×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Család és érzelmi biztonság

2016.05.30 - 09:03
Megosztás:
Család és érzelmi biztonság

Tegnap családi délutánt tartottak a Szamoskóródi Református Egyházközségben, ez alkalomból dr. Tallián Krisztián pszichológus tartott előadást a család szerepéről, valamint a gyermeknevelésről.

Az esemény a szokásos vasárnapi istentisztelettel vette kezdetét, amelyen Erdei Árva István helyi lelkipásztor hirdetett igét. A Péter Apostol első leveléből idézett igeszakasz:

,,Ha pedig a világosságban járunk, a mint ő maga a világosságban van: közösségünk van egymással, és Jézus Krisztusnak, az ő Fiának vére megtisztít minket minden bűntől”, az egyház által gyakran hirdetett tanításra hívta fel a figyelmet, hogy az embernek közösséget kell vállalnia Istennel, hogy közösséget tudjon vállalni embertársaival, mert közösség nélkül nem teljes az élet. Istennel és az emberekkel való közösségvállalás alapjait a családban lehet letenni, a családi élet határozza meg a tágabb közösségi életbe való tartozás feltételeit. Hogyan tudunk eljutni, és hogyan tudunk megmaradni egy közösségben, akár a családi közösségben is? — tette fel a kérdést az igehirdető. „Valóban nem eljutni nehéz, hanem megmaradni. Ehhez van szükség arra a fényre, melyről az alapigében olvashatunk. A mi felelősségünk az, hogy megkeressük, meglássuk és megtartsuk ezt a fényt, mert a sötétségben elveszítjük egymást. Ez a fény az a kegyelem, amit Isten a családban adott az embernek” — mondta.

Dr. Tallián Krisztián pszichiáter szerint a család szerepe elsősorban az érzelmi biztonság garantálása. Az érzelmi biztonság azt jelenti, hogy a gyermek már nagyon kicsi kortól átéli azt, hogy a szülők, a család egy olyan közeg, amelyik mindig biztonságot ad számára. Az érzelmi biztonság a nevelés és a személyiségfejlődés alfája és omegája. Ma nagyon gyakori, hogy családi problémák miatt a gyerek olyan helyzetbe kerül, amiből nem tud kikerülni. A pszichiáter felvázolta a gyerek érzelmi fejlődését a magzati kortól a felnőtt korig. Beszélt a dackorszakról, valamint az óvodás- és iskoláskorról. A gyerek lelkivilágának a fejlődéséhez nagyban hozzájárul a kézművesség, valamint a művészetek megkedveltetése. A gyerek személyiségének a fejlődése a kamaszkorban történik, ekkor van a legnagyobb szükség a szülői példára. A legnagyobb hiba, amibe ilyenkor a szülő beleeshet az, hogy ráerőszakolja a gyerekre az akaratát, vagy az, ha mindent megad a gyereknek. Az a példa, amit a gyerek megtapasztal, az a párbeszéd, ami kialakul a szülő és a gyerek között, végigkíséri az egész életén át. Sok fiatal azért jut nehéz helyzetbe később egy párkapcsolatban, mert nincs meg az érzelmi biztonság. A gyerek meg kell tapasztalja, hogy a szülők nem a konfliktusokat keresik, hanem a megoldásokat. Az érzelmi intelligencia hiánya az is, hogy a házastársak nem találják meg az egymás felé vezető utat, ez egy korábbi élményvilágra vezethető vissza. Az az érzelmi útravaló, amit a családban kapunk, egész életünkben elkísér.

Az előadást követően a résztvevők kérdéseket tettek fel, egy beszélgetés alakult ki, végül egy meglepetés következett, dr. Tallián Krisztián dobkíséretében lánya, Hanna népdalokat énekelt.

 

Elek György