×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Cél: 3 megyés régió kialakítása

2013.10.10 - 08:31
Megosztás:
Cél: 3 megyés régió kialakítása

Az RMDSZ Szatmár megyei szervezete is elkezdte az aláírásgyűjtési akciót a fejlesztési régiók átalakításáról szóló népszavazás kiírására. Cél: két hét alatt 20 ezer aláírást gyűjteni.

 

Mostantól Szatmár megyében is gyűjtik a fejlesztési régiók átalakításáról szóló népszavazás kiírásához szükséges aláírásokat, jelentette be október 9-én az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke, Pataki Csaba és a szatmárnémeti szervezet elnöke, Kereskényi Gábor sajtótájékoztató keretében. Pataki kihangsúlyozta az RMDSZ 2010-ben kidolgozott és leadott egy törvénytervezetet a régiók átszervezésére vonatkozóan, melyben a jelenlegi 8 nagy régiót 16 kisebbre osztották. Jelenleg ez az egyetlen hivatalosan letett törvényjavaslat az ország „újrarégiósításáról”. Az aláírásgyűjtési akció és a népszavazás kezdeményezése százszázalékosan európai uniós elképzelés, amikor az érintett lakosság véleményéből indulnak ki, s nem a központi törvényhozók szándékaiból. A referendumon három kérdést tennének fel, melyekre igennel vagy nemmel lehetne felelni: a szavazópolgár egyetért-e azzal, hogy a helyi és megyei feladatköröket ne központosítsák; azzal, hogy a jelenlegi nyolc fejlesztési régiót újragondolják, átszervezzék 2-4 megyét tömörítő gazdasági fejlesztési régiókká, illetve azzal, hogy Bihar, Szatmár és Szilágy megyék közös fejlesztési régiót alkossanak? Amennyiben összegyűlnének a szükséges aláírások, a Szatmár Megyei Tanács határozatot bocsátana ki a referendum lebonyolításáról, az erre kijelölt nap pedig december 8. lenne. Kereskényi elmondta, a megyeközpontban 10 ezer, míg a megye többi településén összesen szintén 10 ezer aláírás gyűjtésére számítanak.

„Szatmár megyében mostantól aláírásaikkal támogathatják a lakosok az RMDSZ által kezdeményezett népszavazást a régiósításról. Ez azért fontos, mert jelenleg 8 óriás fejlesztési régió van Romániában, ám ez nem segítette csak Bukarest, Kolozsvár, Temesvár és Brassó fejlődését. Amennyiben a kormány csak szóban ismertetett terve megvalósul, maradnak az óriásrégiók, melyek nem segítik majd az elmaradottabb térségek fejlődését. Szatmár megyében 17 ezer aláírásra lenne szükség, azonban mi bízunk abban, hogy 20 ezer aláírást sikerül összegyűjtenünk. A megye minden településén alá lehet írni a támogató íveket, ugyanakkor Szatmárnémetiben az RMDSZ-székházban (Mihai Viteazul utca 10. szám alatt) és a megyeközpont több pontján megtalálható standoknál várják mindazokat, akik támogatják az elképzelést” — fogalmazott Kereskényi Gábor. Pataki Csaba kihangsúlyozta, ahhoz, hogy ésszerű, működőképes fejlődést biztosító régiók működhessenek az országnak ezen a részén, ahol Szatmár megye is található, sokkal kisebb fejlesztési régióra lenne szükség, mint ami van. Ez úgy állna össze, hogy Bihar, Szatmár, Szilágy megye. Azért ez a 3 megye, mert így a fejlesztési régió kisebb lenne sokkal, mint a jelenlegi, azaz nem 6, hanem 3 megyéből állna, s így fejlődést tudna biztosítani az itteniekne. „Az aláírás azért szükséges, mert mi duplán betartjuk a törvényt. Népszavazás kiírásához szükséges megyei tanácsi határozatot a megyei tanácsosok 1/3-a kezdeményezhet, illetve egyszerű állampolgári kezdeményezésként is megvalósulhat, ám ennek az az alapfeltétele, hogy összegyűljön 5 százalékos támogatási aláírás (a szavazásra jogosult lakosság 5 százaléka alá kell írja ezeket az íveket). Ezeket az íveket mi letesszük majd a megyeházán, a határozattervezettel együtt, és amennyiben elfogadásra kerül a megyei tanácsi gyűlésen, akkor már csak a prefektusi intézmény tudja megtámadni, mert ez előfordulhat. Amennyiben nem támadja meg, akkor kiírásra kerül a népszavazás. Ennek a legfőbb célja az, hogy politikai nyomást gyakoroljunk a bukaresti törvényhozókra, s ne Bukarestből egy plajbásszal húzogassák összevissza a vonalakat, mint ahogy annyiszor megtörtént a történelem folyamán, hanem igenis vegyék figyelembe az itt élők akaratát! Ezért is nagyon fontosak az aláírások — ez nem politikai kérdés, ez területfejlesztési, fejlődési kérdés. Ha minden az ütemterv szerint zajlik, akkor december 8-án kerül kiírásra a népszavazás. Ez nem csak magyar ügy, ez a szatmáriak ügye, minden Szatmár megyei ügye, mert lehet hogy egyelőre nem érződik, hogy ez mit jelent, de ahhoz, hogy ide pénzforrások jöjjenek, eu-s támogatások jöjjenek, jobb legyen a közlekedési és szolgáltatási infrastruktúra, ahhoz az kell, hogy kisebb egységekben gondolkodjunk, mert ez így túl nagy, és nem működőképes.”