×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Bemutatták Marinovich Endre könyvét

2015.04.19 - 10:00
Megosztás:
Bemutatták Marinovich Endre könyvét

Pénteken Kereskényi Sándor mutatta be Marinovich Endre „Túlélte-e a középosztály? — Családregény a 20. századból” című könyvét.

A „Túlélte-e a középosztály? — Családregény a 20. századból” című könyv annyiban különbözik a hasonló témájú írásoktól, hogy a családi események élményszerű elmesélésén túl korrajzot ad, és választ keres a címben megfogalmazott kérdésre is. Tagadó és igenlő érveket a szerző saját középosztálybéli, közhivatalnok családtagjainak élettörténeteiből merít. A könyv első generációs szereplői: a köztisztviselői pályafutásának jelentős részét a Monarchia idején teljesítő nagyapa és családja. Testvére budapesti rendőrfőkapitányként már a húszas években veszi fel a küzdelmet mind a szélsőbal-, mind a szélsőjobboldali erőkkel. Sógora a Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkáraként ment nyugdíjba, ezután gazdálkodni kezdett saját földjén, 1951-ben kuláklistára került. Az apa és testvérei (a második generáció) a két háború közötti időszakban kezdték meg különböző intézményekben a közügyek szolgálatát, de pályájukat derékba törte a történelem. A pártállami időszakban valamennyiüket érintette a politikai okokból történő állás- és vagyonvesztés, de nem volt ismeretlen számukra a hadifogság és a börtön sem. Ebben a környezetben érdekes színfolt a szerző édesanyja, az írónő, Török Sophie. A harmadik generációs vonulat a szerző és tizenkét unokatestvére, akik a II. világháború idején születtek, felnőtt életüket részben Magyarországon, részben emigrációban töltötték. Közös gyermekkori fényképük 1947-ben készült, 40 év múlva 1987-ben ismét találkoztak. Ők is megpróbálták túlélni a 20. századot.

Történetkutató intézet

Marinovich Endre előadásának keretében elmondta, hogy a VERITAS Történetkutató Intézetet Magyarország kormánya azzal a céllal hozta létre, hogy a legjobb magyar közjogi hagyományokra támaszkodva torzításmentesen mutassa be az elmúlt másfél évszázadot az 1867-es kiegyezéstől az 1990–1994 közötti kormányzati időszak lezárultáig. Az Intézet vezetője Szakály Sándor történészprofesszor, a kutatómunka három témacsoportban zajlik. Ezek: a dualizmus időszaka, a Horthy-korszak és az 1945 és 1994 közötti események. Eddigi eredményeik: az első évben több jelentős konferenciát rendeztek, és a közelmúltban megjelentek első kiadványaik is. További terveik közül kiemelkedik a rendszerváltozás 25. évfordulója alkalmából idén sorra kerülő megemlékezés, továbbá 2016-ban az 1956. évi forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról, 2017-ben a kiegyezés 150. évfordulójáról, 2018-ban a történelmi Magyarország szétesésének 100. évfordulójáról fognak megemlékezni.

Elek György