×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Bértörvény van, béremelés csak lesz

2017.06.08 - 09:20
Megosztás:
Bértörvény van, béremelés csak lesz

A már eddig is viharokat okozó „év törvényét”, az egységes bértörvényt tegnap elfogadta a képviselőház — üröm az örömben, hogy a fizetések nem július, hanem csak január 1-től emelkednek.

Égetően szükség volt már egy olyan törvénykezésre, amely egységesíti a bérezési rendszert, és megszünteti az ugyanazt a munkát, de más városokban-régiókban végzők fizetése közötti hatalmas különbségeket — ezzel majd' mindenki egyetért elvileg vagy gyakorlatban, attól függően, hogy saját fizetését milyen formában és mértékben érinti a képviselőház által tegnap elfogadott, s már eddig is oly sok vihart, sztrájkot és tiltakozó megmozdulást kiváltó egységes bértörvény. Nagy üröm az örömben azonban, hogy a munkaügyi miniszter és a vezető kormánypárt által már hónapok óta szajkózott és beharangozott július 1-jei béremelés-robbanás kissé csúszik, és majd csak 2018. január 1-jétől lép életbe. Nem kell különösebben rosszmájúnak lenni, inkább gyakorlatiasan és logikusan gondolkodónak, hogy ne érje az elemi meglepetés erejével az embert ez a bejelentés — bár az kissé furcsa, hogy a munkaügyi és pénzügyminiszter a bértörvénytervezet napirendre kerülése előtt alig egy nappal tanácskozott és jutott arra a szintén különösebben nem meglepő következtetésre, hogy nincsenek költségvetési források a törvény idei alkalmazására. Pontosabban épp csak annyira van fedezet, amennyiből a magas rangú állami tisztviselők július 1-jei fizetésemelésére futja. De ne legyünk borúlátók, s bízzunk benne, hogy szerencsés új év virrad a közalkalmazottakra, akiknek a fizetése 25%-kal nő, majd március 1-jétől újabb 20%-os béremelésben részesülnek a tanügyben dolgozók, és szintén március 1-jétől emelkedik az orvosok és az egészségügyi asszisztensek bére 75%-kal, (ők így, egyben kapják meg a 2022-ig előirányzott teljes béremelést).

 

Kényes dologba vág a bértörvény

 

A tegnap elfogadott bértörvény rendet hivatott teremteni az eddigi kereseti aránytalanságok között. „Ez a legfőbb érv, amely a törvény mellett szól — és ugyanakkor egy nagyon kényes dologba vág bele. Mert azt el kell ismerni: az elmúlt években, időszakokban mindenki (azaz az épp kormányon lévő politikai alakulat/ok) csak a maga embereinek, köztisztviselőinek emelte a fizetését. Példaként említhetem a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalt, ahol húsz alkalmazottnak van jelentősen nagyobb fizetése, mint a polgármesternek, aki lényegében mindenért felel, de említhetem a megyei tanácsot is, ahol többek között a jegyzőnek van jóval magasabb bére, mint a tanácselnöknek — ugyanakkor kétszer kisebb, mint a Vâlcea megyei jegyzőé. Reményeink szerint ezeket a szakadékokat fogja megszüntetni elsőként az egységes bértörvény, mert ezeket a disszonanciákat kell mielőbb rendbe tenni. Nagyon nehéz lesz persze — az érdemtelenül magas keresetek visszaesnek, s ha ebből a szempontból nézzük, nem is lehet csodálkozni a tiltakozó megmozdulásokon. Ugyanakkor el kell ismerni azt is: olyanok is tiltakoznak, sztrájkolnak, akik az eddigi évek során folyamatosan kimaradtak a béremelésekből, de ne feledjük: az egységes bértörvénynek két és fél, három év kifutási ideje van, és ezek a kimaradások pótolva lesznek. Az pedig abszolút pozitívum, hogy a helyi közigazgatásban dolgozók keresetének összegét a helyi, illetve megyei tanácsok állapítják majd meg, a köztisztviselő szaktudása, elvégzett munkája és annak minősége arányában” — magyarázta lapunk megkeresésére Erdei D. István, a képviselőház pénzügyi bizottságának tagja a döntéshozást követően. Hasonlóan fogalmazott Magyar Lóránd képviselő is, aki mint mondta: „2022-ig kell mindenki keresete utólérje mindenkiét — ez az alapkoncepció, és egy nagyon tisztességes koncepció. Persze lesznek olyan intézmények, ahol csökkenni fognak a fizetések, például a szatmári APIA-nál, ami valószínűleg pereskedéshez vezet majd, hiszen egy már megszerzett jogon csorbítani nem lehet, s valószínűleg ezeket a pereket meg is fogják nyerni az érintett alkalmazottak — de összességében több lesz a pozitívuma a törvénynek, többen kapnak majd tudásukkal, munkájukkal arányban lévő juttatást, mint amennyien 'veszítenek'” — fogalmazott, hozzátéve ugyanakkor azt is: a költségvetési források előteremtését a kormánykoalíció vállalta, a gazdasági feltételek megteremtése az ő feladata. „A hangzatos nyilatkozatok alapján sokan arra számítottak, hogy július 1-jétől emelkedik a fizetésük — miközben a törvényt ma szavaztuk meg, s ezt kell alapul venni, nem a nyilatkozatokat. Január 1-jétől valószínűleg meglesz a gazdasági fedezet is”— mondta.

 

Szabó Kinga Mária