×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Brit külügyminiszter: politikai öngyilkosság lenne a megállapodás nélküli kilépés

2019.05.28 - 18:30
Megosztás:
Brit külügyminiszter: politikai öngyilkosság lenne a megállapodás nélküli kilépés

A brit külügyminiszter szerint politikai öngyilkossággal érne fel Nagy-Britannia rendezetlen kilépése az Európai Unióból.

Jeremy Hunt, Theresa May távozóban lévő miniszterelnök egyik utódjelöltje a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap keddi kiadásában megjelent - gyakorlatilag programismertetőnek tekinthető - írásában kifejti: végzetes hiba lenne vállrándítással elintézni a kormányzó Konzervatív Párt katasztrofális szereplését a múlt heti európai parlamenti választásokon.

Hunt szerint a konzervatívokat jobbról Nigel Farage új Brexit Pártja, balról a Liberális Demokraták támadják, és ha az új brit miniszterelnök a kialakult helyzetben olyan stratégiát alkalmaz, amely még a brit EU-tagság megszűnése előtt parlamenti választásokhoz vezet, az a Konzervatív Párt megsemmisülését okozná.

A brit EP-választásokat Farage alig hat hete alakult, radikálisan EU-ellenes Brexit Pártja nyerte a voksok 30 százalékával. A második helyre az erőteljesen EU-párti, a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) megakadályozására törekvő Liberális Demokraták kerültek 20 százalékos szavazataránnyal.

A Konzervatív Párt ugyanakkor alig 9 százalékos eredménnyel az ötödik helyre szorult, és EP-mandátumainak száma az eddigi 15-ről négyre csökkent.

Az összesen 73 brit EP-képviselő minden bizonnyal elfoglalja helyét az Európai Parlamentben. Biztosra vehető ugyanis, hogy az új EP július elején esedékes alakuló üléséig a brit parlament nem ratifikálja a kilépés feltételrendszeréről Theresa May kormánya és az EU között novemberben létrejött, a londoni alsóház által eddig háromszor elutasított megállapodást. Így az Egyesült Királyság az új Európai Parlament megalakulásának időpontjában még az EU teljes jogú tagja lesz.

Theresa May pénteken bejelentette, hogy a Brexit-megállapodás ratifikációjának kudarca miatt június 7-én távozik a Konzervatív Párt éléről. Ez miniszterelnöki megbízatásának végét is jelenti, de ügyvezető minőségben az utód július végére várható megválasztásáig ellátja a kormányfői feladatokat.

Jeremy Hunt - aki az elsők között jelezte, hogy indul az utódválasztási versengésben - keddi cikkében kifejti: mindig is hitt abban, hogy a megállapodás nélküli Brexit jobb, mint a Brexit elmaradása, ám a brit parlament kötelező erejű szavazásokon tiltotta meg, hogy a brit kormány szándékosan törekedjen a megállapodás nélküli kilépésre.

A brit külügyminiszter szerint a parlament ezt újból megteheti, szükség esetén akár a bizalmi szavazás eszközével is.

Ebben a helyzetben ha az új miniszterelnök arra tesz ígéretet, hogy egy adott időpontban mindenképpen kivezeti az Egyesült Királyságot az Európai Unióból, akkor is, ha addig nincs idő egy új Brexit-megállapodás megtárgyalására és elfogadtatására, az gyakorlatilag új parlamenti választások kiírását jelentené, ami politikai öngyilkossággal érne fel a Konzervatív Párt szempontjából.

Jeremy Hunt szerint ugyanis egy ilyen forgatókönyv valószínűsíthetően azt jelentené, hogy még karácsony előtt Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője költözhetne be a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalba.

Hunt szerint mindezek alapján egy új Brexit-megállapodás kínálná a megoldást, és ha ő lesz a következő miniszterelnök, ennek elérésére törekedne.

A külügyminiszter okfejtése burkolatlan figyelmeztetés mások mellett Boris Johnson, a keményvonalas tory Brexit-tábor frontembere számára.

Johnson, aki szintén indul az utódválasztási versengésben, a minap kijelentette: ha ő lesz a Konzervatív Párt új vezetője és így az új miniszterelnök, az Egyesült Királyság a Brexit jelenleg érvényes határnapján, október 31-én mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár sikerül elfogadtatni addig a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodást a brit parlamentben, akár nem.

Feltűnően kemény hangon figyelmeztette Johnsont és a hozzá hasonló álláspontot valló utódjelölteket a hétvégén Philip Hammond pénzügyminiszter is. Hammond a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a londoni alsóház többször is nagyon egyértelmű szavazással adta értésre, hogy nem támogatja a megállapodás nélküli kilépést az EU-ból, és egy olyan miniszterelnök, aki nem vesz tudomást a parlamentről, nem számolhat azzal, hogy hosszú ideig a posztján marad.