14 °C
1USD = 4.63 RON

Chile – Németország döntőt játszanak a Konföderációs Kupán

2017.06.30 - 05:42

Először játszhatnak a Konföderációs Kupa döntőjében a Copa América-győztes Chile és a világbajnok Németország, míg Mexikó a harmadik bronzmérkőzését játssza, Portugália pedig első KK-szereplésén jutott a legjobb négy közé.

Németország labdarúgó–válogatottja magabiztos játékkal verte 4–1-re Mexikót a labdarúgó Konföderációs Kupa elődöntőjében.

A németek rögtön a mérkőzés elején kezükbe vették az irányítást, és a nyolcadik percben már 2–0-ra vezettek. A válogatottban először duplázó Leon Goretzka előbb a 6., majd a 8. percben fejezett be pontos lövéssel egy kontrát.

A közép-amerikaiak nem nagyon találták a legnagyobb sztárjait nélkülöző német csapat játékának az ellenszerét, aminek legékesebb példája a harmadik német gól volt: az 59. percben Timo Werner egy sakk-mattnál is jobban kijátszott helyzet végén gurított Ochoa kapujába (3–0).

A 89. percben azért megszerezte a becsületgólt Mexikó: az Eintracht Frankfurtban focizó Marco Fabián bődületes bombát vágott Ter Stegen kapujába 35 méterről (3–1). A mexikóiak dicséretére szóljon, hogy Juan Carlos Osorio szövetségi kapitány legényei nem adták fel a küzdelmet az utolsó percekben sem, de a németek a a ráadás első percében visszaállították a három gólos fórt a csereként beszálló Amin Younes révén (4–1).

Joachim Löw a 100. győzelme után rögvest megszerezte a 101.-et is a nationalelf élén. A vasárnapi döntőben pedig a Portugáliát tizenegyesekkel legyőző Chile vár rájuk.

Először döntős Németország

Németország a harmadik Konföderációs Kupa-szereplésén először játszhat döntőt. 12 évvel ezelőtt, házigazdaként a bronzérmet szerezte meg, 1999-ben viszont nem jutott túl a csoportkörön. Chile ezzel szemben a sorozat debütálójaként jutott el a fináléig.

Érdekesség egyébként, hogy a Konföderációs Kupa eddigi tíz kiírásában csak a harmadik alkalommal fordul elő, hogy a futball nagyhatalmainak tekintett Európa és Dél-Amerika között dől el a végső siker. 1995-ben Dánia Argentínát győzte le, 2013-ban pedig Brazília verte Spanyolországot.

Az is érdekes, hogy az előző kilenc kiíráson csak négyszer fordult elő, hogy az aktuális világbajnok nyerte meg a tornát: 1997-ben, 2003-ban és 2005-ben Brazília, 2001-ben pedig Franciaország vihette haza a Konföderációs Kupát. A legutóbbi kiíráson, 2013-ban Spanyolország kikapott a fináléba, 2009-ben Olaszország nem is jutott tovább a csoportkörből, 1999-ben, 1995-ben és 1992-ben pedig nem is volt jelen a tornán az aktuális vb-győztes. Az is igaz, hogy az első két kiírást nem a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) szervezte. Szaúd-Arábiában Fahd király kupa néven zajlott a torna, és a házigazda mellett néhány kontinentális bajnok vett részt rajta. 1997-ben vette át a FIFA a rendezvény szervezését, ekkor kapta a Konföderációs Kupa nevet. 2005-től négy évente rendezik csak meg a tornát, mégpedig egy évvel a világbajnokság előtt, de ugyanabban az országban, így a világtorna főpróbájának is tekinthető a megmérettetés.

Portugália – Mexikó bronzmérkőzés

Chiléhez hasonlóan az Európa-bajnok Portugália is először szerepel a Konföderációs Kupán. Mexikó viszont a hetedik alkalommal kvalifikálta magát a tornára. 1999-ben megnyerte, a versenyt, 1995-ben bronzérmet szerzett, 2005-ben pedig hosszabbításban vesztette el a Németország elleni kisdöntőt. 1997-ben, 2001-ben és 2013-ban nem jutott be a legjobb négy közé.

Vasárnap 15 órától Moszkvában Portugália és Mexikó a bronzéremért mérkőzik, 21 órától pedig, Szentpéterváron új nemzet neve kerül a Konföderációs Kupa serlegére: Chile vagy Németország. Mindkét találkozót a TVR 2, illetve a TVR HD közvetíti.

Konföderációs Kupa, elődöntő

Németorszá – Mexikó 4–1 (2–0).

Gólszerzők: Goretzka 6. perc, 8., T. Werner 59., Younes 90+1., illetve M. Fabián 89.

Németország: Ter Stegen – Kimmich, Ginter, Rüdiger, Henrichs, Goretzka (Can, 67. perc), Rudy, Hector, Stindl (Brandt, 79.), Ti. Werner, Draxler (Younes, 81.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw.

Mexikó: Ochoa – Layun, Araujo, Moreno, Alanis, J. dos Santos (Márquez, 67. perc), Herrera, G. dos Santos (Fabián, 62.), Jiménez, J. Hernández, Aquino (Lozano, 46.). Szövetségi kapitány: Juan Carlos Osorio.