×
2024. 04 19.

Bombameglepetés: a Roma kiejtette a Barcelonát a BL-negyeddöntőben

2018.04.11 - 04:47

Hatalmas meglepetéssel folytatódott kedden a Bajnokok Ligája negyeddöntője: a római visszavágón a házigazda AS – a barcelonai 4–1-es vereség után – 3–0-ra verte a katalán együttest, amely éppen elég volt arra, hogy bejusson a sorozat legjobb négy csapata közé.

„Elég régóta dolgozom ebben a szakmában ahhoz, hogy tudjam, rendkívüli fordulatokat hozhat egy mérkőzés” — vezette fel a Roma elleni visszavágót Ernesto Valverde, a katalánok vezetőedzője, míg kollégája, Eusebio Di Francesco azzal érvelt, hogy szívvel-lélekkel és hittel kell játszaniuk az Olimpiai Stadionban, ha véghez akarják vinni az „elképzelhetetlent”, vagyis a továbbjutást. Kettejük közül az utóbbinak szavai váltak valóra. A Barcelona elvesztette ritmusát Rómában, de még az elhibázott taktika is közrejátszott, hogy a végén az olaszok ünnepelhessenek.

Edvin Dzeko már az első félidő elején vezetést szerzett a hazaiaknak egy kontra végén, majd a második félidőben a 100. BL-meccsét játsztó Gerard Piqué rántotta le a büntetőterületen belül a bosnyákot, amiért 11-es járt. Az 57. BL-meccsét játszó (s ezzel a klubrangsorban Francesco Tottit beérő) Daniele De Rossi nem hibázott, és ezzel hatalmas nyomás nehezedett a Barcelonára. Hiszen Dzeko múlt heti, barcelonai szépítő találata egyre többet ért, annak köszönhetően ugyanis az AS Romának már csak egy gól kellett az „elképzelhetetlen” megvalósításához. Iniesta lecserélése talán korai volt, és Dembélé beállítása is későinek bizonyulhatott: a kettő között ugyanis az olaszok ismét betaláltak. A Barcelona francia csatára egy plusz lendületet hozott a katalánok támadójátékában, viszont a rómaiak hősiesen védekeztek, és 1984 után ismét bejutottak az első számú európai kupasorozat legjobb négy csapata közé.

A Roma mindössze a harmadik olyan együttes a Bajnokok Ligája történetében, amely az első mérkőzésen összeszedett háromgólos hátrányt le tudta dolgozni a kieséses szakaszban: korábban csak a Deportivo La Coruna (Milan, 2004) és éppen a Barcelona (PSG, 2017) volt erre képes.

Ugyanakkor a Barcelonának ez egy történelmi kudarc, mivel eddig soha nem történt meg valamely európai kupasorozatban, hogy az egyenes kieséses szakaszban búcsúzzanak azután, hogy az első meccset három gól különbséggel nyerték meg. Másrészt, sorozatban ez a harmadik év, hogy a katalánok nem jutnak be az elődöntőbe: a 2015-ös BL-győzelem után 2016-ban az Atlético Madrid, tavaly pedig a Juventus búcsúztatta a Barcelonát a negyeddöntőben.

Egy másik érdekes statisztikai adat, hogy a Lionel Messi-érában mindig búcsúzott a BL egyenes kieséses szakaszában a Barca, ha az argentin nem talált be az oda-visszavágó mérkőzéseken.

Labdarúgó Bajnokok Ligája, negyeddöntő, visszavágó

AS Roma – FC Barcelona 3–0 (Dzeko 6. erc, De Rossi 58. – 11-esből, Manolasz 82.)

Továbbjutott: az AS Roma, 4–4-es összestéssel, idegenben lőtt góllal.

Fotó: Nemzeti Sport/AFP