert a szünetre, a végeredményt pedig a 85. percben Diego állította be.

Az Atlético 2010 után diadalmaskodott ismét a második számú európai kupasorozatban, viszont az idei kezdő keretben egy olyan játékos sem volt, aki a két évvel ezelőtti, Fulham elleni fináléban kezdett.

Az első nagyobb Atlético-helyzetet még megúszták a baszkok, ám a 7. percben már a kapujukba került a labda: Falcao a tizenhatoson belül csinált egy cselt védőjével szemben, majd jobbról, mintegy 12 méterről ballal a hosszú felső sarokba csavart. 1–0.

A Bilbao a kapott gól után magához tért, többször is eljutott az ellenfél kapujáig, a 19. percben pedig Fernando Llorentének csak kicsivel kellett volna jobban eltalálnia a labdát egy jobb oldali beadás után, hogy kiegyenlítsen.

A 34. percben a madridiak kolumbiai csatára kettőre növelte az előnyt: Amorebieta a saját tizenhatosa előtt veszített labdát, Arda Turan balról középre passzolt, ahol Falcao egy higgadt és legalább annyira pimasz csellel még tisztább helyzetbe hozta magát, majd ballal, félmagasan a kapu jobb oldalába lőtt. 2–0.

Falcao egyébként tavaly a Porto játékosaként nyert EL–t (akkor portugál „házidöntőt” rendeztek, a Braga volt az ellenfél), akkor is a kolumbiai szerezte a döntő találatot. Így volt ez szerda este Bukarestben is, ugyanis a szünet előtti találattal elvágta a Bilbao lendületét.

Falcao egyébként a 29. El-meccsén a 29. gólját szerezte, ebben az idényben a tizenkettediket (ezzel kiérdemelte a sorozat gólkirályi címét is). Amióta egy mérkőzésen dől el a finálé (1998), azóta ő a második játékos a sorozatban, aki két egymást követő döntőben is eredményes tudott lenni. Ez a bravúr Frédéric Kanouténak sikerült a Sevilla színeiben (2006, 2007).

A baszkok a mérkőzés utolsó húsz percében szinte letáboroztak a Madrid térfelén, de hiába alakítottak ki több helyzetet is, nem tudtak faragni hátrányukon. A meccset az Atlético másik dél–amerikai kiválóság, Diego zárta le, miután a 85. percben szép egyéni akció végén kilőtte a bal alsó sarkot. 3–0.

Statisztikák

Ez a hatodik olyan európai kupadöntő, amelyet spanyolok (baszkok, katalánok...) vívnak egymás ellen, ezzel megdől az olaszok „belrekordja". Legutóbb 2007–ben a Sevilla az Espanyolt 2–2 után tizenegyesekkel legyőzve hódította ez az UEFA-kupát. Ezt megelőzően a 2000–es Bajnokok Ligája–döntőben a Real Madrid 3–0-ra nyert a Valencia ellen.

Az Atlético – amely tavaly júliusban, a harmadik selejtezőkörben kezdte menetelését a sorozatban – immár zsinórban 12 meccsét nyerte meg az EL-ben, ami rekordbeállítás az európai kupák történetében. Hasonló sorozatra korábban csak a Barcelona volt képes 2002–2003-ban. Ugyanakkor a madridiak szakvezetője, Diego Simeone Dino Zoff és Jupp Heynckes után harmadikként nyert aranyat a sorozatban játékosként és edzőként is.

A szerda este viszont Falcaoról szólt. Azt már említettük, hogy a második olyan labdarúgó, aki két egymást követő döntőben is eredményes, de ugyanakkor a második olyan futballista, aki két egymást követő évben két különböző csapat színeiben volt eredményes európai kupadöntőben. Az első Ronaldo volt, aki 1997-ben a Barcelona, 1998-ban az Inter szolgálatában lőtt gólt a KEK-, majd az UEFA-kupa-döntőben. Másrészt Falcao az ötödik olyan labdarúgó, aki egymás utáni években két különböző klubbal nyer európai kupát Marcel Desailly, Paulo Sousa, Ronaldo és Samuel Eto’o után. Az EL-ben vagy az UEFA-kupában viszont még senki sem duplázott.

Atlético Madrid – Athletic Bilbao 3–0. Gólszerző: Falcao (7., 34.), Diego (84.).

Bukarest, Naţional Aréna, 52.500 néző. Bírók: Stark, Salver, Pickel (németek).

Atlético Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis – Mario Suárez, Gabi – Diego (Koke, 90.), Adrián López (Sálvio, 88.), Arda Turan (Álvaro Domínguez, 90.) – Falcao. Edző: Diego Simeone.

Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Javi Martínez, Amorebieta, Aurtenetxe (Ibai Gómez, a szünetben) – Herrera (Toquero, 63.), Iturraspe (Ínigo Pérez, a szünetben), De Marcos – Susaeta, F. Llorente, Muniain. Edző: Marcelo Bielsa.