×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Baba érkezik — hová és mennyiért?

2016.07.28 - 12:05
Megosztás:
Baba érkezik — hová és mennyiért?

Július–szeptember minden évben igazi bébibummidőszaknak számít a szülészeteken, az évnek ebben a szakában jön ugyanis a világra a legtöbb apróság. Utánanéztünk, hogy mennyibe kerül a szülés az állami kórházban, a magánklinikán és a határon túl.

 

Bárhogyan és bárhol is szüljön egy kismama, mindig az a legfontosabb, hogy biztonságosan lépjen ki ebből a tapasztalatból, a lehető legkevesebb kellemetlenséggel a maga és a baba számára. Éppen ezért komoly fejtörést okoz a családok számára, hogy állami intézményt válasszon a várandós nő, illetve ott az ügyeletes orvosra bízza-e magát, vagy magánklinikán hozza világra gyermekét, esetleg külföldre menjen-e szülni.

Az a hír járja, hogy van orvos, aki konkrét összeget kér, míg van, aki a páciensre bízza, mennyivel kívánja meghálálni közreműködését, de olyan is akad, aki nem fogad el hálapénzt. Vannak anyukák, akik úgy érzik, hogy kellő figyelmet és törődést kaptak hálapénz nélkül is, mások elégedettségükben ajándékkosárral vagy jó pár száz lejjel nyilvánítanak köszönetet. Magánklinika esetében erre már nincs szükség, hiszen ezekben amúgy is felszámolnak minden szolgáltatást, külföldi kórházakban azonban továbbra is borítékkal „illik” megköszönni a család legifjabb tagjának világra segítését.

 

Állami kórházban

 

Nagyon sok romániai állami kórházban hosszú évek óta nem újították fel a szülészeti-nőgyógyászati osztályt, míg másutt akut szakemberhiánnyal küszködnek. Mégis vannak olyan osztályok, amelyeket európai uniós vagy állami költségvetésből, esetleg támogatók révén sikerült rehabilitálni. Így volt ez pár évvel ezelőtt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban, ahol egy ideje felújított szülészetre várják a kismamákat. Ennek ellenére a legtöbb kismamát az riasztja el az állami szülészettől, hogy akár több várandós, vajúdó hölggyel is meg kell osszák a szobájukat. A szatmári egészségügyi intézményben, különböző nagyvállalatok támogatása révén is, több VIP-szoba rendelkezésre áll, így azok a leendő anyukák, akik egyedül — ha nincsenek túl sokan az osztályon —, illetve másodmagukkal szeretnének lenni, napi 35, 50, illetve 60 lejes díj fejében helyet kaphatnak itt — az ár a szobák felszereltségétől (televízió, légkondicionáló, hűtőszekrény, mikrohullámú sütő) függően változik.

Az állami kórházakkal szembeni leggyakrabb panasz viszont, az anyukák szerint, a kórházak alkalmazottainak viselkedése. A legnagyobb előnye pedig annak, ha egy anyuka az állami kórházban szüli meg gyermekét, hogy a költségeket teljes egészében az Országos Egészségbiztosító Pénztár állja. Ettől függetlenül a legtöbb kismama, aki csak teheti, mégis igyekszik anyagilag is kifejezni a háláját az egészségügyi szakemberek — szülész-nőgyógyász, aneszteziológus, bába, asszisztensek — munkájáért. Azt, hogy ki mennyi hálapénzt ad, csak a pénztárca vastagsága szabja meg. A szatmári fórumokon több anyuka is őszintén leírta már nem egy alkalommal, hogy mennyit szánt az orvosának: volt, aki a természetes szülés melletti asszisztálásért 500–600 lejt adott, császármetszést követően pedig 1000 lejjel vagy 200–300 euróval köszönték meg a szakember munkáját. Ezek mellett a bábának is adtak hálapénzt, átlagosan 200 lejt, ugyanennyit vagy kevéssel többet adtak az aneszteziológusnak is.

Nem mindenki ad azonban hálapénzt, mégis elégedetten távozik a közkórházból, illetve nem minden szakember fogadja el Szatmárnémetiben sem. Volt olyan orvos, aki azzal utasította vissza, hogy az anyuka inkább a babának vásároljon belőle szükséges dolgokat, és volt, aki hallani sem akart borítékról.

 

Magánkórházban

 

Évről évre egyre több kismama választja a magánklinikákat: egy felmérés szerint a romániai csecsemők 10 százalékát ezekben az egészségügyi intézményekben hozzák a világra anyukáik, de folyamatosan nő az arányuk. A magánkórházak modernebbek, mint a közkórházak, és szinte szállodai körülményeket biztosítanak az édesanyáknak.

A szülész-nőgyógyászoknak itt kevesebb pácienst kell ellátniuk, így nagy valószínűséggel több idejük van jobban odafigyelni a várandósok igényeire. A szülők elmondása szerint pedig már csak azért is megéri a többletkiadás, mert egészen más az orvosok és az asszisztensek hozzáállása.

A szatmári magánklinikán szült anyukák elmondása szerint az itt dolgozók nagyon kedvesek, udvariasak és mosolygósak, a hozzátartozók látogatásával sincs gond — sokkal inkább engedélyezik itt, mint az állami kórházban. A szobák tiszták, külön fürdőszobával rendelkeznek, valamint fel vannak szerelve televízióval, légkondicionáló berendezéssel. Az ennivalót étteremből rendelik a kismamák számára.

A magánklinikáknak is megvannak azonban a hátrányaik. Ezeknek az egészségügyi intézményeknek a nagy része nem rendelkezik megfelelő felszereléssel a bonyolultabb, szövődményes szülések levezetéséhez, így megtörténhet, hogy átszállítják a kismamát a legközelebbi közkórház szülészeti osztályára. Ráadásul több magánkézben lévő szülészeti klinikának a koraszülött csecsemők folyamatos ellátására sincsen kapacitása, így a korábban érkezett kisbabákat szintén a közkórházakban kell hogy kezeljék.

Az itt nyújtott szolgáltatások árai igen magasak, ezeknek pedig csak egy részét téríti meg az egészségbiztosító pénztár. Egy orvosi vizsgálat például 50 lejbe kerül, az 5–11. hétben esedékes ultrahang ára 150 lej, ezen az időtartamon túl 200 lej, 3D és 4D ultrahang 250 lej. A természetes szülés, háromnapos kórházi ellátással 3400 lejbe kerül, ha pedig a kismama epidurális érzéstelenítéssel hozza világra gyermekét, akkor a szintén háromnapos kórházi ellátás és a szülés 4000 lejbe kerül. Az orvosilag javasolt császármetszésért négynapos kórházi ellátással 4000 lejt kell fizetni, a kismama kérésére történő császármetszésért pedig 4500 lejt.

A magánkórházat választó kismamák szerint azonban ezt az összeget az állami kórházban is „szétosztogatnák”, így legalább a vajúdás, szülés idején és a felépülés alatt nem kell még azon is gondolkodniuk, hogy kinek mikor és mennyit adjanak.

 

A határon túl

 

Szatmári gyerekek tucatjai születnek hosszú évek óta a szomszédos Magyarországon. A legtöbb kismama a hazai kórházak vélt vagy valós szegényes felszereltségére, a hiányzó modern technológiára hivatkozva választja a külföldön történő, biztonságosabbnak vélt szülést, de nem elhanyagolandó tényező az sem, hogy az anyanyelvükön beszélő, magyarországi szakemberekben sokan jobban megbíznak. A szatmári kismamák esetében éppen ezért gyakran esik a választás Fehérgyarmatra, Mátészalkára, Nyíregyházára vagy esetleg Debrecenre.

Az ingázás, a rendszeres vizsgálatok árai nagyjából a hazai magánklinikák díjszabásaihoz közelítenek. De mint megtudtuk, azok a romániai nők, akik betegbiztosítással rendelkeznek, nem kell külön összeget fizessenek a szüléskor — azonban hálapénzt még mindig illik csúsztatni. Az európai egészségügyi kártya kiváltását követően Magyarországon is ingyen vezetik le a szülést, azonban a romániai kismamák általában 500 euró körüli összeggel, azaz körülbelül 2200 lejjel hálálják meg az orvosok segítségét, de a szülésznőnek is szoktak adni, a bent tartózkodás alatt pedig az asszisztensekről sem feledkeznek meg.