×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Bárki segíthet, csak akarni kell

2015.11.05 - 09:00
Megosztás:
Bárki segíthet, csak akarni kell

Közel két évtizedes tapasztalattal a háta mögött, a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány támogatja mindazokat, akik önhibájukon kívül szorulnak segítségre és akik erőfeszítéseket is tesznek azért, hogy tudjanak saját helyzetükön javítani.

A szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány is részt vesz a Stea Egyesület nagyszabású projektjében, melynek célja, hogy városunkban a 2014–2020 közötti időszakban mind a állami intézmények, mind az civil szervezetek szociális intézkedései között összhangot teremtsenek.

Az alapítvány közel húszéves tapasztalatainak megosztásával igyekszik segíteni a hatéves stratégia kidolgozását — az évek óta sikeres és hasznos programokról, tevékenységekről Koczinger Tibor igazgató mesélt a Friss Újságnak.

Azokat a programokat, amelyeket létrehoztak és ma is működtetnek a stratégia készítőinek figyelmébe ajánlották. Ilyen például a GoStart projekt, ami már három éve működik és azért hozták létre, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok esélyeit javítsák.

A GoStart program keretében ugyanis segítséget nyújtanak az alapítvány szakemberei azoknak a nehéz sorsú fiataloknak, akik változtatni szeretnének életkörülményeiken, és a szebb jövő érdekében hajlandóak tanulni. A Dsida Jenő utca 8. szám alatti központban elsősorban a munkához való pozitív hozzáállásban tudnak gyakorlati segítséget nyújtani, abban, hogy megszokják a konyhai munkát, a sütés-főzést, a berakást, hogy tudják az asztalosműhelyben a gépeket használni, illetve megtanulják, hogy a kertben tavasztól őszig milyen munkálatokat kell elvégezni. Megtanítják őket élni abban a környezetben, ahol vannak, illetve azt is, hogy alakítani kell saját életüket.

A központban egy személyre szabott életvezetés kialakításában és a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben kapnak segítséget úgy, hogy közben egy közösséghez tartoznak, együtt főznek, rendet tartanak, varrni tanulnak, ház körüli karbantartási munkálatokat végeznek.

Ma is vannak olyan fiatalok, akik rendkívül rossz körülmények között élnek, a tanulás nem az erősségük, a szülők dolgozni nem tanították őket, illetve nem igazán látnak pozitív példát környezetükben, nincs sok esélyük a jó irányba változni.

„Éppen ezért gyakorlatilag a család hagyományos funkcióit hivatott pótolni a program. Ennek során a fiataloknak alkalmuk nyílik olyan tevékenységeket végezni, amire otthon nincs lehetőségük, ezáltal gyakorlati tudás szereznek, megkomolyodnak és tapasztalataik által könnyebben boldogulnak az életben. Hogyan kell ebben a világban élni? Hogyan kell a problémáinkat megoldani? Nem másokra várva, hanem felelősséget vállalva magunkért, egymástól tanulva — erre adunk mi jó példát” — mondta Koczinger Tibor.

Mint megtudtuk, nagyon sok fiatal kikerült már a központból, munkába állt, helyt áll az életben, erről pedig nagyon jó visszajelzések érkeztek az alapítványhoz.

„Több olyan édesanya is felkeresett már minket, aki kíváncsi volt arra, hogy hova jár az ő gyermeke, ahol ennyi hasznos dolgot is megtanult. Sokan be is látták, hogy ők maguk voltak azok, akik nem tudták mindezt megadni gyermekeiknek, azért, mert ők sem tudták, hogyan kell” — magyarázta az igazgató. Ebből kiindulva egy új programot, az Anyák Iskoláját is beindították. A találkozók alkalmával az anyukák segítséget kapnak a gyerekneveléssel kapcsolatos kérdésekben is, javul a gyerekeikkel való kommunikáció és megtanulják, hogyan támogassák a gyerekek óvodai-iskolai előmenetelét. Akárcsak gyermekeik, ők is közös tevékenységekben vesznek részt, úgy mint a sütés-főzés, varrás-átalakítás, takarítás, lakásaik higiénizálása. Amíg együtt tevékenykednek, fény derül arra is, hogy milyen gondokkal küzdenek, melyekre kereshetik közösen a megoldást. Gyakran pont ez segíti őket a munkába állásban vagy munkahelyeik megtartásában.

Az Anyák Iskolája program keretében tehát a hátrányos helyzetben lévő anyáknak biztosítanak lehetőséget, hogy megtanulják, hogyan neveljék helyesen gyermekeiket, és azt is tudatosítják bennük, hogy a tanulás által gyermekeiknek jó lehetőségük lesz a társadalomba való beilleszkedésre, esélyük nyílik egy jobb életre. Mindettől pedig a család is erősödhet.

Összefogással a családokért

„Partnerei vagyunk a szatmárnémeti Szent Rita Egyesületnek, mely napközit működtet 2005 decembere óta a Hildegárda plébánia épületében. Itt a hátrányos helyzetű családok gyermekeinek biztosítanak jó körülményeket az iskola utáni tanulásra, házi feladat elkészítésére. Nem csak az iskolai feladataik ellátásában, hanem a gyerekek nevelésében is nagy segítséget nyújtanak itt ezáltal az érintett családoknak” — tudtuk meg Koczinger Tibortól. Vannak olyan gyerekek, akik nem járnak óvodába, iskolába — ebben is segítséget nyújtanak, közösen a Szent Rita Egyesülettel, amelyiknek korábban segítettek egy mikrobuszt is megvásárolni, hogy a peremkerületekben élő gyermekek eljussanak a tanintézményekbe. Eleinte csak egyszer, az utóbbi időszakban viszont már kétszer kellett megtennie a szokásos, reggeli utat a mikrobusznak, olyan sok gyermeket kellett elvinni óvodába, iskolába. Tették ezt mindaddig, amíg nemrég le nem égett a kisbusz. „Jelenleg az alapítvány mikrobuszával besegítünk, de óriási szüksége lenne a gyerekeknek egy mikrobuszra. Ha tud valaki egy olyan, már használaton kívüli, de a gyerekek iskolába szállítására alkalmas kisbuszt, ami akár javításra is szorul, akkor kérem, szóljon nekünk. Sajnos, nem áll módunkban, hogy egy új buszt vásároljunk” — mesélte az igazgató.

Aki teheti, az most segíthet, mint ahogyan évek óta teszik nagyon sokan közösségünkben. Rengeteg gazdálkodó segít, zöldséget, gyümölcsöt, tej- és hústermékeket felajánlva. Ha kell, le is szedik, begyűjtik a terményeket, majd feldolgozzák a GoStart program és a Anyák Iskolájának résztvevői, a közös munka és összefogás révén pedig az elkészült házi lekvárokat, befőtteket, savanyúságokat, mirelit és félkész termékeket eljuttatják a Szent Rita Egyesület által gondozott gyerekeknek. Koczinger Tibor szerint ez egy csodálatos harmónia és közreműködés eredménye, az alapítvány mindössze logisztikai szerepet tölt be ebben. Annak a sok jó embernek pedig, aki ebben segítséget nyújt, nem lehet eléggé megköszönni.

Szintén összefogás eredménye a Reménysugár program, amely adományokból működik sikeresen, már évek óta. Ez a program a daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekeket és családjaikat hivatott segíteni, tájékoztatást nyújt a betegségről, kezelési lehetőségekről, jogokról, szolgáltatásokról, kapcsolatot létesít orvosi központokkal, klinikákkal, megkönnyíti az odautazást, különböző eseményeket, humanitárius akciókat, kikapcsolódási programokat szervez a beteg gyerekek és családtagjaik életének megkönnyítésére. „A legtöbbször az érintett család elszigetelődik a társadalomban — ezt nem lehet hagyni. Mindig kerül egy szomszéd, egy barát, egy tanár, egy orvos, aki felhívja a figyelmet rájuk, mi pedig ajánljuk a közösségünket, illetve hívjuk, hogy jöjjenek el, érezzék a „reménysugár melegét”, ne érezzék magukat egyedül. Nem tudunk csodát tenni, de azt tudjuk, hogy az emberi szeretet gyógyít és ezt sosem szabad szem elől téveszteni” — mondta az igazgató.

Az alapítvány azokat a személyeket is igyekszik támogatni, akik szeretnék fejleszteni a készségeiket, növelni szeretnék karrierlehetőségeiket. A felnőttképző programokkal az a céljuk, hogy segítsenek a munkahelyen való helytállásban, a munkahely megtartásában, hogy tudjanak előrelépni azok a személyek, akik részt vesznek ezekben. Éppen ezért idegen nyelv — német és angol — tanfolyamokat szerveznek, valamint a számítógépes ismereteik bővítésében segítik a hozzájuk fordulókat. Nemrég kezdődött éppen egy új számítógép-kezelői tanfolyam — itt még van pár szabad hely —, amelynek keretében alapismereteket szerezhetnek a résztvevők és nem utolsósorban a komplex tudás által fejleszthetik személyiségüket.

Bárki segíthet

Aki pedig segíteni szeretné a Hans Lindner Alapítvány munkáját, az nem csak anyagi javakkal teheti meg. Korlátlan lehetőség van ugyanis bekapcsolódni akár a rákbeteg gyerekek megsegítéséért működő Reménysugár programba — beteglátogatás, klinikai programok, rendezvényszervezés, humanitárius akciók, tanácsadás, tapasztalatátadás, táborok —, hasonló területeken lehet segíteni a Szent Rita egyesülettel közös tevékenységekben.

„Aki segíteni szeretne, az biztosan tud tenni sok jót, csak akarni kell. Az önkéntesség nem csak azt jelenti, hogy abban segítek csupán, amire éppen szüksége van az adott intézménynek, hanem az önkéntes munkában én magam is kapok valamit, elsősorban tapasztalatot” — magyarázta Koczinger Tibor. Manapság már nagyon sok munkahelyen a tanulmányok mellett arra is rákérdeznek, hogy a jelentkező hol önkénteskedett, milyen tapasztalatokat gyűjtött. A pályakezdő fiataloktól sok esetben kérnek akár többéves tapasztalatot is, a segítségnyújtás mellett pedig az önkéntesség remek lehetőség a tapasztalatgyűjtésre. „Szívből ajánlom mindenkinek, akár most áll érettségi előtt vagy még iskolás, hogy gyűjtsön tapasztalatot, mert ez segíti a pályaválasztásban, segíti később a boldogulásban. Nem szabad azt hinni, hogy csak tanulással lehet boldogulni. Olyan értékes tapasztalatokra lehet szert tenni az önkéntesség révén, amit nem érdemes kihagyni — ebben pedig segíteni tud az alapítvány, akár a saját, akár a partnereink programjai révén. Arra bátorítok mindenkit, hogy használjon minket arra, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzen”— összegezte Koczinger Tibor, a Hans Lindner Alapítvány igazgatója.

Az alapítvány programjairól, tevékenységeiről az érdeklődők minden információt megtalálnak annak weblapján, a www.fundatiahanslindner.ro oldalon.

Bumbuluţ Krisztina