×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Csúnyán visszaélnek a politikusok a szabadságjogokkal

2014.10.24 - 12:08
Megosztás:
Csúnyán visszaélnek a politikusok a szabadságjogokkal

Visszaélnek a politikusok a szabadságjogokkal, főként ez vezetett a jelenlegi közéleti káoszhoz, mely a politikai migrációt lehetővé tevő jogszabály kapcsán kialakult — fejtette ki lapunk kérdésére Varga Attila alkotmányjogász, volt szatmári képviselő.

 

A szakértőt a tekintetben faggattuk, hogy mekkora esélyt lát arra, hogy a pártváltók mandátum nélkül maradnak, illetve hogy mi a helyzet Călin Popescu Tăriceanu híveivel, hisz az ex-miniszterelnök alakulata, a Liberális Reformok Pártja (PLR) a mai napig nincs bejegyezve. Amint arról több alkalommal beszámoltunk, egy augusztusi kormányhatározat értelmében 45 napra lehetővé tették a helyi választott tisztségviselők (polgármesterek, alpolgármesterek, megyei tanácselnökök, alelnökök, valamint megyei, városi és községi önkormányzati képviselők) számára, hogy átiratkozzanak más politikai pártba anélkül, hogy elvesztenék mandátumukat. A megadott határidő múlt szombaton járt le, és a bejelentések szerint az ellenzéki alakulatokból Szatmár megyei szinten 42-en döntöttek úgy, hogy a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben folytatják tevékenységüket, 77-en pedig a Tăriceanu-pártba iratkoztak át. A PLR, mint ismeretes, főként azokból a nemzeti liberális párti (PNL) politikusokból alakult, akik elégedetlenek voltak azzal, hogy a PNL év elején kilépett a kormányból.

 

Függetlenek a PLR-sek

„Furcsa helyzet alakult ki, a magam részéről úgy vélem, hogy a Tăriceanu-pártba átiratkozottak jelen pillanatban függetleneknek minősülnek” — fejtette ki Varga Attila, aki szerint egy átiratkozási ügy törvényes menete az kellene legyen, hogy a szóban forgó személy először lemond az egyik pártban való tagságáról, majd ezt követően jelentkezik a másik alakulatba. Értesüléseink szerint a 45 napon át érvényes jogszabály azonban nem kötelezte a pártváltókat arra, hogy közöljék távozási szándékukat azzal az alakulattal, melynek színeiben tisztséghez jutottak. Az önkormányzati jegyzőnek viszont tudomására kellett hozni az átiratkozást, így végül is van nyoma azoknak a mozgásoknak is, melyek a PLR felé irányultak.

 

Nem vesztődnek mandátumok

Az ellenzéki pártokból alakult Keresztény-liberális Szövetség (ACL) vezetői, mint arról beszámoltunk, óvva intették tagjaikat az átállástól, kilátásba helyezve, hogy alkotmányos kontrollt kérnek a kormányhatározat ügyében, és ha a taláros testület helyet ad kifogásaiknak, mindenki elveszti mandátumát, aki megpróbált más pártba átiratkozni. Varga Attila azonban úgy vélte, erre nincs sok esély, hisz a parlamenti képviselőknek például a törvények teljes szabadságot biztosítanak a mozgásban. A szakértő szerint a személyi szabadságjogok körébe tartozik a kérdés, és úgy vélte, nem kellene megtiltani senkinek, hogy elhagyja politikai alakulatát, hisz egy négyéves mandátum alatt sok minden történhet, megváltozhat a párt, de a választott vezető személete is módosulhat. „Ezeket az jogszabályokat jóhiszeműen kellene alkalmazni, és semmiképp nem volna szabad visszaélni velük” — fejtette ki a jogász, aki szerint a kiábrándultak számára kizárólag azt kellene megengedni, hogy a pártjukból kilépjenek, azt viszont, hogy mandátumuk alatt egy másikba beiratkozzanak, már nem volna szabad. Úgy vélte, a romániai pártok súlyos visszaéléseket követnek el ezen a téren. Rámutatott: az országot jelenleg vezető politikai formáció például már réges-rég nem az, amelyre 2012-ben a választók szavaztak, és melyet kétharmados hatalomhoz juttattak. A helyi választottak pártváltását lehetővé tevő jogszabály pedig — habár névleg azért hozták, hogy helyi szinten is lehessen igazodni a megváltozott erőviszonyokhoz — a valóságban kizárólag a PSD és csatlóspártjai (például PLR) erősítését, ezzel párhuzamosan pedig az ellenzéki alakulatok gyengítését szolgálta.

 

Babos Krisztina