×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Csak közös összefogással segíthetünk másokon

2013.01.30 - 09:05
Megosztás:
Csak közös összefogással segíthetünk másokon

Koczinger Tibor, a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány vezetője az alapítvány tevékenységeiről, az elmúlt évben lezajlott eseményekről, valamint az idei tervekről, megvalósításra váró ötletekről nyilatkozott lapunknak, köszönetet mondva minden támogatójuknak.

 

„Változóban a világ, nekünk is változtatni kell az eddig alkalmazott segítési formákon” — mutatott rá Koczinger Tibor, s valóban a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány tevékenységében ez az egyik vezérfonal, munkájukat igyekeznek úgy megszervezni, hogy lehetőségeikhez mérten minél hatékonyabban segítsenek. Szerencsésnek tartják magukat, hogy civil szervezetként ehhez a szemlélethez tudnak igazodni, és ebben még mindig mögöttük áll a Lindner család. Nem kívülről jönnek a megvalósításra váró ötletek, hanem a Lindner család abban segíti a szatmárnémeti alapítvány csapatát, hogy helyi szükségletekre helyi megoldást találjanak. Koczinger Tibortól, az alapítvány vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy az utóbbi időben több egyesületnek segítségképpen ingyenes használatba adtak egy-egy ingatlant, így a szatmárnémeti Szent Benedek Autistákért Egyesületnek, a szatmárnémeti Langdon Down Egyesületnek, valamint az Aranykapu Kulturális Egyesületnek. A tevékenységek tekintetében szoros együttműködés áll fenn más egyesületekkel is, például a szatmárnémeti Szent Rita Egyesülettel, valamint a Ferences Nővérek Egyesületével. A Hans Lindner Alapítvány számos saját szervezésű programmal is segíti az embereket, mintegy válaszul  azokra a kihívásokra, gondokra, melyekkel azoknak nap mint nap szembesülniük kell.

 

A család szerepe

Koczinger Tibor elmondása szerint számos problémával keresik meg őket a szociális ügyfélfogadási irodájukban. Idővel felismerték, hiába próbálnak segíteni, tüneti kezelést nyújtanak csak a gondokra azzal, hogy segélyekkel, gyógyszerekkel támogatják a rászorulókat. Ma úgy vélik, hogy a pillanatnyi segítség helyett a bajok gyökerét kell megvizsgálni és orvosolni. Az alapítvány munkatársai úgy látják, hogy abban, hogy miként élünk, miként oldjuk meg gondjainkat, abban a családnak alapvető szerepe van, a család életvitelében keresendők a hibák. Egy zilált társadalomban egy halmozott nehézségekkel küzdő családnak gyengül az életképessége, a problémamegoldó képessége. Egy egyszerű család is nehezen birkózik meg például a gyermekek nevelésével, azzal, hogy segítsék pályakezdésüket. Ez a folyamat még nehezebb, ha szociálisan hátrányos helyzetű családról van szó. Ezért az alapítvány a családok mellé állt, hogy ebben a szerepben erősítsék meg őket — folytatja a gondolatmenetet az alapítvány vezetője. Az elmúlt évben számos 15 év feletti fiatal fordult hozzájuk segítségért, akik nem fejezhették be tanulmányaikat, vagy nem találtak munkahelyet. Az alapítvány segítség gyanánt a különböző adottságokkal rendelkező fiataloknak képzési lehetőséget biztosít, vagy tanulmányaik folytatásában segíti őket. Akik pedig nem képesek továbbtanulni, azok számára egy olyan központot nyitottak, ahol amellett hogy közösségre lelnek, kétkezi foglalkozásokon vehetnek részt, és önmaguk „taposhatják ki útjukat”  a boldogulás felé. Főzésre, takarításra, varrásra, agyagozásra, kertészkedésre tanítják őket, illetve arra, hogy a ház körüli munkákat önállóan el tudják végezni. Ezekkel a tevékenységekkel akár  meg is találhatják jövőbeni munkahelyüket, például bérmunkát végző emberként el tudnak helyezkedni, amennyiben akadnak olyan személyek, akik megbízással segítik ezeket a fiatalokat. Az alapítvány vezetője bízik abban, hogy nemcsak a munkavállalás terén tudják segíteni ezeket a fiatalokat, hanem igazi közösség alakul ki: egy hely, ahonnan munkába mehetnek, visszatérhetnek, tiszteletet és szeretet kapnak, megőrzik emberi méltóságukat. Ebben a Dsida Jenő utcában található központban szívesen látnak továbbra is olyan fiatalokat, akik egyelőre céltalanul élnek, de komolyan keresik a boldogulást.

 

Közös programok

Koczinger Tibor arra is rávilágított, hogy a fogyatékos fiatalok esetében halmozottan jelentkeznek ugyanezek a problémák. Sokszor még a saját családjuk is tanácstalan akkor,  amikor közeleg a felnőtté válás pillanata, vagy mikor már a szülő nem tudja ellátni felnőtt gyermekét, és még ott vannak a gondozói központokban élők is. Ezért is célcsoportok a szatmárnémeti Új Élet Központnak és a nagykárolyi Szent Anna Fogyatékosokkal Élők Ellátóközpontjának gondozottjai (kb. 100). Rajtuk úgy próbálnak segíteni, hogy emberi mivoltuk kiteljesedése érdekében mindennapi foglalkozásokat szerveznek, örömforrásokat biztosítanak. Tavaly hetente egyszer 10 ilyen fiatalt hoztak el rendszerint a szatmári központból, akik részt vettek a Dsida Jenő utcai foglalkozásokon. Közös elfoglaltságokat szerveztek, jártak velük bevásárolni piacra és üzletekbe, kertészkedtek, színházba és koncertekre jártak, a legnagyobb öröm pedig akkor érte őket, mikor karácsonykor elmehettek ajándékot venni maguknak, a ruhákat, lábbeliket saját maguk választhatták ki. Igazi kirándulásként élték meg azokat a napokat, amikor őszi betakarítási munkálatokban segédkezhettek: Halmi környékén leszedték azt a zöldséget, gyümölcsöt, amit néhány ottani gazda ajánlott fel, s a közösség, valamint más, együttműködő egyesületek javára fordították. Ezt idén is szeretnék megvalósítani, így idén is várnak felajánlást a gazdálkodóktól. Másrészt vannak olyanok, akik képesek lennének számos természetes munkaponton helytállni, és ezek a fogyatékos emberek is szeretnének munkaközösségekhez tartozni, az alapítvány pedig biztosít kísérőszemélyeket, akik nyomon követik a pártfogoltakat.

 

Reménysugár-program

A Hans Lindner Alapítvány által elindított, daganatos gyerekeket segítő Reménysugár-program idén februárban lesz 11 éves. A programnak köszönhetően a közösség nemcsak megismerte a rákbeteg gyermekeknek nyújtott segítség fontosságát, hanem nagy lelkesedéssel támogatja is azt. Ez a támogatás — legyen ez alkalmi pénzadomány — mindig nagy segítség, azonban a legnagyobb segítség a 2%-os adófelajánlásból érkezik, melyet ezúton is szeretnének megköszönni külön-külön minden adakozónak. Enélkül nem lehetne az, hogy ma 56 Szatmár megyei és környéki gyermeket és családot támogatnak belőle gyógyszeres kezeléssel, mentős szállítással, a nagy sikerű rehabilitációs nyári élménytáborok szervezésével, valamint kolozsvári lakhatással. Csodát ugyan nem tudnak tenni, de a csoda az összefogásban rejlik, ami reménykeltő ezeknek a családoknak, hiszen nem kell egyedül megbirkózniuk a betegséggel — vélekedik a programról az egyesület vezetője. Létrehoztak egy országos hálózatot más egyesületek közreműködésével, a hozzájuk forduló beteg gyerekek gyógyulási esélyeinek javítása érdekében. A kolozsvári lakás folyamatosan ki van használva azáltal is, hogy felnőtt betegek és hozzátartozóik is igénybe vehetik a szabad ágyakat. Ennek a fenntartásában segít egy másik kolozsvári lakás is, melyet egyetemistáknak adnak ki. Ez jelenleg felújítás alatt van ugyan, de már lehet jelentkezni ennek bérlésére.

 

Fit For Life — felnőttképzés

A Hans Lindner Alapítvány 10 éve indította el a felnőttképzési programját, mely továbbra is nagy népszerűségnek örvend. A használható tudás mindenkinek előnyére válik, aki fejlődni akar és megőrizni munkahelyét, vagy munkahelyet szeretne váltani. Idegennyelv- és számítógép-kezelői képzéseket indítanak az érdeklődőknek, melyekre folyamatosan lehet jelentkezni.

Koczinger Tibor fontosnak tartja az együttműködést, többek között a helyhatósággal, ugyanis közös célért, nem pedig egymás ellen harcolnak. Ezúton is köszönetet szeretne mondani minden helyi támogatójuknak, akik melléjük állva, velük együtt hordozták mások terheit.