2024. 04 26.
14 °C

Búcsúztak a dél-amerikaiak, európai döntő lesz

2018.07.07 - 05:51

Búcsúzott a labdarúgó-világbajnokságtól az utolsó, még versenyben lévő Európán kívüli nemzeti együttesek is: a pénteki negyeddöntőkben Uruguay Franciaországtól, Brazília pedig Belgiumtól kapott ki, így már egészen biztos, hogy kontinensünk két csapat küzd majd a bajnoki címért.

A másik ágon ugyanis Svédország – Anglia és Oroszország – Horvátország találkozókat rendeznek a szombati negyeddöntőkben.

Pénteken Edison Cavani nélkül kezdett Uruguay kezdett Nyizsnyij Novgorodban Franciaország ellen. A kitűnő csatár eddig 45 gólt szerzett a válogatottban, állandó társa, Luis Suárez 53-at, a keret összes többi tagja együttvéve 42-t. Ez már eleve rossz előjel volt, ráadásul a pénteki ellenfél nagy lendületben volt az argentinok elleni győzelem után. Mégis Uruguay kezdett jobban, de tíz perc után a franciák átvették az irányítást, azonban az első 30 percben ziccerbe egyik csapat játékosai sem keveredtek. A franciák vezető találata így rögzített helyzetből született:  Antoine Griezmann szabadrúgásból remekül nyesett középre, Raphaël Varane elindult a rövid sarok felé, megelőzött két uruguayit, és mintaszerű gólt csúsztatott a hosszú sarokba (0–1). Először került hátrányba a 2018-as világbajnokságon Uruguay, ugyanakkor a franciák 1985 óta először lőttek gólt az uruguayiaknak. Jött a második is, mégpedig a 60. percben: Griezmann eresztett el a balösszekötő helyéről egy erős, ám nem jól helyezett lövést, amelyhez Fernando Muslera borzasztó ügyetlenül nyúlt hozzá, és beütötte a labdát saját kapujába (0–2).

A folytatásban az Európa-bajnoki döntős franciák nem akartak, a dél-amerikaiak pedig nem igazán tudtak veszélyes támadást vezetni. Így a franciák tizedik meccsükön maradtak veretlenek a vb-n dél-amerikai csapattal szemben, míg Uruguay sorozatban négy, európai csapat felett aratott vb-győzelem után kapott ki a kontinens valamely gárdájától. 1958, 1982, 1986, 1998 és 2006 után a hatodik alkalom, hogy Franciaország bejutott a legjobb négy közé a világbajnokságon. Ráadásul a mostani sikerével továbbra is veretlen az oroszországi kiíráson.

A brazilok is...

Este következett Kazanyban a negyeddöntő slágermérkőzése: a 23 mérkőzés óta veretlen Belgium a 15-ös sorozattal bíró Brazíliával mérkőzött meg a legjobb négy közé jutásért. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, s a brazilok hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést, a nyolcadik percben Thiago Silva kapufát is elért, többször is zavart volt a védelem, Thibaut Courtois-nak sok volt a dolga. Ennek fényében teljesen váratlanul jött a belgák vezető gólja. Ráadásul úgy született az európaiak gólja, hogy addig – és utána még néhány percekig – nem is volt kaput eltaláló lövése: ez úgy volt lehetséges, hogy Nacer Chadli szöglete után a menteni igyekvő Fernandinho jobb felkarjára pattant a labda, amely onnan védhetetlenül a hálóba csapódott (0–1).

Brazília először került hátrányba a tornán, de a következő percekben úgy tűnt, hogy ez nem fogja meg nagyon a csapatot, amely eggyel magasabb fokozatba kapcsolt, és feljebb tolta sorait, teret engedve az életveszélyes belga kontráknak. Kevin De Bruyne alaposan kiélvezte szabadabb szerepkörét, és bődületes nagy góllal megduplázta a az előnyt: a középpályás 16 méterről kilőtte a jobb sarkot, Alissonnak esélye sem volt a hárításra (0–2). Kétgólos hátrányból legutóbb 1938-ban, a svédek ellen fordított Brazília vb-meccsen (4:2), és ezúttal is pokolian nehéz feladatnak ígérkezett ez. Nem is sikerült a bravúr. Renato Augusto ugyan szépített – Philippe Coutinho mesteri középre ívelését csúsztatta a bal alsóba (1–2) –, de az egyenlítő gólt már nem találták, ehhez elsősorban Courtois bravúrjaira is szükség volt. Belgium 1986 után először, s történetük során másodszor kerültek be az elődöntőbe vb-n.

Brazília sorozatban negyedszer búcsúzott a világbajnokságtól európai ellenféllel szemben, s ezzel az is eldőlt, hogy az öreg kontinens adja a 21. vb végső győztesét.

Legutóbb 2006-ban fordult elő, hogy négy európai csapat között dőlt el a cím sorsa (Olaszország, Franciaország, Németország, Portugália volt a végső sorrend). Azelőtt 1982-ben (Olaszország, NSZK, Lengyelország, Franciaország), 1966-ban (Anglia, NSZK, Portugália, Szovjetunió) és 1934-ben (Olaszország, Csehszlovákia, Németország, Ausztria) volt hasonló eset.

A Kazany Arénában játszotta ezen a tornán utolsó vb-mérkőzését  négyszeres győztes Németország, a kétszeres bajnok Argentína és az ötszörös csúcstartó Brazília, tehát a tatárföldi stadionban 11 vb-cím veszett oda.

Ugyanakkor ez az első világbajnokság, amelyen sem Németország (vagy az NSZK), sem Argentína, sem Brazília nem jutott be a legjobb négy közé.

Július 10-én 21 órától Franciaország – Belgium elődöntőt rendeznek Szentpéterváron.

Negyeddöntő

Uruguay – Franciaország 0–2 (Varane 40. perc, Griezmann 61.)

Brazília – Belgium 1–2 (Fernandinho 13. perc – öngól, De Bruyne 31., illetve Renato Augusto 76.)