×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Célirányos szakoktatás Tasnádon

2017.10.20 - 10:40
Megosztás:
Célirányos szakoktatás Tasnádon

A Tasnádi Technológiai Líceum ez év őszén is változatos képzésekkel várta a diákokat. Az intézmény célja, hogy megfelelő képzésben részesítse a város és a környék diákjait. Az iskolában 11 nappali líceumi, 3 nappali szakiskolai és 2 esti osztály működik.

Tasnádi diáknak lenni talán picivel nehezebb feladat, mint Szatmárnémetiben vagy Nagykárolyban tanulni, hiszen a megyeközponttól való távolság némiképp korlátokat szab a gyerekek lehetőségeit illetően. Ennek okán a városi és környékbeli ifjúságnak helyben van szüksége olyan lehetőségekre, amelyek szavatolják számukra a továbbtanulási vagy akár az iskola elvégzése utáni azonnali elhelyezkedési lehetőséget.

Éppen ezt a fajta gondolkodásmódot követik a Tasnádi Technológiai Líceumban is, ahol jelenleg 360 diák tanul. Ruff Zsófia, az intézmény igazgatónője elmondta, hogy mivel a munkaerőpiac kívánalmai folyamatosan változnak, az iskola is igyekszik ennek megfelelő módon alakítani oktatási profiljait.

Jelenleg 11 nappali líceumi, 3 nappali szakiskolai és 2 esti osztály működik az iskola falai között, amelyek révén valóban igen változatos lehetőségek állnak a diákok rendelkezésére.

Román tagozaton matematika-informatika szakon, míg magyar tagozaton egy ideje könyvelőség szakon tanulnak a diákok, illetve idén kezdte meg tanulmányait a könyvelőség szak elődjeként működő utolsó magyar nyelvű matematika-informatika osztály is. A két reál profilú szak mellett minden évfolyamon filológia osztály is működik.

Ami a szakiskolai képzést illeti, hegesztő- és szerszámlakatos-képzés folyik 3 osztályban, valamint akik szeretnének líceumi diplomát is szerezni, azok estiben, faipari technikumon végezhetik el a szakiskola utáni két évet.

Az igazgatónő véleménye szerint nagyon jó, hogy működik ez a líceum, hiszen nemcsak a tasnádi, hanem a Tasnád környéki diákoknak is van hol továbbtanulniuk, ugyanis vannak olyanok, akiknek nagyon nehéz volna még távolabb utazni. „Van egy réteg, akiknek nagyon nagy szükségük van a helyi oktatásra. Például a magyarcsaholyi gyerekek számára ez az iskola létszükséglet, számukra nincs lehetőség távolabb utazni, nekik nagy segítséget nyújt az iskola a továbbtanulásban” — hangsúlyozta az igazgatónő.

Az iskola oktatási ajánlatával kapcsolatban az intézményvezető elmondta, hogy míg eddig mindig a munkanélküliség volt a probléma, most a munkaerő hiánya jelent komoly gondot, éppen ezért az iskola helyi vállalatok kérésének eleget téve célirányos szakoktatást végez. Például a hegesztő szakot is azért indították el, mert nagy volt a kereslet az ilyen jellegű munkaerőre a városban. Az iskola szeretné, ha a kereslet folyamatosan találkozna a kínálattal, és az iskolapadból kikerülő diákoknak nem lenne gondjuk az elhelyezkedéssel.

Ezt sikerült is így megvalósítani, hiszen gyakorlatilag minden szakiskolában tanult diák talál munkát magának a városban vagy a közelben.

„Gyakran érkeznek megkeresések nagykárolyi és szatmárnémeti cégek részéről, ugyanis a hegesztők és a fémmegmunkálásban dolgozók iránt nagy a kereslet a megyében. Viszont mivel helyben is nagy hiány van a szakképzett munkaerőből, az iskola is igyekszik inkább a helyi vállalatokkal együttműködni” — tette hozzá Ruff Zsófia.

 

Elégedettek az eredményekkel

 

A líceumi tagozaton általában három párhuzamos osztály működik, a reál szak román és magyar tagozaton, valamint egy filológia osztály. De mivel az egyik évben nem indult magyar tannyelvű osztály reál szakon, így nem 12, hanem csak 11 líceumi osztály van most az iskolában. Az intézmény vezetése elégedett az iskola eredményeivel, tavaly az érettségizők 64%-a tett sikeres vizsgát.

Az igazgatónő szerint nem csupán azt kell nézni, hogy hol tart az iskola, hanem azt is érdemes számba venni, hogy honnan indulnak a diákok. Minden egyes osztályba különböző képességű diákok kerülnek, ugyanis az iskola nem engedheti meg magának, hogy kiszűrje a gyengébbeket, viszont elmondható, hogy azok közül, akik átmennek az érettségin, szinte mindenki egyetemen folytatja tanulmányait.

„A legtöbbször a motiváción múlik minden, hiszen ha ez megvan, akár az érettségin is jó eredményeket érnek el a diákok. Ez nagyon jól meglátszik a diákok átlagain is. Akiket nem érdekel a tanulás, azok megelégszenek az 5-ös, 6-os átlaggal, akik viszont motiváltak, azok ügyesen dolgoznak, és szép eredményeket érnek el” — emelte ki az igazgatónő.

Az iskolában minden tantárgyat szakképzett pedagógus oktat, viszont nehézséget jelent számukra, hogy nagyon sokaknak csak több iskolában áll össze a teljes katedrájuk. Ennek ellenére a hangulat jó, a diákok és a tanárok kapcsolata megfelelő, aminek köszönhetően az oktatás is jó ütemben halad. Ezt igazolja az is, hogy évről évre nagyon sok iskolán kívüli tevékenységet is sikerül megszervezni, ilyen például a hagyományos októberi gólyabál vagy a minden tanévben megrendezett kulturális hét is, amikor a magyar tagozatosok Ady-emlékversenyt szerveznek, míg a román tagozatosok versíró versenyt rendeznek. Gyakoriak a rendhagyó irodalomórák és a különböző kirándulások is.

 

 

Bajnai Botond