×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az ovisok 10%-a szorulna terápiára

2016.10.25 - 09:00
Megosztás:
Az ovisok 10%-a szorulna terápiára

Egyre tisztább képet alkotnak a szatmárnémeti gyerekek fejlődéséről és egyre pontosabban meghatározott azok száma is, akik nehézségekkel küzdenek — számoltak be tegnapi tájékoztatón.

Harmadik évét kezdte meg a „Fejlődési rendellenességeket szűrő, megelőző és kezelő többéves, átfogó program iskola előtt álló gyerekek számára 2014–2017” című projekt, amelyet Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala kezdeményezett, és a Boldog Scheffler János Központ szakemberei vezetnek, partnerségben a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel, illetve a Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrásközponttal. A program keretében tegnap délelőtt a szatmárnémeti Technológiai, Innovációs és Üzleti Központban az eddigi eredményekről tartottak beszámolót a projekten dolgozók.

Az összejövetelen jelen volt Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, Doina Feier alpolgármester, Călin Durla főtanfelügyelő, Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő, Sînziana Cristea, a Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrásközpont igazgatója, valamint Tallián Krisztián, a Boldog Scheffler János Központ vezetője.

A három tanéves projekt már 2 éve zajlik, így az idei tanév lesz a program utolsó fázisa. Az eddigi eredményekről magáról a projektről Tallián Krisztián számolt be a tegnapi összejövetelen.

Elsőként kiemelte, hogy a projekt kezdeményezői és megvalósítói szeretnének tisztább képet kapni a Szatmárnémetiben élő gyerekek — különböző korcsoportok — fejlődéséről, a megkésett fejlődéssel élőket pedig terápiák segítségével zárkóztatják fel.

A vizsgálati munkában úgynevezett tünetlistákat használnak, amelyek segítségével minden tanév elején az erre felkészített óvónők és tanítónők elvégeznek egy első szűrést. Azokat a gyerekeket, akiknél rizikóra utaló jeleket találnak, a Boldog Scheffler János Központ szakembereihez küldik, hogy végezzenek el egy több részletre kiterjedő vizsgálatot. Ha a gyanú beigazolódik, és az illető gyerek nem rendelkezik a kortársainak megfelelő készségekkel — esetleg ennek organikus okai is vannak —, terápiákat ajánlanak fel, amelyek segítenek, hogy utolérje a fejlődésben társait, ne szenvedjen semmilyen hátrányt a tanulmányai végzésében, nyugodt és kiegyensúlyozott legyen.

Az első évben (2014–2015) hat óvoda 67 óvónője vett részt a szűrésben, a második évben már húsz óvodából összesen 177 óvónő. Ehhez a második számhoz adódik még a projektbe belépett kilenc iskola tanítónőinek (25) és tanácsadóinak (19) száma is. Így a második évre 191-ről 359-re nőtt azoknak az gyerekeket a száma, akik ajánlást kaptak a második felmérésre. A gyerekek közül sokan az ajánlás ellenére nem végzik el a terápiákat, így az első tanévben mindössze 48, a második tanévben pedig 73 gyerek kezdte el a terápiákat.

A múlt tanévben a szakemberek 20 óvodába és 9 iskolába látogattak el elsősorban szülőértekezletekre, ahol bemutatták a projektet és válaszoltak a szülők, valamint pedagógusok kérdéseire. A szatmárnémeti gyerekek tehát több figyelmet kapnak, és egyre többen kapják meg a szükséges segítséget is.

A program bemutatása után Kereskényi Gábor polgármester elmondta, hogy a város számára nagyon fontos ez a program, ezért a polgármesteri hivatal a továbbiakban is támogatni fogja ennek működését. A megyeközpontban több mint 5000 kilenc év alatti gyermek van, akik megérdemlik a figyelmet.

Călin Durla főtanfelügyelő a Boldog Scheffler János Központ szakembereinek munkáját dicsérte és javasolta a program megyei szintű kiterjesztését is.

Végül Sînziana Cristea elmondta, hogy minden szülőnek meg kellene értenie, hogy bármelyik gyermek szorulhat terápiás kezelésre, amely nagy segítséget nyújthat a felzárkózáshoz.

Bajnai Botond