×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Betegségmegelőzés: a légúti virózisok és az influenza

2015.02.17 - 12:48
Megosztás:
Betegségmegelőzés: a légúti virózisok és az influenza

Hasznos tájékoztatást juttatott el szerkesztőségünkbe a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság a légúti virózisokról és az influenzáról, a betegségmegelőzésről és -kezelésről.

 

„A légúti virózisok szezonja lévén és mivel az enyhe időjárás elősegíti terjedésüket, emlékeztetni szeretnénk az olvasókat néhány — a közönséges légúti virózisokra (hűlések) és influenzára vonatkozó — tudnivalóra, arra, hogy ezek megelőzése és kezelése hasonló módon történik” — tájékoztatott dr. Pallai Ildikó, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakértője.

Az influenza (grippe) igen ragályos fertőző betegség. Jellemzői a láz, nagyon rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalmak és általában légúti panaszok, akárcsak a közönséges légúti vírusfertőzések esetében. Súlyos formái alakulhatnak ki, szövődményekkel, baktériumos felülfertőzéssel, különösen gyerekeknél és időseknél, valamint krónikus betegeknél, legyengült szervezetű embereknél.

Az influenza járványként jelentkezik a hideg időszakban. Többféle influenzavírus van és nagyon változékonyak, ezért a fertőzésen átesett ember is újra megbetegedhet egy másik fajta influenzavírustól.

A megelőzés érdekében tudni kell, hogy a grippés fertőzés légi úton terjed, főleg tüsszentéssel, köhögéssel, ásítással: ilyenkor ajánlatos, hogy papír zsebkendővel vagy zsebkendővel takarjuk el a szánkat, orrunkat, emellett gyakran mossunk kezet. Naponta többször kell szellőztetni, a kisgyerekeknél, időseknél és a betegeknél is!

Ajánlatos kerülni a tömeget: bevásárlóközpont, tömegközlekedés, előadások és más rendezvények. Járvány esetén karantént rendelnek el a kórházakban, de látogatóba, összejövetelekre sem jó menni. Kerülni kell a megfázást, mert az ideális körülményeket biztosít a vírusinváziónak. Az orvos javasolhat grippe elleni oltást is. A terhes nők különösen óvakodjanak a grippétől, mert az vetélést vagy fejlődési rendellenességet okozhat.

A szervezet ellenállását vitaminokkal, főleg C-vitaminnal, friss gyümölcsök — alma, narancs, citrom, grépfrút —, savanyú káposzta fogyasztásával fokozhatjuk. Hő hatására elbomlik a C-vitamin, tehát hiányzik a főtt ételből, kompótokból!

Megbetegedés esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A betegnek ágynyugalomra van szüksége és el kell különíteni: aludjon külön, esetleg otthon is lehet védőmaszkot használni. A beteg gyereket azonnal ki kell venni a közösségből. Tanácsos vitaminok, főleg C-vitamin, méz fogyasztása; a beteg étrendje legyen könnyű, sok folyadékkal (ásványvíz, levesek, tea, gyümölcs- és zöldséglé, joghurt stb.).

A lázcsillapító gyógyszerek közül elsősorban az Algocalmin, Ibuprofen vagy a Paracetamol javallott; felnőtteknek maximum 3 tabletta vagy kúp naponta (fájdalomcsillapító hatásuk is van).

Fontos, hogy aszpirint gyerekeknek semmiképp se adjanak (ritka, de végzetes Reye szindrómát okozhat: az agy és máj súlyos megbetegedését). Mivel elősegíti a vérzékenységet, szigorúan tilos gyomorfekélyes vagy nyombélfekélyes betegeknek aszpirint adni. Ma már elsősorban azoknak ajánlják (kis adagban) az aszpirint, akiknél trombózis vagy szívinfarktus kialakulásának veszélye áll fenn — összegzett dr. Pallai Ildikó.