×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Dobra a vörösborok hazája

2014.04.09 - 08:24
Megosztás:
Dobra a vörösborok hazája

Megszervezték az első dobrai borversenyt, melyen a hat vörösborból négy aranyat, kettő ezüstöt kapott. A fehérboroknál sok volt a hiba, melyekre a zsűri fel is hívta a gazdák figyelmét.

 

Tegnap délelőtt első alkalommal szerveztek Dobrán borversenyt. Fekete Bertalan, Szopor község alpolgármestere, a verseny szervezője, aki ugyanakkor szőlőtermesztő is, elmondta, hogy Dobra évszázadok óta híres bortermő vidék, melyet egy 1800-as évekből fennmaradt feljegyzés is tanúsít: a dobrai lakosok kereskedhettek a környéken szőlővel és borral. „Eddig nem szerveztünk borversenyt, mert nem voltak nemes szőlőültetvények, a magántermők a legelterjedtebbek a dombvidéken. Jelenleg a lakosság tulajdonában 60 hektár magántermő szőlőültetvény van, Kallós Ferenc vállalkozó 220 hektáron, míg a lakosság 3 hektáron telepített nemes szőlőültetvényt. Ennek köszönhetően már van nemes bor Dobrán is, így megszervezhettük a borversenyt. Remélhetőleg a jövőben jobb minőségű borokkal versenyezhetünk majd. Érdekességként elmondhatom, hogy a faluban több mint 500 ház és 600 pince van” — fejtette ki Fekete Bertalan. A zsűri tagjai — Bencze Zoltán és Umhauser Valéria — elismeréssel szóltak a vörösborokról, ugyanakkor a borhibákra is felhívták a jelen levő gazdák figyelmét, azzal a szándékkal, hogy a jövőben igyekezzenek kiküszöbölni azokat.

„Első alkalommal szerveztek a dobraiak borversenyt, a felhozatal az első alkalomhoz képest gyengécske volt. 17 mintát hoztak be, amelyikből 11 fehér és 6 vörös volt. A fehérborok közül négy volt, amelyik megütötte a bronz- és az ezüst-mércét, a többiek sajnos hibásak voltak. A borhibák között megemlíthetjük az oxidációt, a nem kezelt borokat — nem borkénezett, nem faélesztővel dolgozott —, tehát abszolút megromlott, ecetes, oxidált, kénhidrogénes (záptojásos) borok voltak, ugyancsak gond a félig tele hordó előfordulása. A hibákra felhívtuk a gazdák figyelmét. A vörösborokat jobban osztályoztuk, négy kapott aranyat és kettő ezüstöt, tehát azok mind oklevelet kaptak. Ezt nem véletlenül mondom, mert a vöröseknek itt van a hazája. Hála Istennek, Dobrán a jó vörös, agyagos, köves talajban nagyon szépen megy a vörös szőlő. Tudjuk az otellóról, hogy a helybeli fajták egyike, mely még most is híres, és még mindig van belőle. Nagyon remélem, hogy az elkövetkező időben nívósabb és sokkal jobb felhozatal lesz” — értékelte lapunk kérésére a dobrai borversenyt a zsűri elnöke, Bencze Zoltán.

 Díjazottak

Aranyérmesek: Csenteri Attila (leányka muskotályos), Kallós Ferenc (sárga muskotályos, merlot, cabernet sauvignon, pinot noir)

Ezüstérmes: Kallós Ferenc (vegyes), Szűcs Endre (vegyes)

Bronzérmes: Bodor Zoltán (merlot), Fekete Bertalan (traminer)