×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Az USL szerint alaptalanok az RMDSZ követelései

2013.01.22 - 08:48
Megosztás:
Az USL szerint alaptalanok az RMDSZ követelései

Komoly lavinát indított el Kereskényi Gábor parlamenti képviselő pénteki nyilatkozata. A legutóbbi választási eredmények alapján az USL indokolatlannak tartja az RMDSZ követelését.

„Ki szeretném hangsúlyozni, hogy Szatmárnémeti jelenlegi vezetősége — Dorel Coica polgármester, Marcela Papici és Radu Roca alpolgármesterek, Dan Băbuţ városmenedzser — négyéves mandátumra kapott bizalmat a választópolgároktól 2012 júniusában. Ezen a csapaton nem fogunk változtatni” — nyilatkozta hétfőn megtartott sajtótájékoztató keretében Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere. Az elöljáró ezt annak apropóján jelentette be, hogy január 18-án, az RMDSZ-székházban megtartott sajtótájékoztatón Kereskényi Gábor, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke azt nyilatkozta, hogy még ebben a mandátumban lesz magyar alpolgármestere Szatmárnémetinek és magyar alprefektusa a megyének.

 Az USL reakciója

Az USL nevében Valer Marian, a PSD Szatmárnémeti szervezetének elnöke, az USL társelnöke által jegyzett közleményt kapott szerkesztőségünk, mely szerint elképedve, a helyi sajtóból értesültek arról, hogy Kereskényi Gábor, az RMDSZ Szatmárnémeti szervezetének elnöke egy sajtótájékoztató keretében azt nyilatkozta, az RMDSZ tárgyal az USL vezetésével Szatmárnémeti alpolgármesteri székéről, a Szatmár megyei alprefektus személyéről és a dekoncentrált intézmények élén lévő RMDSZ-es vezetők tisztségben tartásáról. A közlemény szerint az RMDSZ vezetése nem kereste meg ezzel az USL-t, tehát ilyen irányú egyeztetések nem zajlanak.

Az RMDSZ 2012-ben, a júniusi helyhatósági választásokon és a decemberi parlamenti választáson elért eredményei alapján Valer Marian indokolatlannak minősíti az RMDSZ követeléseit, ráadásul, teszi hozzá, még a Közösségi Fejlesztési Társulás (ADI) elnöki székéhez is ragaszkodnak — ezen keresztül valósul meg Szatmár megye legnagyobb fejlesztése, mintegy 108 millió euró értékben. Szerinte az RMDSZ egyes helyi vezetőinek fel kellene fogniuk, hogy pártjuk a legutóbbi helyhatósági választásokat elveszítette és egy olyan kisebbséget képviselnek, akiknek aránya a megyében 35 százalék alá esett a legutóbbi népszámlálási adatok szerint.

Az RMDSZ-nek tisztában kell lennie azzal, hogy a közeljövőben az USL támogatására lesz szükségük ahhoz, hogy Csehi Árpád távozása után a Szatmár Megyei Tanács megüresedett székére alelnököt válasszanak, emlékeztet Valer, hozzátéve, hogy az RMDSZ tudatában kell legyen annak is, hogy a megye többségi román lakossága (több mint 65%) nem nézi jó szemmel, hogy a megyei tanács alelnöki székét egy soviniszta-revizionista eszméket valló személy foglalja el, aki megkapta a magyar állampolgárságot és Magyarországra telepedett.

A közlemény aláírója abbéli reményének is hangot ad, hogy Csehi Árpád távozásával a realizmus, a diplomácia és a jóérzés nem veszett ki az RMDSZ-ből, a párbeszéd folytatása és az együttműködés reményében pedig elsősorban a megyei szervezet elnökének, Pataki Csabának a hivatalos álláspontját várják.

Valós igény

Kereskényi Gábor tegnap azt nyilatkozta lapunknak, hogy az, amit pénteki sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondott, a magyarság valós igénye, hiszen a harminchét százalékos magyar közösségnek joga van a képviseletre minden szinten, ezekért a jogokért az RMDSZ a jövőben küzdeni fog. A Riedl Rudolfot ért vádakat az RMDSZ határozottan visszautasítja. Pataki Csaba ma Bukarestben tárgyal Valer Mariannal és reméli, hogy a Szociáldemokrata Párt Szatmár megyei elnöke és pártja tartani fogja magát a megállapodásokhoz.