×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Cél: ne vesszenek el a szavazatok

2012.05.24 - 08:50
Megosztás:
Cél: ne vesszenek el a szavazatok

Erdei D. István RMDSZ–es parlamenti képviselő a kedden elfogadott választási törvény magyarságot érintő paragrafusait kommentálta. A szervezet célja az általános képviselet.

 

— Miután Crin Antonescu és Victor Ponta bejelentette, hogy elkészült egy törvénytervezet, melynek lényege, hogy a parlamenti választásokon az uninominális választási rendszer érvényesüljön, azaz a választókerületekbe azok a szenátorok és képviselők kapjanak mandátumot, akik a legtöbb szavazatot kapják, csak akkor döbbentek rá, hogy lesznek olyan megyék (Hargita, Kovászna), amelyek román képviselet nélkül maradnak, amikor a Szenátusból átkerült a Képviselőházba — tájékoztatott a képviselő. — Ekkor jöttek azzal a javaslattal, hogy azokban a megyékben, amelyekben a kisebbségek aránya eléri a hét százalékot, biztosítsanak számukra egy szenátori és képviselői mandátumot. Ezeket a mandátumokat azoknak a szervezeteknek a jelöltjei kapják meg, amelyek a legtöbb szavazatot kapják. Átlátható volt, hogy ők ezzel azt akarták biztosítani, hogy Hargita és Kovászna megye ne maradjon román képviselet nélkül. A kormány ezt úgy akarta eladni, hogy ez tulajdonképpen a magyarokat segíti, ez nem így van, mert a tizennyolc kisebbség országosan kap egy parlamenti mandátumot, függetlenül attól, hogy elérik a hét százalékot. Az RMDSZ–frakció úgy döntött, hogy mivel ez a tervezet nem egyezik meg a programjában is szereplő elvárásokkal, ti. hogy a választási rendszer őrizze meg arányosságát, de a tervezet garantálja azt, hogy a hét százalék alatti megyékben biztosítja a mandátumot, nem szavazott ellene, hanem tartózkodott.

 

Vannak még hibák

 

— Crin Antonescu a felvezető beszédében, mint vezérszónok elmondta, hogy lényegében a törvény szelleme nem egyezik meg a liberalizmussal — ők is az arányos választási rendszert tartják jobbnak —, de lévén hogy túl rövid az idő és más politikai okok is közbeszólnak, megszavazzák a tervezetet, de a parlamenti választások után — bíznak a győzelemben — kidolgoznak egy tökéletesen EU–konform, arányosságra alapuló választási rendszert — magyarázta az ügy hátterét Erdei. Az RMDSZ egy, a magyarországi választási rendszerhez hasonló rendszert tudna támogatni, mely szerint a szenátorok és képviselők fele az egyéni választói körzetekben szerzett győzelem, fele a töredékszavazatok leosztása alapján jut mandátumhoz.

Băsescu–elnök gyakran hangoztatja, hogy nincs szükség pártokra, a parlament egyéni választókerületekben kapott szavazatok alapján bejutott képviselőkből álljon. Ezzel kevesen értenek egyet, hiszen a demokrácia alapja a pártrendszer. Eltekintve attól, hogy egy párt milyen ideológia vagy érdekszféra alapján szerveződik és működik, tud embereket tömöríteni egy bizonyos jelszó alatt vagy egy személy köré. Lehet, hogy ez gyakran rossz irányba visz, de a demokráciát másképp nem lehet elképzelni. A parlamentarizmus lényege az, hogy csoportérdekek ütközzenek. Mi történik akkor, ha 334 képviselő más–más érdeket képvisel? Vagy anarchiához vezet, vagy kialakul az a helyzet, ami a Nagy Nemzetgyűlés idején volt, amikor bizonyos fórumokon megszülettek a döntések, a küldöttek pedig egyhangúlag megszavazták azokat — vetíti elő a lehetséges következményeket a parlamenti képviselő.

Elek György