×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

„Az egész Szatmár megye szenátora vagyok”

2013.01.03 - 10:20
Megosztás:
„Az egész Szatmár megye szenátora vagyok”

Pataki Csaba RMDSZ-es szenátor számára nem okozott gondot a beilleszkedés, de tisztában van azzal, hogy az RMDSZ-nek nem lesz könnyű ellenzékben politizálni. Legfőbb eszközük az ésszerű érvelés lesz, hogy a magyarság érdekét érvényesítsék.

— Hogyan teltek az első napok a parlamentben?

— Az első napokban szervezési kérdésekkel foglalkoztunk, megalakultak a szakbizottságok, én szerettem volna az adminisztratív bizottságba kerülni, a frakció Klárik Lászlót választotta azzal az indoklással, hogy ezen a téren nagyobb tapasztalattal rendelkezik, ezzel én is egyetértettem. Végül a munka–, család– és szociális bizottságba kerültem, mint egyetlen RMDSZ–es. Ez az egyik legnehezebb kérdésekkel foglalkozó bizottság, ide tartozik többek között a nyugdíjrendszer átalakítása és a 416–os törvény módosítása.

— Okozott–e nehézséget az épület és a kollégák megismerése?

— Az épületet sikerült egy fél nap alatt megismerni, az RMDSZ–frakciónak megmaradtak azok az irodák és eszközök, amelyek eddig is megvoltak, a román kollégák közül pedig sokat ismerek még alprefektus koromból, Igast és Blagat belügyminiszterként ismertem meg, de többen vannak a szenátusban, akik fejlesztési igazgatók voltak és jó volt velük a kapcsolatom.

— Egy kétharmados többséggel rendelkező kormánypárttal szemben milyen eszközöket használhat az ellenzékben politizáló RMDSZ?

— Az észérveket kell érvényesítenünk. Ez nem lesz egyszerű, hiszen abban a tizenegy tagú szakbizottságban, amelyikben én tevékenykedem, egyedül vagyok RMDSZ–es, és ott is megvan a kétharmados USL többség. Már az első napokban kiderült, hogy nem működik olajozottan ez a kormánykoalíció. Csütörtökre hívták össze a bizottságokat a miniszterjelöltek meghallgatására, a meghallgatást elhalasztották péntekre, mert nem tudtak megegyezni a különböző funkciók elosztásában. Van egy olyan új kormányszerkezet, amit senki sem ért. Huszonhét miniszter van, de nem lehet tudni, hogy melyiknek mi a hatásköre. Én a munkaügyi és a szociális párbeszédet felügyelő miniszter meghallgatásánál vettem részt. Az utóbbi munkáját szerintem a munkaügyi minisztérium államtitkára is el tudná látni. Ezzel kapcsolatban három mondat szerepel a kormányprogramban, a meghallgatáson a miniszter asszony sem tudott három mondatnál többet mondani. Azt még nem lehet tudni, hogy ennek a minisztériumnak megyei szinten hol lesz az igazgatósága. Egyelőre csak a kormányszerkezetet módosították sürgősségi kormányrendelettel, de akár egy–két hónap is el fog telni, amíg tisztázódnak a hatáskörök.

— Melyek azok a területek, ahol az RMDSZ hallatni tudja a szavát?

— Jelenleg a legsürgősebb feladata a kormánynak a költségvetés-tervezet elkészítése, ami bizonyára meg is lesz, de utána jön a Nemzetközi Valutaalap tárgyalóbizottsága és átírja az egészet. Ebbe nekünk nem sok beleszólásunk lesz. Az a szint, ahol megszólalhatunk, a bizottságok szintje. Van egy külön fejezete a kormányprogramnak — eddig ilyen nem volt —, ami a kisebbségekkel foglalkozik. Ennek a fejezetnek első olvasatra nem is olyan rossz a szövege, ezért ezt fogjuk támogatni. Más területeken szakmai érvek alapján fogjuk eldönteni, hogy mi az, amit támogatunk és mi az, amit nem szavazunk meg. Sokan mondják, hogy hiába vagyunk ott, ha nem számít a szavazatunk. Már előfordult és még előfordulhat, hogy nincs elegendő USL–s a plénumban és a mi szavazataink döntenek.

— Melyek azok az elképzelések, amelyeket az RMDSZ mindenképpen meg akar valósítani?

— A romániai magyarság számára létfontosságú a magyar nyelvű oktatás biztosítása, hogy az függetlenül a kormányoktól, biztosított legyen. Most egy újabb zűrzavaros helyzet van kialakulóban, hiszen az oktatási szaktárcát három részre osztották és nem lehet tudni, hogy melyiknek mi lesz a feladatköre. Mi azt szeretnénk, ha ugyanúgy, ahogy az több fejlett országban már jól működik, a kisebbségi oktatást végző intézményekben nagyobb legyen a diákok fejkvótája, mert több órájuk van, és az iskolának több tanárra van szüksége. Sajnos elég gyakran találkozunk nacionalista megnyilvánulásokkal, amelyek ellen az Európai Unió sem lép fel, mert számukra most fontosabb a gazdasági helyzet kezelése, mint a kisebbségi kérdés. Jó jel viszont az, hogy az unió felismerte, hogy vannak bevándorló és őshonos kisebbség és ezeket nem lehet egyformán kezelni.

— Zűrzavarosan indult a parlamenti munka, hasonló zűrzavarokra a továbbiakban is lehet számítani, ami magával vonhatja azt, hogy több időt fog majd Bukarestben tölteni. Hogyan fogja tartani a kapcsolatot a választókkal?

— Hétvégeken gyakran bent leszek a székházban, szombaton és vasárnap szeretnék kimenni egy vagy két településre, nem szalagvágásokra, nem ünnepi eseményekre, hanem azért, hogy találkozzak a választókkal. Telefonon viszont naponta lehet velem beszélni. Itt kell megjegyeznem azt is, hogy a jelenlegi választási törvénynek megfelelően egy egyéni körzet választói juttattak be a parlamentbe, de én az egész Szatmár megye szenátora vagyok és képviselni szeretném azoknak a megyéknek a magyarjait is, amelyeknek nincs képviseletük. A parlamentnek kilenc RMDSZ–es szenátora van, de tizenöt megyében élnek magyarok, akiket mi fogunk képviselni.

Elek György