×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Az UEFA nem hisz a románoknak

2019.02.08 - 12:58
Megosztás:
Az UEFA nem hisz a románoknak

Azok után, hogy „sárga lapot kapott” Románia az UEFÁ-tól az Eb-szervezési készülődés hiányai miatt, a sportminiszter azt mondja, hogy 2030-ban világbajnokságot akarnak rendezni.

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) előtt elvesztette a hitelét a román kormány. Legalábbis erre a következtetésre lehet jutni azután, hogy a kontinentális föderáció szakemberei új szerződéseket kötöttek edzőpályák bérlésére, ahol a 2020-as Európa-bajnokság idején az ide rendelt válogatottak készülni fognak a csoportmeccsekre vagy nyolcaddöntős találkozóra.

Mint ismeretes, 2020-ban az UEFA tizenkét ország egy-egy városában rendezi meg az Európa-bajnokságot – az Eb-k 60 éves történelmének tiszteletére. Többek között a bukaresti Național Aréna is a helyszínek között szerepel, azonban emellett a házigazda országnak egy sor infrastrukturális fejlesztést kell végre hajtania a vendégek befogadására és kényelme érdekében. Bukarestben többek között négy stadion átépítésére vállalkozott a román kormány: a Steaua egykori otthonául szolgáló Ghencea úti stadiont, a Dinamo stadionját és a Giulești negyedben levő Rapid stadiont, továbbá az Arcul de Triumfnál levő rögbipályát kell felújítani a 2014-ben kötött szerződés értelmében. A Steaua stadiont ugyan lebontották, de azóta sem történt semmi előrelépés az újjáépítés ügyében, a Dinamo és a Rapid létesítményei pedig továbbra is régi „pompájukban” díszelegnek a helyükön, az Eb pedig 16 hónap múlva kezdődik. Jó szokásukhoz híven, a romániai hatóságok bizonygatják, hogy mindennel elkészülnek időben, holott a Steaua stadion építési munkáját már tavaly márciusban meg kellett volna kezdjék… A Dinamo stadionra egy megvalósíthatósági és egy látványterv készült el az elmúlt 5 év alatt, a giulești-i létesítménnyel kapcsolatban pedig változtak az elképzelések, és egy áron felüli „ráncfelvarrást” vállat be a kormány – ez természetesen nem felel meg az UEFÁ-val kötött megállapodásnak.

Mindemellett egy gyorsvasút-vonal (vagy metró) építésére is vállalkoztak, amely összeköti az otopeni-i Henri Coandă Nemzetközi Repülőteret Bukarest belvárosával, ezzel biztosítva az ide látogatók gyors és kényelmes szállítását a mérkőzések helyszínéhez. A kormány 2019-es költségvetésében csak a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére különítettek el közel 1,5 millió lejt, a terv kivitelezése pedig – szakemberek szerint – jó indulattal is 2021-re lehetséges.

Az UEFÁ-nál vélhetően nem nézik jó szemmel mindazt, ami Romániában történik az Eb-re való készülődés ügyében. Viorica Dăncilă korábban még azt sem tudta, hogy a torna nevét követő 2020 a rendezés évét jelöli (úgy olvasta, hogy 20, 20). Sajnos már Gheorghe Popescu, az 1997-ben KEK-győztes Barcelona csapatkapitány is csatlakozott a populista kormánytagok táborához, és a kormányfő tanácsadójaként ő is azzal hiteget, hogy jól halad Bukarest az Eb-re való készülődés ügyében.

A prosport.ro hírportál megtudta, hogy az UEFA megkötötte az új szerződéseket az edzőpályák bérlésére, tehát lemondott a Steaua, a Dinamo és a Rapid stadionokról. Sajtóértesülés szerint a FCSB berceni-i edzőközpontjában, a román szövetség mogoșoaia-i edzőközpontjában, illetve a chijanai Concordia Stadionban készülhetnek majd az Eb-résztvevő csapatok.

Még vb-t is akarnak

A tény, hogy mennyire nincs tisztában a valósággal a jelenlegi kormány, mi sem bizonyítja jobban, hogy pénteken Bogdan Matei sportminiszter a Digisportnak azt mondta: „Egyáltalán nem vicc, Szófiában világbajnokság társszervezési lehetőségekről fogunk tárgyalni.” Annak a lehetősége, hogy Szerbia, Bulgária és Románia közösen pályázzon a 2030-as világtorna szervezésére, már korábban napvilágot látott. A Digisport úgy tudja, hogy a hamarosan találkozni fog Szófiában a három ország képviselője, Romániát pedig Bogdan Matei, Gheorghe Popescu és Răzvan Burleanu, a román szövetség elnöke fogja reprezentálni.

Összesen 16, egyenként 40–80 ezer néző befogadására stadiont (a győztes pályázó ebből 12-t választ ki) és 72 felkészülési sportbázist kell javasoljanak a pályázók. Emellett a szállítási és ellátási infrastruktúra 70 százalékot nyom a nyertes pályázó kihirdetésekor. Ez csak néhány feltétel annak, hogy egy ország vb-t rendezhessen. Emlékeztetőül: Románia 5 éve alatt egy stadiont bontott le és néhány tanulmányt készített el…

Szöveg: Pesek Attila

Fotó: libertatea.ro