×
2024. 04 25.

Brazil-belga „döntő” a negyeddöntőben

2018.07.03 - 01:11

Érvényesült a papírforma a foci-vb hétfői mérkőzésein, hiszen a favoritok mindegyike bejutott a torna legjobb nyolc csapata közé: Brazília sima győzelmet aratott, viszont Belgium alatt rezgett a léc, és az utolsó másodpercek döntöttek.

Tovább szőheti álmait Brazília labdarúgó-válogatottja, miután hétfőn 2–0-ra verte Szamarán Mexikó együttesét, a világbajnokság nyolcaddöntőjében.

A találkozó az északiak kezdték jobban, és többször is veszélyeztették Alisson kapuját. A félidő derekán éledeztek a déliek, amit Neymar villantásával jeleztek. Gól viszont nem született, amely – az első félidő képét tekintve – igazságos állásnak tűnt. A folytatás azonban Brazíliáról szólt. Philippe Coutinho jobb alsóba tartó lövését még védte Guillermo Ochoa, nem sokkal később viszont már ő is tehetetlen volt: Willian az alapvonal felé tolta a labdát, majd néhány lépés után gyengén lőtt – így lett tökéletes a középen berobbanó Neymarnak, aki közelről a kapuba kotorta a labdát (1–0).

Mexikó cserékkel és „hadrendjének” átszervezésével mezőnyfölényt harcolt ki, de hiába támadott, helyzeteket nem tudott kialakítani. Ellentétben az olykor veszélyesen kontrázó brazilokkal, akik sokszor megelégedtek ugyan a labdatartással is, de a hajrában második találatukkal bebiztosították a sikerüket: egy labdavesztést követően Neymar száguldott a tizenhatoson belülre, lecsorgó lövését a két perce pályán lévő Roberto Firmino az üres kapuba juttatta (2–0).

Mexikói számára sorozatban hetedszer jelentette a végállomást a vb-nyolcaddöntő, Brazília eközben egymás után hetedszer jutott negyeddöntőbe. A vb-k történetében Brazília ötödször mérkőzött meg Mexikóval, a mérlege: négy győzelem, egy döntetlen és 13–0-s gólkülönbség.

Japán dráma

Hétfő este Rosztovban a 22 mérkőzés óta veretlen Belgium Japánnal mérkőzött a legjobb nyolc közé jutásért. Az ázsiai alakulat viszont a kezdő sípszó elhangzása után rögtön letámadta a belgákat, Kagava Sindzsi pedig már az első percben eleresztett egy bombát húsz méterről, de a labda néhány méterrel elkerülte Thibaut Courtois kapuját. Negyed óra után tért magához az európai együttes és lassan átvette az irányítást. Az első félidőben Belgium a hatalmas nyomás ellenére sem tudott igazán nagy gólhelyzetet kidolgozni. A második játékrész elején aztán jött az, amire nem sokan számítottak: megszerezte a vezetést Japán! Jan Vertonghen hibázott, a fellazuló belga védelmen Haragucsi Genki rohant át, és Courtois kapujába lőtt (0–1). Ez volt a japán válogatott első gólja a világbajnokságok egyenes kieséses szakaszában. De mint később kiderült, nem ez volt az utolsó gólja a „kék szamurájoknak” az oroszországi tornán.

A belgák szinte rögtön egyenlíthettek volna – Eden Hazard lőtt óriási kapufát –, ehelyett azonban a japánok kettőre növelték előnyüket az 52. percben: Kagava húzogatta a labdát a belga tizenhatosnál, letette Inui Takasinak, aki 24 méterről, középről kiválóan csavart a kapu bal alsó sarkába (0–2)! Ez volt a japán válogatott hatodik gólja az oroszországi tornán, ennyit korábban egyetlen világbajnokságon sem lőttek. Jöhetett volna a hetedik is, azonban Haragucsi kilenc méterről, estében már nem tudta kapura irányítani a labdát, amely így messzire elkerülte a belga kaput.

Az utolsó húsz perc pedig a világranglistán harmadik helyen álló belgákról szólt. Az első gólnál hibázó Vertonghen adta meg az alaphangot, aki egy japán felszabadítás után valószínűleg középre akart fejelni, ám ehelyett a labda – magas röppályát leírva – védhetetlenül a kapu bal oldalába hullott, mert Kavasima Eidzsi jócskán kint állt (1–2).

A belgák tovább rohamoztak, ennek hamar meg is lett az eredménye, a 74. percben a nem sokkal korábban beálló Marouane Fellaini fejelt Hazard beadásából öt méterről a kapu közepébe (2–2). A japán kapus ezután többször is bravúrosan védett, így már mindenki kezdett berendezkedni a hosszabbításra. Ám a 94. percben megindult egy utolsó belga kontra: Kevin de Bruyne nagyszerűen tette ki a labdát a jobb szélen érkező Thomas Meunier-nek, aki laposan középre passzolt, a Fellainivel együtt csereként beálló Nacer Chadli pedig közvetlen közelről a japánok kapujába passzolt, 3–2-re alakítva az állást, egyúttal megnyerve csapatának a mérkőzést, ugyanis a szenegáli játékvezető, Malang Diedhiou le is fújta a találkozót a középkezdés után.

A belgák mostani három góljukkal négy mérkőzésen 12 találatnál tartanak a vb-n, ezzel a torna eddigi legeredményesebb csapata.

Legutóbb 1970-ben tudott 0–2-es hátrányból fordítani vb egyenes kieséses szakaszában egy válogatott, akkor az NSZK győzte le így Angliát.

Brazília és Belgium péntek este folytatja vb-szereplését, és Kazanyban egymással küzdenek meg az elődöntőbe jutásért.

Nyolcaddöntő

Brazília – Mexikó 2–0 (Neymar 51. perc, Roberto Firmino 88.).

Belgium – Japán 3–2 (Vertonghen 69. perc, Fellaini 74., Chadli 90+4., illetve Haragucsi 48., Inui 52.).

Fotók: fifa.com/Getty Images