×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Az országnak stabilitásra van szüksége

2012.07.30 - 20:20
Megosztás:
Az országnak stabilitásra van szüksége

Varga Attila RMDSZ-es parlamenti képviselőt arról kérdeztük, hogy milyen következményekkel járhatnak majd a népszavazás eredményei és mi a jó vagy rossz ebben a romániai magyarság számára.

 

— Véget ért a népszavazás, mire számíthatunk a közeljövőben?

— Miután meglesznek a népszavazás végleges eredményei, azt az Alkotmánybíróság fogja véleményezni. Két helyzet van: az egyik jogi, a másik politikai. Jogilag az Alkotmánybíróság azt fogja mondani, hogy mivel formálisan nincs meg az ötven százalék plusz egy szavazat, a népszavazás érvénytelen. A politikai része viszont az, hogy a közel ötven százaléknak a több mint nyolcvan százaléka azt akarta, hogy menjen az államelnök, a népszavazási törvény értelmében mégis maradhat. Ez politikailag erősen kínos és nehéz helyzet, hiszen az államelnök nem legitim. Hogy ő erre megvonja a vállát és még két évig elnök marad, az egy más dolog, de egy nagyon súlyos legitimitási probléma, ami további permanens feszültséget fog okozni a politikai szereplők között. Az a körülmény, hogy visszatér az elnök Cotroceni palotába, nem változtat azon a tényen, hogy a kormányfő Victor Ponta, a Szenátus elnöke pedig Crin Antonescu. Az őszi parlamenti választásokon valószínűleg ismét az USL kerül hatalomra, két évig viszont Băsescu lesz az államfő, ami miatt folyamatos konfliktushelyzet fog kialakulni.

— Már megszoktuk, hogy ha valami nem működik, megpróbálják a magyarokra hárítani a felelősséget, így van ez most is, de meddig lehet erre a síkra terelni a figyelmet?

— Ez egy nagyon rossz ízű dolog. Azt el tudjuk fogadni, hogy a magyarság el tudta volna dönteni ezt a kérdést, illetve el is döntötte, mégpedig ilyen irányba, elsősorban a Székelyföld távolmaradásával. Az, hogy Szatmár megye választópolgárainak csupán a 25 százaléka ment el szavazni, az nem a magyarság távolmaradásával magyarázható, hanem a románokéval. Az USL képtelen volt mozgósítani híveit. Ez a történet nem a magyarságról szólt, nem a magyarság döntött, hanem a románság nem ment el. Ez viszont egy nagyon rossz üzenet, mivel a távolmaradók döntöttek, nem pedig azok, akik elmentek szavazni.

— A magyarság számára milyen következményekkel jár a most kialakult helyzet?

— A magyarságnak — de ugyanúgy a románságnak is — az a jó, ha minél hamarabb stabilizálódik az ország. Nézzük az euró árfolyamokat, a gazdasági mutatókat, a nemzetközi visszhangot! Minél hamarabb pontot lehet tenni ennek a politikai helyzetnek a végére, annál hamarabb normális mederbe terelődik a közélet. Hogy ez megvalósul-e azzal, hogy az elnök visszamegy az elnöki hivatalba vagy épp azáltal valósul meg, ha nem kerül vissza, azt még nem lehet megítélni. Az elnök egy konfliktusos figura, én félek attól, hogy ha vissza kerül, további konfliktusok lesznek. Márpedig az országnak nem konfliktusokra van szüksége, hanem nyugalomra. Megnyugtatni az embereket, a befektetőket, mindazokat a szereplőket, akiktől valamilyen mértékben függ a gazdaság.

— Van esély rá, hogy ez a stabilitás az őszi parlamenti választásokig bekövetkezzen?

— A stabilitás igen nehezen fog bekövetkezni a parlamenti választásokig. A Ponta-kormány átmeneti. Ősztől lesz egy kormány, amelyiknek négy évre fog szólni a mandátuma, függetlenül attól, hogy ki lesz az államfő, ez a kormány létrehozhat egyfajta stabilitást. Én remélem, hogy az őszi választásokon részt vesznek majd a magyar választók, hiszen akkor a saját képviseletünkről kell majd döntsünk, amikor közvetlenül érdekeltek leszünk majd, hogy parlamenti képviseletünk legyen.

Elek György