×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Decentralizáció az oktatásban

2012.05.09 - 19:49
Megosztás:
Decentralizáció az oktatásban

Gindele Imre decentralizáció alkalmazásáért felelős szaktanfelügyelő beszélt feladatköréről, a decentralizáció életbe lépésének fontosságáról, nehézségeiről az oktatás, a tanintézmények szintjén.

Gindele Imre decentralizáció alkalmazásáért felelős szaktanfelügyelő fél éve tölti be ezt a funkciót a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségen, emellett mint mezőgépészmérnök szaktantárgyakat tanít a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Iskolaközpontban. A tanfelügyelő elmondta, a decentralizáció azért nagyon fontos, mert a helyi problémákat helyben tudod a legjobban orvosolni, hogy ne az hozza meg a döntéseket, aki nem ismeri a helyi körülményeket, igényeket. Így lehet biztostani a minőségi, gyermekközpontú és fenntartható oktatást, ugyanúgy, ahogy egy családban felmerülő problémákat a családon belül kell megoldani. Sokan megijednek ettől, mert ez azt jelenti, hogy nekünk kell meghoznunk a döntéseket, és vállalni azok következményeit. Az oktatásban ennek törvényes keretet ad az új tanügyi törvény. Például, most már az iskolák vezető tanácsa dönt arról, hogy milyen tanerőt alkalmazzanak. Sokan félnek attól, hogy ez teljhatalmat ad az igazgató kezébe, és szubjektív döntés alapján alkalmazza kádereit. Csakhogy a vezető tanácsában ott vannak az önkormányzat, tantestület, a szülők, sőt a diákok képviselői is. Tehát az iskola vezetőségét az egész közösség fogja elbírálni, ha rossz tanerőt alkalmaz. Így egy szabad versenyhelyzet alakul ki, a jobbik marad meg. A decentralizáció fogalma nem új dolog, hiszen így működtek, fejlődtek a falvaink, közösségeink. A kommunizmus megszakította ezt, most pedig egy érési folyamaton megyünk keresztül, vélekedik a szakember.

A közösség kezében a döntés

Az iskolák fenntartása az önkormányzatok kezébe került, így természetes, hogy az önkormányzat az iskola vezetésében is részt vegyen, folytatta Gindele. Ezáltal könnyebbé válik a helyi stratégiák kialakítása a megye térségeiben. Már meg is határoztunk prioritásokat külön a megyeközpont, Nagykároly, vagy a vidéki térségekre lebontva, és fontosnak tartjuk, hogy legyenek erős bástyáink a kisebbségi oktatás területén. Az önkormányzat dönt az iskolahálózat szerkezetéről, arról, hogy milyen tanintézmények működjenek az adott településen, és az iskolák vezető tanácsa határozza meg, hogy milyen tagozatok, profilok induljanak az adott iskolákban a helyi igényeknek megfelelően. Jövőre újraindul az általános iskolát követő három éves szakoktatás. A nagykárolyi Simion Bărnuţiu Iskolaközpont vezetősége szerződést kötött a Polipol és Contitech vállalatokkal, hogy a szakosztályok diákjai ezeknél a vállalatoknál végezzék a gyakorlatot, végzés után pedig felvételt nyerhetnek az illető cégekhez. Ez lehet a jövő, olyan szakmákat tanítani, amelyekben el is tud helyezkedni majd a diák. Ugyanakkor a vállalatoknál való gyakorlatozás a leendő mérnökök számára is hasznos lehet, tette hozzá Gindele Imre. Egy németországi nyugalmazott mérnöktanár is megdicsérte a kezdeményezésünket, aki nemrég járt a megyében, hogy felmérje a szakoktatás helyzetét. Ő elmondta, Németországban arra teszik a hangsúlyt, hogy a szakoktatás egyszerű és lényegre törő legyen, keveset tanítani, de azt alaposan, konkrét termelő egységekkel kollaborálva.

 Pándi Annamária