×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Butka tanácsos Strasbourgban

2014.03.11 - 10:59
Megosztás:
Butka tanácsos Strasbourgban

Február 25–27. között Szatmárnémetiből Butka Gergely tanácsos vett részt az EPP által Strasbourgban megrendezett, online-innovációs találkozón. Nem fényes az országimázs.

 

Első alkalommal került megrendezésre az EuropeIN nevet viselő szakmai találkozó, amely 15 ország 24 újságíróját, bloggerét, illetve véleményvezérét hozta össze az online kommunikációról szóló eszmecserére. A szervező Európai Néppárt (EPP) már régebben felismerte a közösségi média fontosságát, évek óta világos számukra, hogy csak modern csatornákon lehetséges az európai polgárokkal való hatékony kapcsolattartás. Ez a modern idők egyik kihívása: választ találni arra a kérdésre, hogy a politikusok miként kerülhetnek közelebb az online felületeken az átlagemberhez.

Újságírók, publicisták, közéleti blogok szerkesztői és helyi „véleményvezérek” eszmét cseréltek általános és specifikus európai témákban. Így találkozott a svéd egészségügyi szakíró a görög startup (termék-bevezetés, innovatív vállalkozás) specialistával, a finnországi külpolitikai tudósító a szatmárnémeti városi tanácsossal. Romániát ketten képviselték Strasbourgban: Vlad Mixich bukaresti újságíró, a Hotnews hírportál publicistája és a Deutsche Welle tudósítója — aki nemrég érkezett haza Kijevből — és Butka Gergely szatmárnémeti RMDSZ-es tanácsos, az erdélyi magyar információs társadalom témájában írt államvizsga-dolgozata vagy a régebben vezetett közéleti, nyilvános online naplójának köszönhetően.

 

Főbb programok, témák

 

Ez alatt a pár nap alatt a találkozó részvevői áttekintették az európai közélet főbb témáit: milyen kihívások előtt áll Európa, melyek az EPP prioritásai, szóba került az európai térségen belüli migráció, ugyanakkor a kijevi események kapcsán külpolitikai kérdéseket is megvitattak a résztvevők.

— A szakmai beszélgetések keretében tárgyaltuk az európai roaming-díjak csökkentését — részletezte Butk —, a széles tömegek számára is elérhető gyors internetet és jövőbeni technikákat, mint például a digitális társadalom, digitális ügyintézés, amely egyes országokban már hangsúlyos jelenléttel bír, Románia pedig még csak most kóstolgatja őket. Apró érdekesség, hogy a rendezvényt az érkezéstől az elutazásig közvetítettük szöveggel, fotókkal és öt másodperces videókkal, saját felületeken és főként twitteren a #EuropeIn kulcsszóval. Ez persze azt is jelentette, hogy kávészünetekben egyszerre 10–15 ember telefonnal vagy kézi számítógéppel a kezében pötyögött és csiripelt különböző nyelveken olvasóinak, követőinek.

 

„Villámrandi”: a rendezvény csúcspontja

 

A „villámrandi” — a nevével ellentétben — nem a párválasztásról szól, hanem a résztvevők öt perc erejéig négyszemközt cserélhettek eszmét a tizenöt fajsúlyos európai parlamenti képviselő egyikével, majd egy gongütésre a következőhöz kellett üljenek, más témafelvetéssel. Így vitatták meg a finn Sirpa Pietikainennel öt perc alatt a környezetvédelmi kérdéseket, a szlovén Sofia Mazej-Kukovic-csel a mezőgazdaság jövőjét, a fiatalos Christofer Fjellner svéd képviselővel a romániai roma bevándorlók ügyét, a hazánkbeli Marian-Jean Marinescuval pedig romániai aktuálpolitikai kérdéseket feszegettek. Meglepő volt — jegyezte meg a szatmárnémeti tanácsos —, mennyire tisztában vannak az EP-képviselők a romániai problémákkal. Rákérdeztek többek között Verespatakra, a magyar kisebbség helyzetére és finoman arra is, hogy még kb. hány százezer bevándorlóra számíthatnak a nyugat-európai országok Romániából.

 

Tanulságok, benyomások

 

— A rendezvény alapján, illetve a Európai Parlament munkájába való betekintés révén megcáfolnám azt a tévhitet — emelte ki Butka —, hogy az európai intézményekben „nem csinálnak semmit, csak öltönyben-nyakkendőben üldögélnek”. Felelős döntés-előkészítés, komoly szakmai munka folyik, amely az egész kontinens jelenét és jövőjét érinti: pár napja ért véget a dublini kongresszus, ahol többek között Julija Timosenko vagy a U2 zenekar frontembere, Bono lépett az EPP színpadára. Visszatérve Strasbourgra: szomorú tapasztalat viszont az, hogy országunk imázsa nem túl fényes az európai körökben, és nem csak a többi tagországot elárasztó koldusok miatt: a romániai politikusok korrupciós ügyei az Európai Parlamentben is ismeretesek. Sajnos a közösségi média és a digitális társadalom tekintetében igencsak távol állunk az európai szinttől, de éppen ezért vagyok biztos abban, hogy a jövőben hasznosítani tudom a rendezvényen tapasztaltakat.

 

Princz Csaba