×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az óvoda mint alappillér

2013.08.27 - 11:52
Megosztás:
Az óvoda mint alappillér

Az egyházi óvoda időtálló értékek közvetítőjeként él a köztudatban, a felekezeti oktatás mindig a magyar oktatási rendszer része volt.

 

Nagy Csilla, a szatmárnémeti Árva Bethlen Kata református óvoda pedagógusa érdeklődésünkre elmondta, a felekezeti oktatás mindig is a magyar oktatási rendszer meghatározó eleme volt. Amikor az elé a döntés elé kerül egy szülő, hogy hova is írassa be gyermekét, melyik oktatási intézményt válassza — bizony nem könnyű dilemma elé néz.

 

Alkalmazkodni

 

Az óvoda alappillére a gyermek közösségi nevelésének, azon túl, hogy oktat, szokásokat is kialakít, megkönnyíti a beilleszkedést egy nagyobb közösségbe, hiszen itt már olyan szabályokkal találkozik, melyeknek tiszteletben tartását eddig otthon a családban talán senki nem várta el tőle. A gyermek rájön arra, hogy bizonyos szinten alkalmazkodnia kell, megszűnik az az egocentrikus viselkedés, ami eddig otthon elfogadott volt. Adott időre meg kell jelenni, félbe kell szakítani a hosszas reggeli alvást, bizonyos határok vannak, melyeket odahaza eddig nem kellett nagyon komolyan venni. Olyan jó szokásokat sajátít el az óvodában, melyeket otthon a szülők tovább mélyíthetnek: pl. a játékok elrakása, étkezési, higiéniai szokások betartása, imádkozás evés előtt és után, türelmesen várni, amíg a társa vagy akár a felnőtt befejezi a beszédet stb. A gyermek rájön, hogy ezeknek a szabályoknak a betartása rendszert és megbízhatóságot teremt számára egy zűrzavaros világban, ahol mindig mindenki rohan, ideges és türelmetlen. Az egyházi óvoda a hagyományos oktatási tanterv mellett magára vállalja a gyermek hitéletének kialakítását és fejlesztését is.

 

Könnyebb az eligazodás

 

Ebben a zsenge életkorban a legkönnyebb az Istenbe vetett hitet megalapozni, ami elsősorban a család feladata kell legyen, az oktatási intézménynek ezt csak fejlesztenie kellene. Mennyivel könnyebb dolga van egy olyan felnőttnek az élet útvesztőjében eligazodni, akinek már gyermekkorában megtanították, hogy az élete nem vak véletlenek sorozata, hanem egy felső Erő irányítása alatt áll. „Ma is hallom annak az anyának a hangját, aki, amikor óvodánk megalakítása folyamatban volt, s feltettük a kérdést a szülői közösségnek: az Istenbe vetett hit szellemében fogjuk tovább folytatni az oktatást, és át fogunk költözni az egyházunk által elkészített épületbe, jönnek-e velünk oda mindannyian?, ezt válaszolta: Hát persze, hogy megyünk, ez a kötelességünk, végre megadatott, hogy dönthetünk! A templomban zajló tanévnyitók, adventi, imaheti, anyák napi, évzárói ünnepélyek, csendes jelenlétek alkalmával tapasztaljuk, hogy az irodalmi, zenei értékeken túl a gyermekek olyan élményekben részesülnek, melyek Isten szentségébe engednek nekik bepillantást. A bibliai történetekre, keresztyén gyermekdalokra, aranymondásokra mind-mind fogékonyak a gyermekek. Népi hagyományaink ápolása is fontos része ennek a folyamatnak. A gyermeknek tudnia kell, hogy része egy olyan nemzetnek, melynek legszebb meséit Benedek Elek, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, legszebb verseit Petőfi Sándor, Arany János, Weöres Sándor, Kányádi Sándor stb. írta, legszebb dalait Kodály Zoltán gyűjtötte. Nem múlhat el a gyermekkora anélkül, hogy ezeket ne ismerné, különben, ha egyszer majd nagy lesz, nem fogja érteni, hogy ki is ő, honnan jött, és hova tart. Ez óriási felelőssége minden szülőnek: hiszen egyszer számot kell vetnünk mindazzal, amit Isten ránk bízott, elsősorban gyermekeinkkel, az ajándékba kapott lehetőségeinkkel, az időnkkel” — mondta el Nagy Csilla óvónő.