×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Programajánló

Dönts te arról, hogy érjen véget a film!

2013.03.04 - 11:52
Megosztás:
Dönts te arról, hogy érjen véget a film!

Az interaktív filmek egyre nagyobb teret hódítanak a mozi világában. Lényege, hogy a nézők dönthetnek arról, hogyan folytatódjon a történet válogatva a lehetséges variációk közül.

 

Egy dokumentumfilmmel és a világ első interaktív filmjével várja a nézőket nőnap alkalmából a kolozsvári Victoria (Győzelem) mozi. A 2012-es TIFF-en is bemutatott Március 8 című dokumentumfilmet Alexandru Belc és Tudor Giurgiu forgatókönyvéből rendezte Alexandru Belc. A film Románia különböző vidékein élő nők világát mutatja be, olyan nőkét, akik a fiatalkorukat a kommuizmusban élték le, most pedig nehéz körümények között dolgoznak. A dokumentumfilmet március 6-án 21 órától vetítik.

Csütörtökön, március 7-én 20 órától a Kinoautomat című cseh film kerül sorra, amelyet a filmtörténet első interaktív mozijaként jegyeznek. Radúz Činčera 1967-es alkotása a vetítés során 9 alkalommal szakad félbe, egy moderátor pedig két folytatás közül egyet megszavaztat a nézőkkel. A vetítésre 5 lejért lehet jegyet váltani.

 

Kiddo: az interaktív film

Onoriu Felea, a Kiddo című film executive producere szerint a mozi jövője az interaktivitásban rejlik, hiszen már most is életünk minden részén jelen van, gondoljunk csak a mobiltelefonokra és az internetre. Miért ne születhetnének interaktív filmek is? A Kiddo az első román interaktív film, melyből a készítők reményei szerint idén nagyjátékfilmet is forgatnak, aminek összesen nyolc befejezése lesz. „A különböző befejezések arra fogják ösztönözni a közönséget, hogy egy filmet többször is megnézzenek, amely jó bevételi forrást biztosít a filmiparnak.” Az egy órával kibővített változatot előreláthatólag 2014-ben mutathatják be.

A Kiddo promóciós kampányának lezárulta után, hozzávetőleg idén ősszel a projekt felkerül az internetre, így az iskolák azt oktatási segédanyagként használhatják, mellyel a konfliktuskezelést, a toleranciát, a kompromisszumra való hajlandóságot szemléltethetik a tanárok.

A film ősbemutatója Cannes-ban volt a tavalyi filmfesztiválon, ezen kívül Bukarestben és Kolozsváron is levetítették. A Kiddo iránt már most érdeklődik Franciaország, Anglia, a volt jugoszláv államok. A román és a magyar közönség reakciója érdekes módon nagyon hasonló volt, elárulhatjuk, Kiddo sorsát ők tovább nehezítették, a szerbiai vetítés során viszont a békésebb megoldásokat választották a nézők, „köszönhetően” a 90-es években lezajlott jugoszláv polgárháborúnak. Az emberek ott megtapasztalták a saját bőrükön, hogy az agresszió semmi jóra nem vezet. Nálunk viszont most nagyon sok a felgyülemlett feszültség, ez lehet a magyarázat az ököljog általi megoldásra.

 

A Kiddo huszonöt nap forgatással nyolc hónap alatt készült el, szinte teljes mértékben a forgatókönyvíró-rendező, Millo Simulov saját büdzséjéből. A filmben mindenki ingyen dolgozott, a partnereknek köszönhetően még a szállásért és az étkezésért sem kellett fizetni. Amennyiben a készítőknek mindent maguknak kellett volna állniuk, nagyjából 80 ezer eurót emésztett volna fel a produkció. Felea hozzátette, hogy a kisebb települések hasonló segítséggel készíthetnének így filmeket.