×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Csendes emlékezés a szuzukai hétvégén

2015.09.25 - 19:38
Megosztás:
Csendes emlékezés a szuzukai hétvégén

Egy évvel ezelőtt tragédiába torkolt a Japán Nagydíj: a francia Jules Bianchi fél évvel a szuzukai baleset után elhunyt, de a korábbi csapata, a Manor arra kért mindenkit, hogy idén ne legyen nagy felhajtás ebből, csendben szeretnének emlékezni.

Szingapúr csillogó utcái után a hétvégén egy sokkal hagyományosabb pályára, a Japán Nagydíjnak otthont adó Szuzukába látogat a Forma–1 mezőnye. Bár a pilóták a modern Forma–1 fényűzését megtestesítő éjszakai versenyt is megkedvelték, nem tagadják, hogy pár nappal később még nagyobb lelkesedéssel ülnek autóba Szuzukában, amely az igazi régi vágású pályák egyik utolsó képviselője.

Viszont a rövid, csupán egyhetes szünetnek a versenyzők közül többen nem örülnek, hiszen így kevesebb idejük marad az ország felfedezésére. A nagydíj előtti napokat szinte mindenki a Szuzukától mintegy 300 km-re fekvő Tokióban tölti, ahol igyekeznek belekóstolni a számukra meglehetősen szokatlan kultúrába.

A McLaren–Honda kétszeres világbajnok spanyol pilótája, Fernando Alonso az „idény legőrültebb nagydíjaként” jellemezte a japán futamot, és nemcsak Tokió „abszurd világa” miatt.

A mindig jó hangulatú Japán Nagydíj hétvégéjébe azonban idén szomorúság is fog vegyülni, a mezőny ugyanis visszatér a francia Jules Bianchi egy évvel ezelőtti balesetének helyszínére. A júliusban elhunyt pilóta korábbi csapatánál, a Manornál úgy nyilatkoztak, az egész hétvégén Bianchiért fognak versenyezni, de nem szeretnének nagy felhajtást, csendben szeretnének emlékezni.

Egy igazi klasszikus

Szuzukát Alonso szerint méltán sorolják a Forma–1 legendás pályái közé, pedig a többi klasszikussal ellentétben viszonylag későn került be a versenynaptárba. Az első hivatalos Japán Nagydíjra csak 1976-ban került sor egy másik helyszínen, Fudzsiban. Egy évvel később még megrendezték a második Japán Nagydíjat, de a következőre újabb tíz évet kellett várni. A mezőny 1987-ben már az átalakított szuzukai pályára tért vissza, és 2006-ig minden évben itt rendezték a nagydíjat. Szuzukát a 2007-es és a 2008-as idényben Fudzsi helyettesítette. Az eredeti terv az volt, hogy a két pálya ezután évenkénti váltásban rendezi meg a nagydíjat, de a gazdasági válság miatt Fudzsi nem vállalta a rendezést, így 2009 óta — sokak örömére — ismét Szuzuka a Japán Nagydíj állandó helyszíne.

Az 5807 méter hosszú szuzukai pálya nagy kihívás elé állítja a pilótákat, de ők egyetértenek abban, hogy kevés szórakoztatóbb helyszín van a versenynaptárban. A lendületes, gyors kanyarokkal tűzdelt pályát szintemelkedések és bukkanók teszik nehezebbé, és a szokásosnál szűkebb aszfaltcsíkon rendkívül precízen kell vezetni. Szuzukában még bőven találunk kavicságyat és füvet a pálya mellett, néhány kanyarnál ráadásul vészesen közel vannak a falak, ezért a kicsúszások gyakran látványos balesetekkel végződnek.

„A S-kanyarok, a Degnerek, a Spoon, a 130R – ezek egyedülálló kombinációk a Forma–1-ben, nagyon nehezek” — mondta a McLaren–Honda brit versenyzője, Jenson Button.

A Lotus venezuelai pilótája, Pastor Maldonado „szinte tökéletes pályának” nevezte Szuzukát, amelyen szerinte legalább annyira élvezetes vezetni, mint Spában, „sőt néhány kanyarban talán jobb is.” „Egy hihetetlen szakasszal indul a kör: egy emelkedőn hajtunk fel, miközben jobbos és balos kanyarok követik egymást. Ráadásul nagyon tempósak, ezért igazán fürge autóra van szükségünk, hogy minél gyorsabban irányt tudjunk változtatni” — magyarázta Maldonado.

A Force India német versenyzője, Nico Hülkenberg azonban rámutatott, hogy a szuzukai pályán egyik kanyarról sem érdemes önmagában beszélni. „Nagyon precíznek kell lennünk, mert szinte minden kanyar összeér egy másikkal. Egy kis hiba is komoly időveszteséggel járhat, kiesünk a ritmusból.”

Beállítás

A Lotus technikai igazgatója, Nick Chester elmondta, a mérnökök számára a megfelelő mértékű leszorító megtalálása a legnehezebb feladat. „Nem használhatunk maximális leszorítóerőt, mert akkor túl lassúak lennénk az egyenesekben. A kanyargós részeken viszont szükség lenne rá” – magyarázta. A McLaren főmérnöke, Matt Morris szerint az a legfontosabb, hogy az autó a gyors kanyarokban se veszítsen a stabilitásából, és nagy szükség van a hatékony aerodinamikára és a motorerőre is. A fékeket a szokásosnál kevésbé veszi igénybe a pálya – a kör 65 százalékát padlógázzal teljesítik, és csak 10 százalékot töltenek lassítással.

Szuzukában a két legtartósabb gumikeveréket, a kemény és a közepes abroncsokat lehet használni. A gyors kanyarokban nagy erők hatnak a gumikra, és az aszfalt sem egyenletes, ezért a szokásosnál hamarabb elhasználódnak. „A gumik szempontjából Szuzuka az egyik legagresszívabb pálya” — nyilatkozta az olasz gyártó sportigazgatója, Paul Hembery.

Könnyen előfordulhat, hogy az esőgumik az idei versenyen is előkerülnek majd. Az előrejelzések alapján záporokra lehet számítani a hétvégén, vasárnap délutánra jelenleg 40 százalékos valószínűséggel jósolnak esőt. Pénteken például egész nap esett az eső, az első edzésen csak 12 pilóta teljesített mért kört. A Ferrari finn versenyzője, Kimi Räikkönen volt kint a legtöbbet a vizes pályán, 15 kört teljesített, de ideje majd’ két másodperccel gyengébb volt a péntek reggeli győztes spanyol Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso) 1:49.434-es köridejéhez viszonyítva.

A megfelelő taktikát ezért nehéz lesz kidolgozni, ráadásul a Safety Car is bármikor beleszólhat a verseny alakulásába. A statiszikák alapján 60 százalék az esélye, hogy beküldik a biztonsági autót, általában nagy tempónál történő kicsúszások miatt van rá szükség.

A tavalyi, esős versenyt a brit címvédő Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte meg, de a futamot idő előtt le kellett inteni Bianchi balesete miatt. Két évvel ezelőtt száraz pályán zajlott a futam, akkor a német Seabstain Vettel, a Red Bull Racing pilótájaként győzött. Az idén egyébként egy órával korábban, helyi idő szerint 14 órakor indítják el a futamot, mert a tavalyi verseny után többen megjegyezték, hogy az eső mellett a kezdődő sötétedés is rontott a látási viszonyokon.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 14. versenyhétvége, Japán Nagydíj, Szuzuka, szombat: időmérő edzés (9 óra, RTL Televizion, Dolce Sport, M4 Sport). Vasárnap: futam (8 óra, RTL Televizion, Dolce Sport, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

252

2

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

211

3

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

203

4

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

107

5

Valtteri Bottas

finn, Williams

101

6

Felipe Massa

brazil, Williams

97

7

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

73

8

Danyiil Kvjat

orosz, Red Bull Racing

66

9

Sergio Pérez

mexikói, Force India

39

10

Romain Grosjean

francia, Lotus

38

11

Max Verstappen

holland, Scuderia Toro Rosso

30

12

Nico Hülkenberg

német, Force India

30

13

Felipe Nasr

brazil, Sauber

17

14

Pastor Maldonado

venezuelai, Lotus

12

15

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Honda

11

16

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

11

17

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

9

18

Jenson Button

brit, McLaren-Honda

6

Csapatok

1

Mercedes GP

463

2

Scuderia Ferrari

310

3

Williams

198

4

Red Bull Racing

139

5

Force India

69

6

Lotus

50

7

Scuderia Toro Rosso

41

8

Sauber

26

9

McLaren-Honda

17