×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Biztosított az alapellátás

2013.05.17 - 09:29
Megosztás:
Biztosított az alapellátás

A 2013-as évben a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár költségvetése 201,632 millió lej, mely az előző évhez képest 25 százalékkal növekedett, tájékoztatott Georgeta Pop igazgatónő.

 

A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS) igazgatónője, Georgeta Pop május 16-án sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy az idei esztendő költségvetése 25 százalékkal növekedett a 2012-es büdzséhez képest, ez azt jelenti, hogy 162,459 millió lejről 201,632 millió lejre emelkedett. A legnagyobb növekedést a gyógyszerek ellátása terén regisztrálták, itt 74 százalékos költségvetés-növekedés tapasztalható. „A gyógyszertárak irányába történő kifizetések júniusban és júliusban szinte megkétszereződnek majd, mivel az új szerződés alapján a kifizetési határidő az eddigi 210 napról 60 napra csökkent. A gyógyszerek ellátása terén ezzel magyarázható a 74 százalékos költségvetés-növekedés” — tájékoztatott Pop, aki ugyanakkor azt is elmondta, hogy a családorvosok költségvetése 14, a járóbeteg-ellátásé 39, a paraklinikai vizsgálatoké 19, a házi betegellátásé 35, míg a kórházaké 4 százalékkal növekedett 2013-ban. A kórházak költségvetését az egészségügyi minisztérium elképzelése szerint a clowback-adóból befolyt összegekkel egészítik majd ki. „Örömmel mondhatom, hogy a CAS-hoz beérkezett együttműködési igénylések mindenikét jóváhagytuk, egyetlen szerződést sem utasítottunk el” — összegzett Georgeta Pop, aki ugyanakkor abbeli reményének adott hangot, hogy ebben az évben a CAS tevékenysége zökkenőmentesen alakul majd.

Az elmúlt napokban fejeződött be a szerződések megkötése az egészségügyi szolgáltatókkal, számolt be a tegnap megtartott sajtótájékoztatón Mihaela Curta, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS) szerződésekért felelős igazgatója. A megyében 154 családorvossal kötöttek szerződést, ez azt jelenti, hogy a megye egész területén biztosítva van a családorvosi ellátás. Az idei évre 30 magán járóbeteg-szakrendelő kötött szerződést. Az igazgató megállapította, hogy leginkább kardiológus, pszichiáter és urológus szakorvosokból van hiány a megyében, bár ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincs is szakorvos, csupán a praktizáló szakorvosok közül többen nem kötöttek szerződést a CAS-val. Szerződést kötöttek 16 orvosi laboratóriummal és 176 gyógyszerbeszállítóval is (közülük 88 gyógyszertár). Hat kórház kötött szerződést a megyében, ennek kapcsán megjegyzendő, hogy az egészségügyi minisztérium a 2013-as évre 1635 biztosított kórházi ágyat hagyott jóvá a megyében (2012-ben 1673 ágy ilyen ágy volt). Georgeta Pop, a CAS igazgatónője elmondta, hogy idén egyetlen fogorvosi rendelővel sem kötöttek szerződést, mivel az egészségügyi minisztérium erre a szegmensre egyetlen lejt sem utalt ki. „Értesüléseink szerint az egészségügyi minisztérium iskolai fogorvosi rendelők létrehozását tűzte ki célul, és csupán ezek támogatását szeretné majd biztosítani. De semmilyen konkrét információt nem kaptunk ez irányban” — fogalmazott Pop. A családorvosok 2013-ban 20,165 millió lejből gazdálkodhatnak, míg az ügyeleti központok 2,719 millió lejes költségvetésből. Az új jogszabály kimondja, hogy az eddigi 1000 helyett mostantól már 800 beteggel lehet családorvosi rendelőt nyitni városon, míg vidéken 500 beteggel indulhat családorvosi praxis. A CAS tájékoztatásából kiderül, hogy megyénk teljesen le van fedve családorvosokkal, csupán Avasfelsőfaluban van lehetőség egy új praxis létrehozására.

Átszervezés történt

Dr. Raveca Gliga, a CAS főorvosa beszámolt arról, hogy a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár hét országos egészségügyi programra kötött szerződést: onkológiai ellátás, cukorbetegek ellátása, vérzékenység kezelése, ritka betegségek kezelése, ortopédiai segédeszközök, protézisek beszerzésének támogatása, a szervátültetést követő lábadozás támogatása, dialízis biztosítása. Georgeta Pop beszámolt arról, hogy 2013. március elsejétől kezdődően a mentőszolgálat finanszírozását az Egészségügyi Minisztérium biztosítja, nem pedig a CAS. Április elsejétől kezdődően a HIV-vírussal fertőzött betegek, illetve a tébécés betegek kezelésére kidolgozott programokat a minisztérium finanszírozza, nem pedig a CAS. Az ingyenes méhnyakrák-szűrési programot szintén átvette az egészségügyi minisztérium a CAS-tól. A program hét hónapos lefolyása alatt — 2012 szeptembere és 2013 márciusa között — megyénkben 8929 nő vizsgáltatta meg magát, derül ki a CAS tájékoztatásából.