×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Bizakodó angolok és belgák, álmodozó tunéziaiak, debütáló panamaiak

2018.06.18 - 07:48
Megosztás:
Bizakodó angolok és belgák, álmodozó tunéziaiak, debütáló panamaiak

Szakértők szerint a Premier League-sztárokkal fellépő Anglia a favorit a G-csoport első helyére, viszont ott van a világranglista harmadik helyén álló belga csapat is. Két ilyen csapat mellett kell teljesítsen a világbajnokságon debütáló Panama, illetve a hullámvölgyből kievickélő Tunézia.

Ezek a nemzetek mutatkoznak be ma, az oroszországi világbajnokság ötödik napján.

Elsőként jönnek a belgák, akik a nemzetközi rangsorban elfoglalt helyük ellenére nem nevezhetők „vb-menőknek”. Legutóbb ugyan eljutottak a negyeddöntőig, de azelőtt a németországi, majd a dél-afrikai tornára sem jutottak ki. 1986-ig kell visszalapozni a történelemkönyvekben, hogy Belgium legjobb vb-szerepléséről olvashassunk: az Enzo Scifo, Hugo Bross vagy Jan Ceulemas nevével fémjelzett belga együttes a 4. helyen zárt Mexikóban.

De mit keres a FIFA-rangsor 3. helyén Belgium? Olyan szintre fejlődött az utánpótlásképzésük időközben, amelyet mára nyugodtan nevezhetünk követendő példának. Az angol bajnokságban például a belga iskolából kikerült játékosok villognak. A mostani válogatott keretében levő 23 játékosból pedig 11-en játszanak a PL-ben. Kevin De Bruyne, Eden Hazard, Romelu Lukaku és Thibaut Courtois halmozzák a sikereket az angol élvonalban.

Panama a nagy ismeretlenje a szériának. Először jutott ki a vb-re, amit a közép-amerikai államban munkaszüneti nappal ünnepeltek meg. Hernán Darío Gomez szövetségi kapitány együttesében a kitartásra tehát nem lehet panasz, ameddig a gárdának egy szemernyi esélye is van, küzd, és ha az ellenfelek rontanak, akkor él a lehetőséggel. A keret első számú kapusa a Dinamónál játszó Jaime Penedo, de bekerült a keretbe Aníbal Godoy is, aki 2013–2015 között két idényt húzott le a Budapest Honvédnál.

Tunézia – Anglia

Az 1966-os vb-győztes Anglia a 2016-os Európa-bajnokság után „válságba került” — állítják a szakemberek. A pályán kívüli káosz nem látszott meg a csapaton, amely ha nem is gyönyörű játékkal, de szorgosan gyűjtögette a pontokat a selejtezőcsoportban, tíz meccséből nyolcat megnyert, 18 szerzett találatával szemben mindössze hármat kapott.

Roy Hodgson menesztése után Gareth Southgate-tel a kispadon új korszak köszöntött Angliára, amit jól mutat, hogy a válogatott 1962-es szereplése óta a „legrutintalanabb” együttessel utazott a világbajnokságra: a keretben helyet kapó játékosok átlagosan 19,5 válogatott meccsel rendelkeznek, és csak egyetlen futballista van, aki legalább 50-szer öltötte magára a „háromoroszlánosok” mezét, mégpedig Gary Cahill, a Chelsea védője. Nehéz lenne bárkire is ráaggatni azt a jelzőt, hogy igazi vezére lenne a gárdának, ebben a csapatban jelenleg nincs egy David Beckham, Frank Lampard, John Terry vagy Steven Gerrard.

Reálisan nézve ezzel az angol válogatottal szemben elvárás a csoportból való továbbjutás, mint ahogy ezt követően a lengyel, szenegáli, kolumbiai, japán négyes egyikének legyőzése is a negyeddöntőben, ám ezt követően akár Brazília vagy Németország is jöhet, akik ellen pedig Southgate csapatának nem igazán lehet sok keresnivalója.

Addig is lássuk, hogy mit játszanak Tunézia ellen. Nabil Maalult 2017 áprilisában vette át az afrikai állam együttesének az irányítását. A hullámvölgyben lévő tunéziai válogatott megmentőjeként említik, hiszen vele a kispadon veretlenül zárta a selejtezőcsoportot az együttes. A kiváló sorozatnak a világranglistán is meglátszik az eredménye: Tunézia az előkelő 14. helyet foglalja el jelen pillanatban, amivel a legmagasabban rangsorolt afrikai ország.

Azonban a reális erőviszonyok tekintetében Tunézia csak akkor bízhat a továbbjutásban, amennyiben ma sikerül csodát tennie Anglia ellen.

G-csoport, 1. forduló, hétfő

Belgium – Panama (Szocsi, 18 óra, TVR)

Tunézia – Anglia (Volgográd, 21 óra, TVR).