2024. 04 25.

Belgiumi győzelemmel megtört a jég?

2019.12.05 - 07:22

Egy holland és egy svéd idegenlégióssal, illetve a cserepadon tizenévesekkel felálló belga együttest vert szerda este Charleroi-ban a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata. Ez volt a piros-fehérek első sikere a Női Közép-Európa Liga idei csoportkörében.

A belgiumi Charleroi városában levő La Garenne Complex pályáján szerezte meg idénybeli első győzelmét a Női Közép-Európa Ligában (CEWL) a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata: szerda este 68–45-re verték a vendéglátó Spirou Ladies Charleroi együttest.

Egy némi vigaszt jelenthet a lányoknak a múlt szombati, aradi vereség után, habár Mauro Procaccini edző tanítványainak most sem ment „zsírozottan” a játék. Maja Miljkovic bár jól irányította a támadásokat, ezúttal pontatlan volt a dobásoknál (33,3 százalékos dobópontosság), ráadásul sok labdát veszített el (4), a negyedik negyedben pedig kipontozódott az ötödik személyi hiba után. Brittany Denson sem hozza még a tavaszi formáját, amellyel kiérdemelte a román bajnokság legjobbjának járó elismerést. A sérüléséből felépülő amerikai lánynak még sokat kell dolgoznia, szerdán 11 percnyi játéklehetőséget kapott, de egyetlen pontot sem dobott.

Oláh Andrea viszont ismét remekelt, és a meccs legjobbja volt. Négyből négy közeli dobása betalált, a szabaddobások mindegyike pontot ért, csupán a távoli dobások pontatlansága rontott kissé az arányokon (5 kísérletből 2 találat); négy lepattanót gyűjtött be és két gólpasszal szolgálta ki csapattársait, így 20 pontos hatékonysági mutatóval zárta a belgiumi mérkőzést. Bernice Mosby is kezd beilleszkedni a csapatba, illetve Julija Gladkova is hatékonyabban játszott, mint szombaton, Aradon. Az orosz lány volt a legjobb cserelehetősége Procaccininek, hiszen 13 ponttal járult hozzá a VSK sikeréhez – egymaga több pontot dobott, mint a Charleroi összes cserejátékosa együtt.

A mérkőzést egyébként a hazai csapat kezdte jobban, hiszen a VSK csupán 5–0-s Charleroi-vezetésnél „érkezett meg”. Egy 6–0-s sorozat után viszont az 5. percben már a szatmáriak vezettek (5–6), és innen már nem is engedték ki a győzelmet a kezükből. Egy 9–3-s futás után a 12. percben már hat ponttal (12–18) vezetett a szatmári alakulat, amikor a Charleroi felzárkózott, rövid időre a vezetést is átvette, de a VSK-nak mégis sikerült egy pontot megőrizni az előnyből (24–25). Innen folytatódott a második félidő, amikor egy határozottabb játékkal a vendégek eldöntötték a meccset. A 25. percben már tíz pont volt közte (31–41), az utolsó pihenőig pedig még sikerült két pontot tenni az előnyhöz (37–49).

A román Ioan Cătălin Silaghi másodedzővel a kispadon a belga csapat a 33. percig még tartotta magát, viszont a hajrára összeesett a játéka, a VSK pedig tarolt, a végére pedig beállított a legnagyobb különbséget és a huszonhárom pontos győzelmet (45–68).

Ezzel a sikerrel a VSK még mindig utolsó a B-csoportban, és viszont egy mérkőzéssel kevesebbet játszott mint a szerdai vendéglátója.

Viszont azt meg kell említeni, hogy a belga csapat kispadjáról három 16 éves, egy 17 és két 19 éves lány állt be, a „legöregebb csere” a 26 éves Céline Henry volt. A kezdő ötösbe a csapatkapitány, Krystel Ballau 35 éves, Sofie Hendrickx pedig 33 éves, a többi három játékos 22, 23 és 25 éves. Az sem mellékes, hogy a keretben csak két idegenlégiós volt: a 25 éves holland Jacobine Klerx és a 23 éves svéd Johanna Prytz.

A VSK szombaton 18 órától hazai pályán játszik: a Both Katalin Sportteremben, és a sereghajtó Nagyváradi CSU Rookies együttest fogadják a Nemzeti Liga 7. fordulójának a mérkőzésén. Jövő szerdán pedig újabb meccset játszik a VSK a CEWL-ben, a négyből négy győzelemmel csoportelső cseh Žabiny Brnot fogadják a Both-teremben.

Közép-Európa Liga, B-csoport

7. forduló (előrehozott meccs)

Spirou Ladies Charleroi – Szatmárnémeti VSK 45–68 (12:16, 12:9, 13:24, 8:19).

Charleroi (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Krystel Ballau (7/4/3), Jacobine Klerx (0/4/0), Sarah Quiaco (9/7/1), Johanna Prytz (3/2/0), Sofie Hendrickx (15/10/2), Chadia Samsam, Sarah Deneil (7/2/0), Margaux Stefek, Céline Henry (1/0/0), Amélie Brohet (1/1/1), Sarah Dossou (2/2/1), Eloodie Fontaine. Vezetőedző: Vincent Bouffioux.

Szatmárnémeti (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Bernice Mosby (18/6/0), Oláh Andrea (17/4/2), Maja Miljkovic (6/6/7), Alina Podar (7/3/1), Brittany Denson (0/2/0), Julija Gladkova (13/2/0), Carla Popescu (0/1/1), Adina Stoiedin (2/4/0), Andreea Huțanu (5/1/5). Vezetőedző: Mauro Procaccini.