×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Dobrainak lenni életérzés

2014.10.20 - 13:55
Megosztás:
Dobrainak lenni életérzés

Szombaton, a hetedik alkalommal megszervezett Dobrai Szüreti Fesztiválon és az Ifjúsági Találkozón több mint háromszázan vettek részt, tájékoztattak a jó hangulatú rendezvény szervezői.

Szombaton hetedik alkalommal tartottak szüreti fesztivált Dobrán, mellyel egy időben ifjúsági találkozót is tartottak a településen, a szervezésben pedig a Pro Dobra Egyesület, az RMDSZ helyi szervezete, a presbitérium, a nőszövetség és a helyi pedagógusok vállaltak szerepet. A rendezvény a hagyományokhoz híven bográcsfőző versennyel kezdődött, melyre nyolc csapat nevezett be. Miközben a bográcsokban főtt a finomabbnál finomabb étel, a Dobrai Általános Iskolában a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés — első alkalommal vettek részt a dobrai mulatságon — szervezésében előadást hallgathattak meg az érdeklődők, majd a korábbi fesztiválokon készült fotókból nyílt kiállítást lehetett megtekinteni. Délben a falubeli fiatalok népviseletbe öltözve lovas szekereken körbejárták a falu utcáit, hogy az esti bálba meghívják a dobraiakat. A fiatalok hívogatásával párhuzamosan a bográcsfőző verseny öttagú zsűrije – Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, Kovács Máté megyei tanácsos, Nt. Nagy Sándor esperes, Kallós Ferenc vállalkozó, Szabó Gergely résztvevő –, igyekezett megállapítani, melyik csapat főztje lett a legjobb. Az elbírálást követően minden csapat részvételi oklevelet kapott, a helyi tanács csapata pedig különdíjban részesült. Harmadik helyen a tanári kar csapata, másodikon a dobrai ifjúság csapat végzett, míg a legjobbnak idén a Pongrácz–Forgács duó bizonyult. A győztesek egy-egy nagy méretű fakanalat és a Kallos Wine pincészetből származó borokat kaptak ajándékba.

 

Az Istennel kötött szövetség jelképe

 

A délutáni istentiszteleten Nt. Nagy Sándor, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese hirdetett igét, aki a templomban megjelent hívekkel és vendégekkel együtt Isten gazdag áldását kérte az emberekre. Elmondta, hogy a dobrai református templom azért épült ilyen nagyra, mert annak idején nagyon sok templomba járó ember élt Dobrán. Most sok az üres pad, az egykor kétezer lelket számláló gyülekezetnek ma már csak alig hétszáz tagja van. Az igehirdető Jeremiás próféta könyvének azt a részét választotta, amikor Jeremiás arra figyelmeztette népét, hogy azok töltsék meg tömlőiket borral. A prófétáknak az volt a feladatuk, hogy Isten üzenetét közvetítsék az emberek felé. Nem volt ez könnyű feladat, mint ahogy ma sem könnyű a lelkipásztorok feladata sem. Most egy modern korban élünk, amikor az emberek megfeledkeznek az elhivatottságról és a hagyományokról. A szőlőt azért szedjük, hogy abból bor legyen. A bor nem csak a jókedv fokozására használjuk, hanem az Istennel kötött szövetség jelképeként. Az ember, amikor a borra gondol, eszébe kell jusson az Istennel kötött szövetség. Át kell gondolni, újra kell értelmezni ezt a szövetséget. Ahogy a must borrá alakul, a mi lelkünk is át kell alakuljon, hogy méltók legyünk erre a szövetségre. Meg kell tölteni a lelkeket Isten áldásos erejével, meg kell tölteni a templomok és az iskolák padjait, vissza kell adni a családok méltóságát, hogy azokat a szeretet uralja — fogalmazott a lelkipásztor.

Erdei D. István parlamenti képviselő kifejtette, ami Dobrán történik ezen a hagyományőrző ünnepségen, arra utal, hogy az itt élők tisztelik az elődeik szokásait, életmódját. Ameddig vannak ilyen rendezvények, addig van remény arra, hogy megőrizzék azt, ami csak az övék.

 

Jótékony célt szolgál

 

A rendezvénysorozat ezt követően a Petőfi Sándor Kultúrotthonba költözött, ahol néptáncelőadások és vidám pillanatok követték egymást. A szervezőktől megtudtuk, hogy a dobrai Orgonác néptánccsoport mellett meghívást kaptak a rendezvényre a szamoskrassói, erdődi, magyargéresi, szárazberki néptáncosok is. A gyerekek műsora iránt nagy volt az érdeklődés, a dobraiak és a meghívott vendégek megtöltötték a kultúrotthont, majd hajnalig tartó szüreti bál következett. Az élő zenéről az erdődi Székely Attila és zenekara gondoskodott. A jótékonysági bál bevétele 2600 lej volt, melyet a szervezők a parókia központi fűtésrendszerének kiépítésére ajánlottak fel. A Dobrai Szüreti Fesztivált támogatta a Bethlen Gábor Alapítvány, a Communitas Alapítvány és Kallós Ferenc vállalkozó.

NÉZZE MEG AZ ESEMÉNYEN KÉSZÜLT TÖBBI KÉPET IS!