×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Charlie Whiting nélkül kezdődik az idény

2019.03.14 - 12:32
Megosztás:
Charlie Whiting nélkül kezdődik az idény

Charlie Whiting halálhíre árnyékolja be a Forma–1-es világbajnokság 2019-es idényrajtját. Melbourne-ben megemlékeznek majd a sorozat meghatározó alakjáról is, majd nekivágnak a 21 futamos szezonnak. minden idők legifjabb átlagéletkorú es mezőnye áll rajthoz.

Tragikus hirtelenséggel, 66 éves korában elhunyt Charlie Whiting, a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) Forma–1-es versenyigazgatója – számolt be róla az FIA hivatalos honlapján. A szakember halálát csütörtök hajnalban kialakult tüdőembólia okozta, mindössze három nappal a 2019-es világbajnoki idény első futama, az Ausztrál Nagydíj előtt.

Charlie Whiting 1977-ben került a Forma–1 világába: a Hesketh istálló szerelőjeként dolgozott, majd három év múlva a Bernie Ecclestone által tulajdonolt Brabhamnél vállalt munkát – itt 1981-ben és 1983-ban főmérnökként segítette világbajnoki címhez Nelson Piquet-t.

Whiting 1988-ban csatlakozott az FIA-hoz, s 1997-től volt a Forma–1-es futamok állandó versenyigazgatója. Feladatai közé tartozott a futamok elindítása – ő döntött, ha új rajtot kellett elrendelni – továbbá a sportág technikai bizottságát és a versenypályák biztonságát felügyelő bizottságot vezette.

A három nagycsapat

Idén viszont már nem ő áll majd a rajtgombnál. Pedig a mai szabadedzésekkel gyakorlatilag már megkezdődik az idény. Márpedig egy izgalmas szezon elé nézhetünk, hiszen sok változás történt a csapatok és a szabályok tekintetében is.

A felülvizsgált aerodinamika és a tesztelés ígéretes eredményei láttán jó esély van arra, hogy mozgalmasan alakulnak majd a versenyek. A teszteken futott körökből nehéz kiolvasni az erősorrendet, de úgy tűnik, szorosabb lett a mezőny az élen és hátrébb is.

A tíz csapatból mindössze a Mercedes és a Haas nem változtatott a versenyzői felállásán, a többieknél legalább egy új pilóta ül az autóban.

Charles Leclerc révén egy sikerre éhes fiatal érkezett a Ferrarihoz a gyakran erőtlennek tűnő Kimi Räikkönen helyére.

Mint mindig, a Red Bull az idén is a mezőny egyik üde színfoltjának ígérkezik: 12 év után először nem Renault-, hanem Honda-motorral indulnak. Az idei szezon a megváltást hozhatja el a japán gyártónak, ami 2015 óta lényegében semmit sem mutatott az F1-ben. Érdekes lesz látni, mire megy Pierre Gasly a szárnyait egyre magabiztosabban bontogató Max Verstappen ellen, mindössze egy F1-es szezonnal a háta mögött.

A legnagyobb kérdés persze az, hogy Sebastian Vettel végre véget tud-e vetni a Ferrari 12 éve tartó világbajnoki böjtjének. Vettel az ötödik szezonját kezdi a Scuderia színeiben, példaképének, Michael Schumachernek pont ennyi idő kellett ahhoz, hogy 1996-os csatlakozása után 2000-ben Maranellóba vigye a világbajnoki címet.

Az előző két év világbajnokaként Lewis Hamilton kapcsán inkább csak az a kérdés, hogy a Mercedes továbbra is tartja-e majd a helyét az élmezőnyben. Ha igen, jó esély van arra, hogy a brit pilóta támadást indíthat Schumacher még fennálló rekordjai ellen, ha viszont a sikerszéria megtörne, az akár arra is késztetheti Hamiltont, hogy átgondolja a jövőjét a sportágban.

Sok kérdőjel

De érdemes egy kicsit hátra, a három élcsapat mögötti mezőnyre is tekinteni. Vajon bejön Daniel Ricciardo bátor húzása a Renault-val? Képes-e Kimi Räikkönen csodát tenni az Alfa Romeóval? Megtör-e a McLaren még egy újoncot, vagy Lando Norris megveti a lábát a csapatnál? Tud-e élni újabb esélyével Danyiil Kvjat a Toro Rossónál? Benő-e végre Romain Grosjean feje lágya? Lesz-e valami Lance Strollból, miután édesapja vett neki egy csapatot? Robert Kubica rutinjával kilábal-e a Williams a gödörből? Megannyi kérdés, ami mind válaszra vár a pályán.

Több neves verseny jövője is eldőlhet az idei szezon során, bár ezt szinte évről évre folyamatosan állíthatjuk. Lejár a szerződés Silverstone-ban, a Hockenheimringen, Mexikóvárosban, és billeg az Olasz Nagydíj is, ezekről mind hallunk majd az elkövetkező időszakban, miközben az F1 amerikai és ázsiai terjeszkedése is kérdéseket vet majd fel.

Visszatérve a mezőnyhöz, az minden képen meg kell említeni, hogy minden idők legifjabb átlagéletkorú F1-es mezőnye áll rajthoz a hétvégén Melbourne-ben. Norris, Verstappen és Lecrec mellett Alex Albon is az utánpótlás korosztályt erősíti, viszont általa egy egzotikus ország is bemutatkozik az első számú autos versenysorozatban, Thaiföld.

Módosítások

Az autók aerodinamikai csomagjában történtek kisebb változások: az első vetőszárny hosszabb, 2 méteres lett és már cask maximum 5 légterelőből állhat, a hátsó szárnyat vastagabbra építették és nyitása a DRS-zónában pedig nagyobb, 8,5 centi lett.

A gumiabroncsokról eltűnnek a szivárvány színeit idéző jelölések, minden futamon csak lágy, közepes és kemény gumi lesz piros, sárga és fehér jelzéssel. Az eddigi hétféle keverékből megmarad öt, amiket minden egyes hétvégére „hozzárendelnek” a három gumitípushoz.

A technikai szabályzat mellett a sportszabályzat is módosult a 2019-es szezon előtt. A büntetések esetén megszűnik a bokszutcai sorban állás az első szabadedzés kezdetén. Amennyiben egy pilóta legalább 15 rajthelyes büntetést kap, automatikusan a mezőny végére kerül. Ha több versenyző „egyszerre” kerül ebbe a helyzetbe, mostantól az időmérőn elért eredményeik alapján rangsorolják őket, így a mezőny minden tagját motiválják arra, hogy minél előrébb végezzenek a szombat délutáni helyosztón.

A futamokat mostantól hivatalosan nem a kockás zászlóval intik majd le, hanem a LED-paneleken megjelenő kockás jelzés jelenti majd a verseny végét. Ettől függetlenül továbbra is lengethetik majd a zászlót, de ha rosszkor mondják nekik, hogy lengessenek, azzal sem zavarják meg a verseny menetét.

Eltűnik a Safety Car-vonal is, ezentúl a biztonsági autos fazes után csak a rajt-cél vonaltól engedélyezett az előzés.

Az idei F1-es szezon egy igazi mérföldkőhöz is elérkezik, hiszen nem is olyan sokára, az áprilisban következő Kínai Nagydíjon ünneplik majd a világbajnokság történetének ezredik nagydíját.

Program

Forma–1-es világbajnokság, 1. versenyhétvége, Ausztrál Nagydíj, Melbourne:

Péntek: 1. szabadedzés (3 óra, Digisport 1), 2. szabadedzés (7 óra).

Szombat: 3. szabadedzés (5 óra), időmérő edzés (8 óra, Digisport 1).

Vasárnap: körös futam (7.10 óra, Digisport 1).

A 2019-es mezőny

Csapat

Pilóta, nemzetiség (rajtszám)

Pilóta, nemzetiség (rajtszám)

Mercedes-AMG Petronas Motorsport

Lewis Hamilton, brit (44)

Valtteri Bottas, finn (77)

Scuderia Ferrari Mission Winnow

Sebastian Vettel, német (5)

Charles Leclerc, monacói (16)

Aston Martin Red Bull Racing

Max Verstappen, holland (33)

Pierre Gasly, francia (10)

Renault F1 Team

Daniel Ricciardo, ausztrál (3)

Nico Hülkenberg, német (27)

Rich Energy Haas F1 Team

Romain Grosjean, francia (8)

Kevin Magnussen, dán (20)

McLaren F1 Team

Lando Norris, brit (4)

Carlos Sainz Jr., spanyol (55)

Racing Point F1 Team

Sergio Pérez, mexikói (11)

Lance Stroll, kanadai (18)

Alfa Romeo Racing

Kimi Räikkönen, finn (7)

Antonio Giovinazzi, olasz (99)

Red Bull Toro Rosso Honda

Alexander Albon, thaiföldi (23)

Daniil Kvijat, orosz (26)

Williams Racing

George Russel, brit (63)

Robert Kubica, lengyel (88)

2019-es versenynaptár

Dátum

Verseny

Helyszín

március 17.

Ausztrál Nagydíj

Melbourne

március 31.

Bahreini Nagydíj

Szahír

április 14.

Kínai Nagydíj

Sanghaj

április 28.

Azeri Nagydíj

Baku

május 12.

Spanyol Nagydíj

Barcelona

május 26.

Monacói Nagydíj

Monte-Carlo

június 9.

Kanadai Nagydíj

Montreal

június 23.

Francia Nagydíj

Le Castellet

június 30.

Osztrák Nagydíj

Spielberg

július 14.

Brit Nagydíj

Silverstone

július 28.

Német Nagydíj

Hockenheim

augusztus 4.

Magyar Nagydíj

Mogyoród

szeptember 1.

Belga Nagydíj

Spa-Francorchamps

szeptember 8.

Olasz Nagydíj

Monza

szeptember 22.

Szingapúri Nagydíj

Marina Bay

szeptember 29.

Orosz Nagydíj

Szocsi

október 13.

Japán Nagydíj

Szuzuka

október 27.

Mexikói Nagydíj

Mexikóváros

november 3.

Egyesült Államok Nagydíja

Austin

november 17.

Brazil Nagydíj

Interlagos

december 1.

Abu Dhabi Nagydíj

Yas Marina

(gphirek.hu)